yine bir yikama sorusu :-)

Merhaba,

Civiclerde diskler sicak iken yikamaya sokulmamasi oneriliyordu. Bir kac yerde okumustum boyle birsey. Onun icin elimden geldigince dikkat ediyorum, ozellikle yoldan geldigimde aracimi yikatmamam....vs

Ancak bazen de sartlar degisebiliyor. Ornegin bugun 15 km kadar ustelik yogun bir trafikte aracimi kullandiktan sonra yikamaya vermek durumunda idim. Yaklasik 10 dk kadar musait bir yerde belkleyip yikamaya gittim, ama yine de diskler sicakti. Gerci yikamaciyi da uyardim, lastiklere en son su sikmasi hususnda ama ne kadar takti bilemem.

Bu sekilde diskler sicak,iken yikama gercekten riskli mi, bunun onlemi olarak ne onerebilirsiniz.

Tsk

Ynt: yine bir yikama sorusu :)

Bahsettiniz durum tüm araçlar için geçerlidir. metal sıcakken ani soğuk su vurulursa metale 2 etkisi vardır. 1ncisi herkes farafından biliniyor. Yamulma atma olayı. 2ncisi ise çok az bilinir. Sert metaller çok sıcakkken soğuk suya tutulursa sertlik değerleri değişiyor. ama bu sıcaklık sizin elle tuttuğunuzda hisettiğiniz miktar değil.bu etkilerin olması için Çok çok sıcak olması gelir . (700 lü derecelere yakın ...) Elle tutamayacağınız kadar mesela. Motor blokları alüminyum alaşım olduğu için daha düşük sıcaklıklarda bu etkilere maruz kaldığından motor bloğu yıkamasında çok daha dikkatli olunmalı. Diskler için 15 dakika beklemenizin yeterli olduğu kanaatindeyim.sıkıntı olmamıştır.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

Her metal için bu geçerli, fakat disklerin yapısı bozulacak kadar ısınıyor mu bu başlı başına bir soru.
[member=15]teachers71[/member] hocamın dediği gibi sıcak motoru yıkamak en büyük risk, motor sürekli çalışan bir aksam fakat fren sadece frenlemelerde çalışıyor ve sürekli hava ile soğuyor sıkıntı olacağını zannetmiyorum zira bu güne kadar hiç dikkat etmedim :D

[quote author=NoFeaR link=topic=499.msg7590#msg7590 date=1403981145]
Her metal için bu geçerli, fakat disklerin yapısı bozulacak kadar ısınıyor mu bu başlı başına bir soru.
[member=15]teachers71[/member] hocamın dediği gibi sıcak motoru yıkamak en büyük risk, motor sürekli çalışan bir aksam fakat fren sadece frenlemelerde çalışıyor ve sürekli hava ile soğuyor sıkıntı olacağını zannetmiyorum zira bu güne kadar hiç dikkat etmedim :D
[/quote]
Tabiiki fren disklerinin o kadar sıcaklığa ulaşması için uzun yolda uzun süreli rampa inmek vs gibi ekstrem durumlar olması lazım. sık sık ve uzun süreli frenlemeli iniş yaparken su birikintilerinden geçince bahsettiğim sorunu yaşayabilirsiniz. Yoksa şehir içinde normal sürüşlerde diskleri okadar ısıtmanız zor. Ama ben bazı yolculuklardan sonra janta ellediğimde elimin yandığını hatırlarım..

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[quote author=teachers71 link=topic=499.msg7595#msg7595 date=1403984342]
Tabiiki fren disklerinin o kadar sıcaklığa ulaşması için uzun yolda uzun süreli rampa inmek vs gibi ekstrem durumlar olması lazım. sık sık ve uzun süreli frenlemeli iniş yaparken su birikintilerinden geçince bahsettiğim sorunu yaşayabilirsiniz. Yoksa şehir içinde normal sürüşlerde diskleri okadar ısıtmanız zor. Ama ben bazı yolculuklardan sonra janta ellediğimde elimin yandığını hatırlarım..
[/quote]

Hocam dediklerinizde haklısınız, kendi adıma disklerin ısısına vs çok dikkat etmiyorum ;)

Geri