FB7 ECON

poyraz

0
Selamlar,
2012_Civic_Hybrid_enviro_2.jpg

son bir iki aydır ECON modu ile ilgili denemeler yapmaktayım, farkı farketmeye başladığım şu günlerde edindiğim deneyimleri paylaşayım istedim.

ECON mod nedir? ne işe yarar? neleri etkiler?

Kitabi bilgi:
ECON modu, motorun, şanzımanın, klima kontrol sisteminin ve sabit hız kontrolünün performansını ayarlayarak yakıt ekonominizi geliştirmeye yardımcı olur. ECON düğmesi, ECON modunu açıp kapatır.

poyraz

0
Ynt: FB7 ECON

ECON kullanmayı düşünen arkadaşlara öncelikli olarak sabırlı, temkinli ve ağır, molla modunda olmalarını öneririm.
hızlı ve heyecanlı arkadaşlar için econ düğmesi yok hükmündedir.

bu mod, yakıt ekonomisini geliştirmenin yanı sıra araca ek bir yumuşaklık, dolayısıyla konfor katar.
hızlanma uzun sürede ve yavaşça olur, pedala ani yüklenmelerin oluşturduğu yakıt hücumunu regüle eder.
araç econ moddayken cruise control ile kullanmak fazladan avantaj sağlar, uzun yol için şiddetle öneririm.

bu kadar geniş, konforlu iç mekan ve hacimli bagaja sahip bir aracı kullanmanın en keyifli yollarından biri de "ağır ol molla desinler" modu olsa gerek.

not: "bunca yıllık manavım, böyle kasa görmedim" ;)

poyraz

0

Şehir içi trafikte ECON;

özellikle şehir içi sakin kullanımda (kim kaybettiyse şehir içi sakinliği) orta şeridi tercih edin. sizden sıkılan sollayabileceği gibi, sıkışma durumunda değiştirmek için iki şerit alternatifiniz olur. (aynaya bakmayı ve kısa sinyali unutmayın)

dur-kalk bir trafikte kaldıysanız, önünüzdeki araç hareket ettiğinde kendinize bir-iki arac boyu kadar zaman tanıyın. harekete geçerken gaz pedalına çabukça ama "yedirerek" basın, en kısa zamanda 2300-2500 devire gelin. sonrasında ayağınızı çekin, gazı azaltın, 1.vitesten kurtulup, yeşil duruma geçtiniz.

üç aşağı beş yukarı trafiğin ne zaman duracağını hesaplayıp tümüyle gaz keserek yavaşlayın. sonra frene basın.

aracı bütün bunların ışığında kullandıktan sonra benzinciye gittiğinizde sonucu göreceksiniz.

unutmadan söylemek gerekir, gazı kökler, hele kulakçıkla müdahale de ederseniz econ filan kalmaz, canavar modu devreye girer.

konforlu, ekonomik ve güvenli sürüşler dilerim.

poyraz

0

ECON açtıysanız, klimadan doğru dürüst soğutma yapmasını beklemeyin.

lpg de econ tuşu fonksiyonsuzdur kullanmayın demişti servis. sizce durum nasıl?
ayrıca econ modu daha çok ani gaza basmalarda (yani şehir içinde) faydalıdır diye biliyorum. uzun yolda zaten araç stabil gittiği için econ modunun çok faydalı olmayacağı kanaatindeyim.

bir çok bayi lpg de econu açmayın diyor

ayrıca benim econ testlerimde şehir içi econun çok fazla ekonomi yapmadığı yönünde yapsada o eziyete değmez diye düşünüyorum manuel vites civicte econ açıkken 4. vites 46 km hızda aracı 5 . vitese al uyarısı veriyo arkadan gelen korna seslerini siz düşünün şehir içinde 10 km menzilde econ açıkken ekonomi yapmak büyük sabır işi

econ açıkken şehir dışı uzun yolda veya akıcı çevre yolu trafiğinde araç stabil gittiği için 100 km de 0.7 ekonomi sağlamaktadır test ettim onayladım ;)

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER..

MÜSADENLE AZICIK GEYİK..

Molla terimi çok hoş..

ayrıca kasa ile söylediğiniz sözün başka versiyonu daha var

"BUNCA YILLIK YOĞURTCUYUM, BÖYLE KASE GÖRMEDİM"

Geri