FB7 ECON

Ynt: FB7 ECON

[quote author=timothyblue link=topic=135.msg2398#msg2398 date=1394999180]
Arkadaslar sonuc olarak afedersiniz ECON zimbirtisi LPG li aracda acik mi kapali mi duracak sehir icinde? Bi faydasi yoksa kapatalim.
[/quote]

Ben her türlüsünü test ettim açıkken yumuşak kullandım sert kullandım kapalıyken yumuşak kullandım sert kullandım.Sonuç şu ki şehir içi ECON kapalı ise AZ yakıyor.(Ankara trafiği)

maluus

0

Arkadaşlar bayilerin dediklerini falan umursamayın zira bilmiyorlar. Bir arkadaşıma econ modunun sadece mavi-yeşil yakıt ekonomisini gösteren ışıkları açıp kapadığını söylemişler. Arkadaşla uzun tartışmadan sonra econ modunu kapatıp kendi gözleri ile görmesini tavsiye ettim. Neticede arkadaş econu kapatınca arabanın bambaşka bir hale geldiğini söyledi. Econ cidden arabanın genel olarak davranışını çok ciddi bir şekilde etkiliyor. Econ açıkken ve kapalıyken iki farklı araç sozkonusu. Benim gözlemim econ modu arabanın konforunu ikiye katlıyor. Araba yumuşacık oluyor ve yağ gibi akıyor. (Ayrıca benim gibi hoş kullanırsanız ve yeşil alanda kalmaya çalışırsanız Ankarada 26-27 lt lpg ile 320+ km görmeniz mümkün. Ben 27lt ile 366 km yaptım en son.) Ama söylemek lazım econ mod çılgın şoförleri ağlatır :)

Enviado desde mi One S mediante Tapatalk

maluus

0

Bu arada econ modu ile ilgili bir eleştirim ve tavsiyem var. Uzun yokuşlarda econ modda iken araç vites düşmemek için gayret sarfettiğinden hız ve devir bir hayli düşüyor. Nihayet artık vites düşmek zorunda kaldığında ise artık bir vites düşmek yetmediği için bu kez iki vites düşmek durumunda kalıyor ve tabi bu da devri aşırı yükseltiyor. Benim tavsiyem yokuşun uzunluğuna göre biraz önceden gazlayıp devri ve hızı artırırsanız böyle bir durumla karşılaşmadan devam edersiniz.

Bir soru da benden:) econ acik iken "d" modu mu "s" modu (hatta manuel mi) ....

Hani arac cabuk ust vitese geciyor, iyice devir dusmeden vites degistirmiyor ya.... Hem econ un ekonomisi hem de s modu ve manuel kullanim ile biraz daha atiklik yapilabilir mi

maluus

0

Benim kanaatim ilk mesajlarda poyraz arkadaşımızın belirttiği gibi kulakcıklarla falan müdahale ettimi econ moddan çıkılıp canavar moda girilir :) dolayısıyla "d" de kullanmak gerek şaka bir yana benim tecrübem ve değerlendirmelerim otomatik için. Açıkçası manüel viteste nasıl olur bilmiyorum. Benim kulakçığa tek müdahalem yukarıda anlattığım şekilde anı vites düşüp devrin çok artması durumlarında vites artırmak için oldu. Bu da genelde cruise kontrolde oldu. Araç zaten otomatik anladığım kadarıyla.onun için tam otomatik ile yola devam :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

Mutlaka atiklik yapar fakat econun bir esprisi kalmayabilir.
Aracım manuel, gösterge panelindeki renklere uyarak ekonomi yapmak istesem tıpkı otomatikte olduğu gibi düşük deviri yakalamak için sürekli vites yükseltmem gerekir ;)

şu econu daha açıklayıcı doğru bilgiyi kim verebilir

iPhone 5s'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Wordls

0

O tusa gerek olmadan ekonomiyi ayarlamak mumkun. Sizin yapamadiginizi o yapiyor sadece.

Sent from my iPhone using Tapatalk

evet econ hakkında doğru bilgi verebilecek biri aranıyor

iPhone 5s'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Geri