60 000 bakim

Az önce BRC ozencler Çorum bölge vs aradım 2 filtre ayar 400 TL dedi... Subab ayarı yapmıyoruz dediler...
Honda Civic detince servisten ayrılan tanıdıklarım var dedi... Adamlar ne titiz olduğumuzu kılı kırk yardigimizi biliyolar.. şiiştttttt... Bende buldum öyle bu usta dedim...
Subaptan sonra uğrarayacagim.. adaptasyon vs hiç bı bilgim yok . Dışarda yaptıracağım usta hala oranın çalışanı.. sorarım... Yarın akşam bilgi veririm dostlar...
bu arada bizim yağ çubuğunda Max min yazmıyor... Resimdeki seviye normal demi .. çünkü dün 4 lt yagdan hem motara hem filtreye kullandı..IMG_20230203_120702_970.jpg

Çorum'dan selamlar

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Az önce BRC ozencler Çorum bölge vs aradım 2 filtre ayar 400 TL dedi... Subab ayarı yapmıyoruz dediler...
Honda Civic detince servisten ayrılan tanıdıklarım var dedi... Adamlar ne titiz olduğumuzu kılı kırk yardigimizi biliyolar.. şiiştttttt... Bende buldum öyle bu usta dedim...
Subaptan sonra uğrarayacagim.. adaptasyon vs hiç bı bilgim yok . Dışarda yaptıracağım usta hala oranın çalışanı.. sorarım... Yarın akşam bilgi veririm dostlar...
bu arada bizim yağ çubuğunda Max min yazmıyor... Resimdeki seviye normal demi .. çünkü dün 4 lt yagdan hem motara hem filtreye kullandı..Ekli dosyayı görüntüle 270396

Çorum'dan selamlar
Hocam tırtıklı alanın üste bakan kısmı max, alta bakan kısmı min. diye geçer. Aslında kılavuzunda 4 litreden biraz daha az yağ alır. Fakat onu ayarlamak zor olduğu için ve önemsiz görüldüğünden dolayı 4 litre değişim yapılıyor. Motor sıcak iken seviye düşer, motor soğuk iken seviye bir tık yüksek çıkar. Esas seviye motor sıcak iken yapılır. İleriye dönük yağ buharlaşması ve lpg kullanımı ilede az miktar azalma normal kabul edilir.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
bu arada bizim yağ çubuğunda Max min yazmıyor... Resimdeki seviye normal demi .. çünkü dün 4 lt yagdan hem motara hem filtreye kullandı..Ekli dosyayı görüntüle 270396

Çorum'dan selamlar
Motor yağ çubuğu resimde gösterdiğiniz seviye normal kabul edilebilir ..Zamanla hafif bi eksilme olursa Max tırtıklı yere geliyor... İyi günler

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Ad Soyad
Şükrü Bengü
Aracınız
Civic FC5 2018
Subap ayarından sonra adaptasyon tabirini ilk kez duyuyorum. Subap ayarı mekanik bir ayardır. Mesela boğaz kelebeği temizliği sonrası adaptasyon ister. Çünkü boğaz kelebeği elektroniktir. Boğaz kelebeği telli olanlarda adaptasyona yine ihtiyaç yoktur. Yapan usta yarım saat bilgisayarda neye bakıyor biliyormusunuz?

Oncelikle usta, Honda servisten ayrilma tecrübeli biri. Bilgisayar tüm sistemleri kontrol ediyordu, gördüğüm kadarıyla.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Oncelikle usta, Honda servisten ayrilma tecrübeli biri. Bilgisayar tüm sistemleri kontrol ediyordu, gördüğüm kadarıyla.
O zaman adaptasyon demeyelim de genel kontrol veya sensör değerlerini kontrol ediyor, diyebiliriz. Hatta reset bile atıyor olabilir. Bende kendi aracımın tüm değerlerini kontrol ederim. Kontrol için sensörlerin anlamını ve hangi değer aralıklarında gezdiğini bilmek yorumlamak için yeterli olur.

Ad Soyad
Şükrü Bengü
Aracınız
Civic FC5 2018
Özetle şunu söyleyebilirim ki, her ne kadar bakim kitapçığı 120 bin de bir subap ayarı desede servisler 40 bin km, hatta LPG li ise 30 bin de diyor.
Ama özel servis biraz daha esnek 40 binden sonra yapilsa iyi olur, 50 de olur 60 bin de olur dedi.
Servis 1200 tl istedi, özel servis 750 tl deyince baliklama atladım, çünkü üst kapak contasıni zaten degisecektim, yag terlemesi var diye.

Şöyle bir anımı anlatayim, 2. El 150 bin de City almıştım, araci bize motor sicakken sattılar. Sabahları ilk marşta çalışıyor fakat isinana kadar her kavrama da stop ediyordu, arastirdim, subap ayari dendi, yaptirdim, saat gibi oldu motor. Anladim ki hondalar da subap ayarı şart.

Niye Hondalar bu kadar subap ayarı ister o ayrı bir konu, yapacak bir şey de yok. Biniyorsak gerekeni yapcaz, el mecbur.
Herkese iyi günler ve keyifli sürüşler...

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Özetle şunu söyleyebilirim ki, her ne kadar bakim kitapçığı 120 bin de bir subap ayarı desede servisler 40 bin km, hatta LPG li ise 30 bin de diyor.
Ama özel servis biraz daha esnek 40 binden sonra yapilsa iyi olur, 50 de olur 60 bin de olur dedi.
Servis 1200 tl istedi, özel servis 750 tl deyince baliklama atladım, çünkü üst kapak contasıni zaten degisecektim, yag terlemesi var diye.

Şöyle bir anımı anlatayim, 2. El 150 bin de City almıştım, araci bize motor sicakken sattılar. Sabahları ilk marşta çalışıyor fakat isinana kadar her kavrama da stop ediyordu, arastirdim, subap ayari dendi, yaptirdim, saat gibi oldu motor. Anladim ki hondalar da subap ayarı şart.

Niye Hondalar bu kadar subap ayarı ister o ayrı bir konu, yapacak bir şey de yok. Biniyorsak gerekeni yapcaz, el mecbur.
Herkese iyi günler ve keyifli sürüşler...
Eski teknoloji motor..çok elektronik katmamış motoruna..Ama en sağlıklısı...kendini kanıtlamış motor...Süpriz yok sürücüyü üzmek yok...

Japonlar gibi

Süper motor . Ne kadar az elektronik o kadar az sorunlu motor...

Son karar tabiki sizin. Saygılar

S.a iyi akşamlar... Bugun 650 TL ye subap ayarı yaptırdım.. öğlen gittiğim için soğuması için 5 e kadar bekledik. On numara oldu. Usta yaptığı ayarlardan videolar gösterdi jazz en zor motornus ve ayardan sonra motor üzerine bir dal sigara koymuşlar titreme sıfır. Bende denemedik ama titreme yok gözle gorunur ve ses harika.. ciddi ciddi farkettim motor rahatlığını. Agrasif kullanmam ama ordada performans açısından fark hissettim. Sırada LPG bakımı var vakit ve randevular tutmayınca hepsi sırayla gidiyor..

Çorum'dan selamlar

Subab ayarı dan sonra başka hiçbir şey yapmadik. Yalnız devir 1000 buraya indi resimdeki gibi oldu. Dur kalk da biraz daha aşağı iniyor ve geri bu noktaya geliyor. Aşağı inip çıkarken hafifçe titriyor... Ne ayarı ister yada tekrar rolantiyi 1 e mi yaptırayım. LPG de böyle... LPG ayarı yaptırmadım henüz gidemiyorum. Dün bizde sallandik. Çocuklar yalnız kalmak istemiyor. Tekrar geçmiş olsun.IMG_20230206_182935_971.jpg

herkese selamlar...

Geri