Arabanın Altını Taşa Vurdum

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba,

60-80Km hızla yarım futbol topu büyüklüğünde bir taşın üzerinden geçtim ve arabadan süpersport motosiklet sesi gibi bir egzos sesinin yanında titreşim meydana geldi. Sorunun ne olduğunu anlayamadığım için çekici ile aracı Bosch servisine götürdük ve resimlerde yerde olan parçanın yamulması nedeniyle ses yaptığını aynı zamanda taşın susturucuyu da ezdiğini gördük. Ailemle birlikte uzun yola gittiğim için önde olan o dikdörtgen parçayı çekiçleyerek düzelttiler ve ses kesildi. Motor şanzıman vs. temiz olduğu söylendi zaten yağ akıtma gibi bir durum yoktu. Ben bu susturucuyu değiştirmesem ne olur? Tamamı çok masraflı olacağı için sadece o bölümü kesip çıkma taktırabileceğim de söylendi nasıl ilerleyebilirim?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    84.8 KB · Görüntüleme: 150
  • 2.jpg
    2.jpg
    68.9 KB · Görüntüleme: 151
  • 3.jpg
    3.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 145
Aracınız
Civic ES7 2003
Geçmiş olsun hocam. Acizane tavsiyem arabanin iç kısımlarında daha sonra kendini gösterecek arızalar çıkabilir. Devir daim pompası radyatörde sızıntı motor ve şanzımanda sizintilar olabilir. Uzun bir müddet takip etmenizi öneririm.

Bence detaylı baktır ve gereken parçaları değiştir pahalı diye yola çıkıp ailenin hayatını riske atma yapmışsın bı hata olur ama telafi et ki kafan rahat olsun yukardaki arkadaşın dediği gibi beklenmedik arıza ve hasarların önüne gecmelisin

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
gerekeni usta yapmıs zaten sadece bir süre sonra bi yag kacagı kontrolü yapın. ayrıca susturucuyu değiştyirmenize hiç gerek yok. delinme yırtılma olmamış o yamulmada kullanıma engel olmaz boşa masraf yaparsınız. benim susturucunun hali bu garaja girerken naparsam apayım sürtüyor :D

20201014_153909.jpg

Aracınız
Geçmiş olsun, görünen yerlerde zaten sürten yerler belli etmiş, derin yerler kurtarır zaten.
Ben hareket halinde kaldırma kaçıp askıda bile kaldım, ön beşik-taban ayak kısmı-boru çizik sürtük dolu. Bu şekilde bile ne karter delindi nede şanzuman kavanozunu kırmadı.
Orta eksoz zaten en alçak yer ve sıyırmış geçmiş.
Arkadaşların dediği gibi genede bir yağ kaçak kontrolü ve eksoz sesi dinlenebilir.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hocam motor muhafaza da darbe bile yoktu neredeyse yine de altını açıp baktılar birşey yoktu. Çekicinin gelmesini 3-4 saat bekledim 1 saat çekiciyle yol gittim serviste 30 dkka bekledim toplamda 5-6 saat sonra bile bir sızıntı vs. görmediler. @defiant82 Hocam hayati risk bulunan durumu anlayamadım fren değil ki bu Bosch servis kontrol etmiş hiç birşey yok demiş. Ben sorunun ne olduğunu bilmediğim için ailem ve malımın basına bir şey gelmesin diye saatlerce çekici bekleyip aracı servise çektirdim :) . Bu arada pahalı dediğimiz işlem bosch yada yetkili servisin komple egzos değiştirmesi kaynaklı yoksa çıkma temiz susturucular 500-1500Tl arası.
Buraya yazma sebebim de cevaplarda olduğu gibi yaşayan oldu mu sonuçta tecrübe işi yaşayanlar paylaşsın ki boşuna bu yoklukta para harcamayalım :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Geçmiş olsun. Tamamiyle sizin dışınızda gelişen bir olay,herkesin başına gelebilir.
Yapılması gereken ne ise yapmışsınız zaten.
Arkadaşlarımızın dediği gibi kontrol edin bir kaç gün. Park ederken ve parktan hemen sonra altını ve yeri kontrol edin.
Tekrar geçmiş olsun.

mturker

Özel Üye
Merhaba,

60-80Km hızla yarım futbol topu büyüklüğünde bir taşın üzerinden geçtim ve arabadan süpersport motosiklet sesi gibi bir egzos sesinin yanında titreşim meydana geldi. Sorunun ne olduğunu anlayamadığım için çekici ile aracı Bosch servisine götürdük ve resimlerde yerde olan parçanın yamulması nedeniyle ses yaptığını aynı zamanda taşın susturucuyu da ezdiğini gördük. Ailemle birlikte uzun yola gittiğim için önde olan o dikdörtgen parçayı çekiçleyerek düzelttiler ve ses kesildi. Motor şanzıman vs. temiz olduğu söylendi zaten yağ akıtma gibi bir durum yoktu. Ben bu susturucuyu değiştirmesem ne olur? Tamamı çok masraflı olacağı için sadece o bölümü kesip çıkma taktırabileceğim de söylendi nasıl ilerleyebilirim?
Serhat bey gecmiş olsun Paylasıtıgız fotolar ve anlattıklarınıza bakarsak ve ön tampon da hasar olmadıgını gözlemlersek ayrıca dikkat cektıgınız motor muhafaza kapagında dahi bısey yoksa, sadece problem Paylasıtıgız susturucu ve kopru parça da, ayrıca susturucu sadece ezilmiş demir parcayıda sanırım duzeltmıssınız o zaman arkanıza bakmayınız... Sanırım arka koltukda yolcu vardı? Zarar goren parçalarda Bı tık asagıda oldugundan dolayı onlara vurmuş. Ben olsam kendım iyi gozlem yapıp cekıcıye bile gerek duymazdım. Cunku ön tamponunuzdan hıc bahsetmemıssınız deymemiş bileki motor ve şanzumana nasıl deysin.
Susturucuyu degısmesınız hıc bırsey olmaz. Adı uzerınde susturucu delik olsa ses artar sadece. Delik yırtılma dahi olmamış fotolardan baktığım kadarıyla. Saygılar...

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba,

Geçmiş olsun hocam. Benim aracında orta susturucusu darbe görmüş. Aracı satın aldıktan sonra farkettim. Sizin darbeden daha fazla göçük vardı. Değişim için araştırma yaptım. Ustalar egzos sesi normal çıktığı için gerek yok diye söylediler. 7 senedir öğle kullanıyorum. Ek olarak egzos bağlantı yerleri bilhassa kauçuklar kontrol edilebilir. Çatlama ve yırtılma varsa değişim yapılabilir.

Geri