Arabanın Altını Taşa Vurdum

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba,

60-80Km hızla yarım futbol topu büyüklüğünde bir taşın üzerinden geçtim ve arabadan süpersport motosiklet sesi gibi bir egzos sesinin yanında titreşim meydana geldi. Sorunun ne olduğunu anlayamadığım için çekici ile aracı Bosch servisine götürdük ve resimlerde yerde olan parçanın yamulması nedeniyle ses yaptığını aynı zamanda taşın susturucuyu da ezdiğini gördük. Ailemle birlikte uzun yola gittiğim için önde olan o dikdörtgen parçayı çekiçleyerek düzelttiler ve ses kesildi. Motor şanzıman vs. temiz olduğu söylendi zaten yağ akıtma gibi bir durum yoktu. Ben bu susturucuyu değiştirmesem ne olur? Tamamı çok masraflı olacağı için sadece o bölümü kesip çıkma taktırabileceğim de söylendi nasıl ilerleyebilirim?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    84.8 KB · Görüntüleme: 150
  • 2.jpg
    2.jpg
    68.9 KB · Görüntüleme: 151
  • 3.jpg
    3.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 145
Aracınız
Civic ES7 2003
Aynı olay 2 ay önce başıma geldi. Yol ortasında işaret levhasına çarptım levhanin ayak kısımlarında taşlar vardı. Onların üzerinden gectim. Şanzıman yağ soğutucusunun radyatore giden hortum delindi sis farı kırıldı. Çekici ile arabayı tamirci ye çektirdim. Delinen hortum tamir oldu daha sonra yola devam ettim. Aradan biraz zaman geçti hararet yükseldiğini farkettim. Devirdaim pompası kanatları komple sıyırmış. O kaza ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ama kafamda hala soru işareti vardı. Her araca binmeden altına bakıyordum. Sızıntı gözükmüyordu. İki gün önce Radyatörün altında on panelin iç kısmında antifiriz sızıntısı farkettim. Araca her binip geldiğimde sabaha kadar bir çay kaşığı ya da tatlı kaşığı kadar antifiriz birikiyor. Sızıntı zamanla kesilir mi Radyatörü mu değiştiririz bilmiyorum.
Bence tedbiri elden bırakmayın.

Aracınız
Civic FC5 2018
Geçmiş olsun. Tamamiyle sizin dışınızda gelişen bir olay,herkesin başına gelebilir.
Yapılması gereken ne ise yapmışsınız zaten.
Arkadaşlarımızın dediği gibi kontrol edin bir kaç gün. Park ederken ve parktan hemen sonra altını ve yeri kontrol edin.
Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkürler hocam takip ediyorum simdilik sorun görünmüyor.

Serhat bey gecmiş olsun Paylasıtıgız fotolar ve anlattıklarınıza bakarsak ve ön tampon da hasar olmadıgını gözlemlersek ayrıca dikkat cektıgınız motor muhafaza kapagında dahi bısey yoksa, sadece problem Paylasıtıgız susturucu ve kopru parça da, ayrıca susturucu sadece ezilmiş demir parcayıda sanırım duzeltmıssınız o zaman arkanıza bakmayınız... Sanırım arka koltukda yolcu vardı? Zarar goren parçalarda Bı tık asagıda oldugundan dolayı onlara vurmuş. Ben olsam kendım iyi gozlem yapıp cekıcıye bile gerek duymazdım. Cunku ön tamponunuzdan hıc bahsetmemıssınız deymemiş bileki motor ve şanzumana nasıl deysin.
Susturucuyu degısmesınız hıc bırsey olmaz. Adı uzerınde susturucu delik olsa ses artar sadece. Delik yırtılma dahi olmamış fotolardan baktığım kadarıyla. Saygılar...

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Arka koltukta ve bahajda toplam 60Kg vardı önde 150Kg fakat rampa sayılır vurduğum yer sanırım o şekil ön tarafı korumuş olduk.

Geçmiş olsun hocam. Benim aracında orta susturucusu darbe görmüş. Aracı satın aldıktan sonra farkettim. Sizin darbeden daha fazla göçük vardı. Değişim için araştırma yaptım. Ustalar egzos sesi normal çıktığı için gerek yok diye söylediler. 7 senedir öğle kullanıyorum. Ek olarak egzos bağlantı yerleri bilhassa kauçuklar kontrol edilebilir. Çatlama ve yırtılma varsa değişim yapılabilir.

Eyvallah hocam 5 gün sonra tekrar lifte kaldıracağım kendi ustama heryerini inceletip sonrasında da sanırım sizin gibi o şekilde kullanacağım :)

merhaba, otoparka girerken ara sırada arabanın altı sürtüyordu. dün egzozdan aşırı gürültü gelmeye başladı ve elimi bi attım egzoza sallanıyor ortadan kırılmış. sanayiye gittim çürüdüğünü söylediler ve susturucuyu yenisiyle değiştirdiler. FB7 ellerinde yokmuş bir önceki modelin susturucusundan taktılar eskisinin kulakçıklarının kesip yenisine takarak. ustaya 9senede ne çabuk çürümüş dedim? orjinal uzun süre gidiyo yine iyi dedi şimdi taktığımız ürünler 2 sene giderse iyidir dedi:( 1.400TL ye patladı bu iş bana durup dururken

Ekli dosyalar

• IMG_1103.JPG
    IMG_1103.JPG
    324.5 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_1104.JPG
    IMG_1104.JPG
    299.1 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_1105.JPG
    IMG_1105.JPG
    227.7 KB · Görüntüleme: 27

mturker

Özel Üye
merhaba, otoparka girerken ara sırada arabanın altı sürtüyordu. dün egzozdan aşırı gürültü gelmeye başladı ve elimi bi attım egzoza sallanıyor ortadan kırılmış. sanayiye gittim çürüdüğünü söylediler ve susturucuyu yenisiyle değiştirdiler. FB7 ellerinde yokmuş bir önceki modelin susturucusundan taktılar eskisinin kulakçıklarının kesip yenisine takarak. ustaya 9senede ne çabuk çürümüş dedim? orjinal uzun süre gidiyo yine iyi dedi şimdi taktığımız ürünler 2 sene giderse iyidir dedi:( 1.400TL ye patladı bu iş bana durup dururken
Geçmiş olsun. İki eksoz ucuna kaynağa min. 300tl istiyorlar artık. Herşey ates pahasi oldu.

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba,

60-80Km hızla yarım futbol topu büyüklüğünde bir taşın üzerinden geçtim ve arabadan süpersport motosiklet sesi gibi bir egzos sesinin yanında titreşim meydana geldi. Sorunun ne olduğunu anlayamadığım için çekici ile aracı Bosch servisine götürdük ve resimlerde yerde olan parçanın yamulması nedeniyle ses yaptığını aynı zamanda taşın susturucuyu da ezdiğini gördük. Ailemle birlikte uzun yola gittiğim için önde olan o dikdörtgen parçayı çekiçleyerek düzelttiler ve ses kesildi. Motor şanzıman vs. temiz olduğu söylendi zaten yağ akıtma gibi bir durum yoktu. Ben bu susturucuyu değiştirmesem ne olur? Tamamı çok masraflı olacağı için sadece o bölümü kesip çıkma taktırabileceğim de söylendi nasıl ilerleyebilirim?
Motor/Şanzıman bölümünde bir sorun var mı yağ kaçağı, yağ damlatma vs gibi...Yağ bakımı yakınsa yağ bakım zamanı karter muhafaza sökülünce o bölgeye araç lifte te iken detaylı bi gözden geçirin (mesela alt düzen, rotlar,rot kolları, motor karter, şanzıman bölümlerini iyice gözden geçirin ki içiniz rahatlasın ) ...Biliyorum şuan 2023 kış aylarındayız ama klimayı bi deneyin soğutuyormu diye....Borularda klima motorunda sorun olmuş mu anlamak adına...

Eksoz da çok hasar gözükmüyor resimlerden gördüğüm kadarıyla...Oraları da bi egsozcuya gösterin içiniz rahatlar..... Çok büyük sorun gözükmüyor...Geçmiş olsun...İyi günler..

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Geri