Arkadaşlar yardım

Aracınız
Civic FD6 2011
Arkadaşlar fotoğrafta ön taraftaki parça nedir yardımcı olurmusunuzsketch-1581882407341.pngsketch-1581882362008.png

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam bu Honda motoruna pek benzemiyor. Marka model hakkında bilginiz var mı?

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FD6 2011
Leon 1.6 hitler hocam. Nette aynısını bulamadık parçanın ben de size danışayım belki bilen vardır diye düşündüm şimdiden teşekkürler

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Leon 1.6 hitler hocam. Nette aynısını bulamadık parçanın ben de size danışayım belki bilen vardır diye düşündüm şimdiden teşekkürler
Fotoğrafları düzenledim. Bir ustama sordum dönüş yapınca yazarım.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Sekonder hava pompası diye bişeymiş teşekkürler Ahmet Hocam
Rica ederim. Hortumlardan hava giriş çıkışı gözleniyor. Dediğinize uyuyor. Biraz daha araştırdım yeni bilgiler öğrenmiş oldum.

Son düzenleme:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Sekonder Hava Sistemi Nedir?

İngilizcesi secondary air system olan sekonder hava sistemi, içten yanmalı motorlarda emisyon değerlerinin düşürülmesine yardımcı olan sistem parçasıdır. Bu sistemi anlayabilmek için katalitik konvertör çalışma prensibini bilmek gerekir. Kısaca bahsetmek gerekirse katalitik konvertör emisyon değerlerini düşürebilmesi için belli bir sıcaklık değerinde olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise yanmamış gazların sıcaklık ile yakılmasını sağlamasıdır. Motorun ilk çalışmasında hava yakıt karışımı zengin olması gerekmektedir. Hava yakıt karışımının zengin olması ve katalitik konvertör soğuk olması sebebiyle atmosfere karbonmonoksit ve yanmayan hidrokarbonlar salınacaktır. Bunu engellemek amacıyla sekonder hava pompası egzoz sübapları sonrasına atmosferden aldığı havayı sekonder hava valfi üzerinden yollar. Silindirlerden çıkan yanmamış hidrokarbonlar bu hava ile birleşerek ardıl oksidasyon yani sonradan yanma işlemini gerçekleştirir. Bu işlem sonucunda karbondioksit ve su açığa çıkar. Bu yanma işlemi katalitik konvertör ve lambda sensörünün çabuk ısınmasını sağlar. Böylelikle motor kısa sürede normal hava yakıt karışım oranında dönerek hem yakıt tasarrufu hemde emisyon değerlerinin düşürülmesini sağlar.

Sekonder hava sistemi nedir ve ne işe yarar?

Yukarıda gösterildiği gibi sekonder hava pompası (2) hava filtresinden (1) sonra aldığı havayı sekonder hava valfi ‘nden (3) geçirerek motorun egzoz sübabı yakınına (5) üfler. Bu hava ile birleşerek yanan hidrokarbonlar lambda sensörünün (6) ve katalitik konvvertörün (7) ısınmasına yardımcı olur.images (3).jpeg

Aracınız
Civic FD6 2011
hocam emeğinize sağlık valla çok teşekkür ederim. O parçadan garip bir ses geliyordu ne olduğunu bulamayınca ben bir foruma yazayım dedim. bu kadar detaylı bilgi verildiğine şaşıracak arkadaşım :) bizim araçlarda da varmı ki bundan acaba

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
hocam emeğinize sağlık valla çok teşekkür ederim. O parçadan garip bir ses geliyordu ne olduğunu bulamayınca ben bir foruma yazayım dedim. bu kadar detaylı bilgi verildiğine şaşıracak arkadaşım :) bizim araçlarda da varmı ki bundan acaba
Benim bildiğim yok. Avrupa araçlarında var. Aramalarda öyle çıkıyor. İnternette herşey var hocam yeterki aramayı iyi bilelim.
Tahminen içindeki hava basan aparat ses yapıyordur. Malum hava basmak için bir tribün vs. lazım.

Geri