Bugün Honda'nıza ne yaptınız?

S

Silinen üye 20336

Guest
Bugün Honda'mın lpg dolum kapağına tasma taktım. Sıkıysa şimdi düşsünde göreyim.
emoji23.png
Ekli dosyayı görüntüle 254576Ekli dosyayı görüntüle 254577
Hocam canınıza sağlık güzel uygulama.

Tasma biraz daha kısa olsa daha mı iyi olurdu acaba... ? Pikniğe v.s. gittiğinizde çalıya, taşa bir engele takılıp kopabilir mi hocam?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam canınıza sağlık güzel uygulama.

Tasma biraz daha kısa olsa daha mı iyi olurdu acaba... ? Pikniğe v.s. gittiğinizde çalıya, taşa bir engele takılıp kopabilir mi hocam?

Teşekkür ederim hocam. Benim başlık tampon hızasından 20-25 cm. yukarıda tampon altından bakılırsa anca görülüyor. Kolay kolay takılmaz diye düşünüyorum. Biraz uzun yapmamın nedeni ise rahat çıkarıp takmak içindi. ?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Gecen sene pompacıya gıttım dedım sende fazla kapak var mı GEl abı ıcerıye dedı hepsınden var dedı. Gıttım odaya Kutunun içine zula yapmıs. Prıns zavollı Lavoto Brc atıker ne ararsan var HEr kapagın üzerınde markası var orıjınal hepsi. O kutuda rahat 50 60 kapak vardı. Brc istedım 10 tl ye sattı Prıns ıcın 20 tl ıstıyormus Onu meraktan sordm :D Pompacılar orıjınal kapakları çalıyor her zaman
Yakıt esnasında düşme ve unutma olabilir. Fakat bunu kasten yapıyorsalar çok yazık. Birde fiyatları lpg sistemin fiyatlarına göre ayarlıyorlarsa buna tam "Çingenelik" denir. :mad:
Benim yaşadığım pompacıyla latife tarzında sizde fazla kapak var mı diye sordum. Pompanın üstünden verdi. Bu müşteriden düştü ses ettim durmadı. Sana uyarsa takarsın dedi. Bazen unutuyoruz. Bazen tam yuvasına oturmuyor düşüyor demişti. Sevdim keratayı. :D
En sonda Ankara'da Shell'den yakıt alıp Konya'ya doğru uzun yola çıkarken. Kapak var mı dedim?İçeride satılıyor hocam dedi. İçeride baktım 2 çeşit kapak vardı. Sıfır ve marka ismi yok. İnce uçlu bitmiş benimkide ondandı. Neyse dedim. Fiyat sordum 2 tl. dedi. Gayet makul gördüm. Herkez bu tarz hizmet etse ne güzel olur. (y)

Aracınız
4 gündür kullanmıyordum aracı. Toz toprak olmuş, siyah araban mı var derdin var. Yıkamak için petrole gidiyordum, vazgeçtim. 3 km yol yaptım, geri geldim.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sabah üşenmeyip sol ön amortisör körüğünü değiştirttim ve kule bilya kısmını yağlattım, izlenimlerim linktedir :)

Aracınız
Civic FB7 2014
Sanayiden boya alip arka camdaki c sutun boya kavlağina rutuş yaptim ama yaptigim is hic hosuma gitmedi :) cok belli oluyor bir kac gun sonra zimparalayip pasta cekecegim oraya..

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
10 gün önce Muğla Akyaka da geri geri park yerinden çıkarken arkamdan geçen bayan sürücüyü görmedim. O da sağolsun bi korna bile çalmayınca ix55 in yan basamak benim arka tamponun boyasını aldı gitti. Ön tampon zaten evlere şenlik uzun yoldaki sinek böcek vs sebeplerden dolayı. 2-3 yerden fiyat aldım en uygun 1000 tl dediler sök-tak boya işi için. Fd6 nın arka tamponu 6 vida+tırnaklar tutuyor buna bile 200 tl diyor adamlar.Mesleğim sebebiyle de bu istenen paralar çok absürt rakamlar geliyor bana,iyi kötü el yatkınlığımın da olduğunu düşündüğüm için ön ve arka tamponu kendim boyamaya karar verdim.
-3 kutu aracın boya koduna sprey kutusuna bastırdım=90 tl
-80 likten su zımparasına kadar çeşitli zımparalar bedavaya geldi.
-Boyanın iyi tutunabilmesi için astar=30 tl
- Aracın tampon dışında kalan bölgelerini kapatmak için çöp poşeti,kağıt bant vs=20 tl
Diğer gerekli aletler(tornavida pense vs) takım çantamda mevcut.
Kapalı otoparkta bugün ve yarın bu işi yapmayı planlıyorum.Tüm malzemeler 150-200 tl tuttu olmazsa sanayi orda verir parasını sıfırdan boyatırım giden 200 olur,olursa da 800 tl civarında param cebimde kalır düşüncesiyle girdim işe.15-20 gün sonra da su zımparasıyla üzerinden geçip toz vs kalıntılarını alıp komple pasta cila ile işlemi sonlandırcam.Sonuçları ve aşamaları resimli bir şekilde paylaşırım.

06 HONDA 2234

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
10 gün önce Muğla Akyaka da geri geri park yerinden çıkarken arkamdan geçen bayan sürücüyü görmedim. O da sağolsun bi korna bile çalmayınca ix55 in yan basamak benim arka tamponun boyasını aldı gitti. Ön tampon zaten evlere şenlik uzun yoldaki sinek böcek vs sebeplerden dolayı. 2-3 yerden fiyat aldım en uygun 1000 tl dediler sök-tak boya işi için. Fd6 nın arka tamponu 6 vida+tırnaklar tutuyor buna bile 200 tl diyor adamlar.Mesleğim sebebiyle de bu istenen paralar çok absürt rakamlar geliyor bana,iyi kötü el yatkınlığımın da olduğunu düşündüğüm için ön ve arka tamponu kendim boyamaya karar verdim.
-3 kutu aracın boya koduna sprey kutusuna bastırdım=90 tl
-80 likten su zımparasına kadar çeşitli zımparalar bedavaya geldi.
-Boyanın iyi tutunabilmesi için astar=30 tl
- Aracın tampon dışında kalan bölgelerini kapatmak için çöp poşeti,kağıt bant vs=20 tl
Diğer gerekli aletler(tornavida pense vs) takım çantamda mevcut.
Kapalı otoparkta bugün ve yarın bu işi yapmayı planlıyorum.Tüm malzemeler 150-200 tl tuttu olmazsa sanayi orda verir parasını sıfırdan boyatırım giden 200 olur,olursa da 800 tl civarında param cebimde kalır düşüncesiyle girdim işe.15-20 gün sonra da su zımparasıyla üzerinden geçip toz vs kalıntılarını alıp komple pasta cila ile işlemi sonlandırcam.Sonuçları ve aşamaları resimli bir şekilde paylaşırım.

06 HONDA 2234
Merakla bekliyoruz hocam. Aynı düşünce bende de var. Bize de tecrübe olur. :)

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Tampon boyama işlemini bitirdim. Sonuç beklediğimden de iyi oldu.
İşlem basamakları;
- ilk olarak ön panjur,plakalık ve sis farkarını söküp ön cama kadar olan bölgeyi iyice maskeleyip kapattım.
- medium-fine-superfine olarak zımpara atıyoruz ve pürüzsüz hale getiriyoruz tamponları.Hasarlı yer varsa çelik macunla doldurum yine zımpara yapılabilir.
IMG_8159.JPG
IMG_8160.JPG

-Toz kalıntılarını temizledikten sonra alt katmana boyanın iyi tutması,yıkama esnasında atmaması için astar atıyoruz.
IMG_8153.JPG

-Astarın kuruma süresi min. 2 saat. Astar iyice kuruyup kemikleştikten sonra en ince zımparayla (superfine yada su zımparasıyla) çok hafif bi kat daha zımpara atıp temizliğini yapıyoruz.
- Artık tampon boyaya hazır(bana göre ) ilk kat boyamızı 30-40 cm mesafeden atıyoruz.Ben ilk katı sağdan sola , ikinci katı aşağı yukarı attım. İlk kat ile ikinci kat arasında 30-45 dk bekledim ki boya çeksin. İkinci katı attıktan sonra 1,5 saat bekledim ki boya akma yapmasın. Üçüncü kattan sonra da yine saatten fazla bekledim. Dördüncü katı 50 cm mesafeden ıslaklık parlaklık verecek kadar attım. Ön tampona taş vs çok geldiği için biraz fazla attım boyayı.

- işlem bittikten sonra 6 saat kadar kurumaya bıraktım,yapmış olduğum maskelemeyi söküp,daha önce çıkardığım panjur,sis farları ve plakalığı geriye taktım.
IMG_8158.JPG

Ton farkı illa ki var, plastik yüzey üzerine boya atıyoruz ve sac üzerindeki 6-8 yıllık boyaya göre fark oluşması doğal. Bu fark sanayide,serviste boyatsanız da oluşacak.Boya gözünüze hafif pütürlü gelecektir çünkü en son olarak pasta cila yapılması gerekiyor. Onu da önümüzdeki hafta yapıp boyanın kaportayla aynı hale gelmesini sağlarım.
Pasta cilayı da mecburen elle attık, bu da son hali;
13418194-7d55-4d2d-8b26-d547ea5eeebf.jpg

06 HONDA 2234

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Tampon boyama işlemini bitirdim. Sonuç beklediğimden de iyi oldu.
İşlem basamakları;
- ilk olarak ön panjur,plakalık ve sis farkarını söküp ön cama kadar olan bölgeyi iyice maskeleyip kapattım.
- medium-fine-superfine olarak zımpara atıyoruz ve pürüzsüz hale getiriyoruz tamponları.Hasarlı yer varsa çelik macunla doldurum yine zımpara yapılabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 254605
Ekli dosyayı görüntüle 254606

-Toz kalıntılarını temizledikten sonra alt katmana boyanın iyi tutması,yıkama esnasında atmaması için astar atıyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 254607

-Astarın kuruma süresi min. 2 saat. Astar iyice kuruyup kemikleştikten sonra en ince zımparayla (superfine yada su zımparasıyla) çok hafif bi kat daha zımpara atıp temizliğini yapıyoruz.
- Artık tampon boyaya hazır(bana göre ) ilk kat boyamızı 30-40 cm mesafeden atıyoruz.Ben ilk katı sağdan sola , ikinci katı aşağı yukarı attım. İlk kat ile ikinci kat arasında 30-45 dk bekledim ki boya çeksin. İkinci katı attıktan sonra 1,5 saat bekledim ki boya akma yapmasın. Üçüncü kattan sonra da yine saatten fazla bekledim. Dördüncü katı 50 cm mesafeden ıslaklık parlaklık verecek kadar attım. Ön tampona taş vs çok geldiği için biraz fazla attım boyayı.

- işlem bittikten sonra 6 saat kadar kurumaya bıraktım,yapmış olduğum maskelemeyi söküp,daha önce çıkardığım panjur,sis farları ve plakalığı geriye taktım.
Ekli dosyayı görüntüle 254617

Ton farkı illa ki var, plastik yüzey üzerine boya atıyoruz ve sac üzerindeki 6-8 yıllık boyaya göre fark oluşması doğal. Bu fark sanayide,serviste boyatsanız da oluşacak.Boya gözünüze hafif pütürlü gelecektir çünkü en son olarak pasta cila yapılması gerekiyor. Onu da önümüzdeki hafta yapıp boyanın kaportayla aynı hale gelmesini sağlarım.
Pasta cilayı da mecburen elle attık, bu da son hali;
Ekli dosyayı görüntüle 254618

06 HONDA 2234
Başarılı bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Fotoğraflama yandan ve biraz da yakın çekim olarak aydınlık bir ortamda yapılmış olsaydı yaptığınız işlemler daha net belli olabilirdi.

Geri