Civic Fb7 çalıştıktan sonra 5 dk içinde hararet yapıyor

Aracınız
Civic FB7 2012
Herkese merhaba. Arac 2012 model Civic FB7 Elegance. Öncelikle olayı anlatayım. Yaklaşık 2 aydır memleketteydim ve araç binanın önünde park halindeydi. Aracı evimin çok yakınındaki bir oto yıkamacıda iç dış yıkattırdım ve eve döndüm. Akşam üzeri aracı çalıştırdım ve 5 dk sonra hararet ışığı yandı. Aracı hemen kenara çektim ve park ettim. Daha sonra motorun iyice soğumasını bekledim ve soguduktan sonra suyuna baktım çok az su ekledim ve tekrar çalıştırdım klimayı da ac modunda çalıştırdım. Baktığımda fan dönüyordu. Eve bu şekilde çalıştırıp 2 dk sonra hararet lambası yakarak durdurup sogutarak geri döndüm. Arkadaşlar yük de bindirmedim araabnın üzerine peki bu hararetin sebebi ne olabilir ne kadar masraf çıkar merak ediyorum. Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Foruma hoşgeldiniz :) Forum kuralları gereği linkteki tanışma başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz :) https://www.civictr.com/forums/tanisma.29/

Mevcut sorununuz için bence fiziksel inceleme ve tespit gerektirmektedir. Eğer hararet harici diğer arıza ışıkları da yanıyorsa akü bitmeye yakın olabilir.
Normal şartlarda Civicler kolay kolay hararet yapan araçlar değildir.
Radyatör ve radyatör sıvısı, termostat, hararet müşürü ve diğer sıcaklık kontrol elemanlarını sırasıyla güvenebileceğiniz işinin ehli bir ustaya kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
Belki sorun basit bir kablo temassızlığı veya soketin yerinden çıkması bile olabilir.

Aracınız
Civic FB7 2012
Foruma hoşgeldiniz :) Forum kuralları gereği linkteki tanışma başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz :) https://www.civictr.com/forums/tanisma.29/

Mevcut sorununuz için bence fiziksel inceleme ve tespit gerektirmektedir. Eğer hararet harici diğer arıza ışıkları da yanıyorsa akü bitmeye yakın olabilir.
Normal şartlarda Civicler kolay kolay hararet yapan araçlar değildir.
Radyatör ve radyatör sıvısı, termostat, hararet müşürü ve diğer sıcaklık kontrol elemanlarını sırasıyla güvenebileceğiniz işinin ehli bir ustaya kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
Belki sorun basit bir kablo temassızlığı veya soketin yerinden çıkması bile olabilir.
Hocam Teşekkürler kendimi tanıttım tanışma başlığı altında. Fiziksel inceleme için yarın bostancı oto sanayide bir özel honda servisine gideceğim. Ancak çalıştıktan sadece 2-3 dk sonra hararet yapması çok canımı sıktı. Motoru açtığımda da motor gerçekten çok sıcaktı hatta suyu bir miktar dışarı püskürttü su kapağını açtığımda. Yani gösterge sorunu değil diye düşünüyorum çünkü motor gerçekten sıcaktı ve su kaynamaktaydı :D

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam Teşekkürler kendimi tanıttım tanışma başlığı altında. Fiziksel inceleme için yarın bostancı oto sanayide bir özel honda servisine gideceğim. Ancak çalıştıktan sadece 2-3 dk sonra hararet yapması çok canımı sıktı. Motoru açtığımda da motor gerçekten çok sıcaktı hatta suyu bir miktar dışarı püskürttü su kapağını açtığımda. Yani gösterge sorunu değil diye düşünüyorum çünkü motor gerçekten sıcaktı ve su kaynamaktaydı :D
Dediğiniz gibiyse ve radyatörde su mevcutsa termostat sorunu veya fan müşürü sorunu olabilir ama dediğim gibi doğru teşhis fiziksel olarak aracı incelemeyle mümkün olur.
Kolay gelsin (y)

Aracınız
Civic FB7 2012
Fan müşürü sorunu olsa fan çalışır mıydı ki fan çalışıyordu dün aracı çalıştırıp klimayı açtığımızda. Bu arada bu aracın suyuna baktığımda daha önce de aynı şekilde görmüştüm. Su, sarımsı renkte yağlanmış ya da pislenmiş gibi bu da contayla alakalı olabilir mi acaba
Dediğiniz gibiyse ve radyatörde su mevcutsa termostat sorunu veya fan müşürü sorunu olabilir ama dediğim gibi doğru teşhis fiziksel olarak aracı incelemeyle mümkün olur.
Kolay gelsin (y)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fan müşürü sorunu olsa fan çalışır mıydı ki fan çalışıyordu dün aracı çalıştırıp klimayı açtığımızda. Bu arada bu aracın suyuna baktığımda daha önce de aynı şekilde görmüştüm. Su, sarımsı renkte yağlanmış ya da pislenmiş gibi bu da contayla alakalı olabilir mi acaba
Araca normalde mavi veya yeşil renkte antifrizi kullanılıyor, yağlanma ve pislenme normalde olmaması gerekli.
Aracın km.si kaç binde, daha önce önden kazası varmı ve daha önce hiç antifriz veya radyatör değişimi yapılmış mı?

Aracınız
Civic FB7 2012
Araca normalde mavi veya yeşil renkte antifrizin kullanılıyor, yağlanma ve pislenme normalde olmaması gerekli.
Aracın km.si kaç binde, daha önce önden kazası varmı ve daha önce hiç antifriz veya radyatör değişimi yapılmış mı?
hocam km 110 binde. Önden kaza yok. Herhangi bir değişim yok. Antifriz koydurtmuştum ama koymak için suya baktığımızda su berrak değildi. Açık ve sarımsı bir rengi vardı. Suyu değiştirdik ve antifriz ekledik daha sonra. Ben daha önce sanayiye gittiğimde de motor bana fazla ısınmış geliyordu ama orradaki arkadaslar çalışan motor ısınır diyorlardı ve normal oldugunu söylüyorlardı. Yarın gideceğim servise gide bekleye bir şekilde bakalım. Aşırı can sıkıcı bir durum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geri