Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...

ywzckr

0
Bazı araçlarda 207-2011 de üretilen genel araçlarda bu problem olmazken 2012-2014 model araçlarda bu problemin olmasının bariz kronik problem var.

Aynı motor sistemini Toyota da kullanıyor. O markada böyle bir sorun yok.

Vtec Teklemesi diye saçma birşey olabilir mi? Vtec dediğin şey subap değişkenliği. Brc sistemi demekki Buna cevap veremiyor ne diye anlaşma yaparsınız ki Atiker Gold taktıran birçok arkadaş bu sorunu aştı

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Toyota da ayni sorun var benim fc5 3 cozum ararken forumlarda okumustum hocam, cozumu iyi afr ayari ve pipo sistemi ile baya azaltilabiliyor. Bazi lpg sistemlerinin ayarlarinda da degisken zamanli subab sistemine uyum icin secenek var o da azaltiyor baska bir cozumu yok malesef.

Aracınız
Arkadaşlar 2014 model Civic aracımı sıfır aldım aracımın 40.000 bakiminda sübop ayarını yaptırdıktan sonra tekleme sorununu bende yaşamaya başladım. Taki Çorum ilinde bulunan BRC yetkili servisi Özenclere gidene kadar. Burada tekleme sorununu büyük ölçüde çözdüler Sorunu olan arkadaşların burayla görüşmelerinde fayda var

SM-N9000Q cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emre78

0
Aracınız
2015 model otomatik aracımdaki anlık tekleme sorununu en sonunda çözmüş bulunmaktayım arkadaşlar. Öncelikle eco olan fb7 kasa aracların kesinlikle ilk olarak pipo sistemine dönüştürülmesi yada lpg enjektorlerinden giden hortumların kısaltılarak en yakın yerden giriş yaptırılması gerekiyor. fb7 lerdeki orjinal halindeki enjektör hortumlarının uzunluğu olması gerekenin yaklaşık 2 katı uzunluğunda bu 1. sorun. bu işlem yapıldıktan sonra mutlaka aracınıza subap ayarı yaptırın eğer km çok düşük değilse ben 40 km de yaptırdım. daha sonra yapılacak son iş AFR ayarını işin uzmanı olan birine yaptırmak. Ben samsun ilinde Erimler Otogaz da barış ustaya yaptırdım ve yaklaşık 250 km yol yaptım tekleme hiç olmadı. eskiye göre çok çok iyi durumda şuan araç. kısaca önce fiziksel işlem gerekli özellikle eco olan modeller için. Ancak benzinli olarak alınıp dışarıda lpg montajı yapılan araçlarda çok fazla fiziksel sorun olmuyor. güzel bir yol ayarı ile tekleme konusu çozülüyor. AFR ayarı yaptırmak isteyenler İnternet araştırıp ilgili kişilere ulaşabilirler. LPG li bütün araçlara afr ayarı şart.. SLM

ywzckr

0
2015 model otomatik aracımdaki anlık tekleme sorununu en sonunda çözmüş bulunmaktayım arkadaşlar. Öncelikle eco olan fb7 kasa aracların kesinlikle ilk olarak pipo sistemine dönüştürülmesi yada lpg enjektorlerinden giden hortumların kısaltılarak en yakın yerden giriş yaptırılması gerekiyor. fb7 lerdeki orjinal halindeki enjektör hortumlarının uzunluğu olması gerekenin yaklaşık 2 katı uzunluğunda bu 1. sorun. bu işlem yapıldıktan sonra mutlaka aracınıza subap ayarı yaptırın eğer km çok düşük değilse ben 40 km de yaptırdım. daha sonra yapılacak son iş AFR ayarını işin uzmanı olan birine yaptırmak. Ben samsun ilinde Erimler Otogaz da barış ustaya yaptırdım ve yaklaşık 250 km yol yaptım tekleme hiç olmadı. eskiye göre çok çok iyi durumda şuan araç. kısaca önce fiziksel işlem gerekli özellikle eco olan modeller için. Ancak benzinli olarak alınıp dışarıda lpg montajı yapılan araçlarda çok fazla fiziksel sorun olmuyor. güzel bir yol ayarı ile tekleme konusu çozülüyor. AFR ayarı yaptırmak isteyenler İnternet araştırıp ilgili kişilere ulaşabilirler. LPG li bütün araçlara afr ayarı şart.. SLM

Hocam bilgi paylasimi icin tesekkurler, bende arastirmalarim sonucunda aracima uygulamak istedim sizin gibi. 2018 fc5 i pipo sistemine samsunda gecirsem garanti gider, gitmesinin yani sira afr ayari gerekir ama yaptiramayip ortada kalirim, afr ayarina gotursemde yapabileceklerini sanmiyorum cunku cok yer aradim fc5 de kimse araca baglanamiyor. Bizde heves ediyoruz teklemeler gitsin ama malesef.
Fb7 icin Afr ayari ile yok edilemesede bayagi aza iniyor teklemeler tamamen yok olmasi isteniliyorsa pipo sistemi uygulanmasi mantikli. Fb7 si olana kesinlikle afr ayari yaptirmasini tavsiye ederim. Pipo da istege bagli uygulanabilir. Afr ayari ile de yakiti optimuma getirir daha ne olsun.

Aracınız
Civic FD6 2008
Ynt: 2013 Civic Eco Otomatik Silkeleme Sorunu...

Ynt: 2013 Civic Eco Otomatik Silkeleme Sorunu...

Bende lpg yok silkeleme var ..ya ben alılştım ya da hafif.. Lpg ile ilgili değil.. Eski aracım 2002 idi o da vetec ama onda yoktu.. Bence tam bi rezalet..adama demezler mi 10 yıl önceki aracında olmayan sıkıntı bunda var ne iş diye

Fdh de zilyon kere yazdım. Hala lpg li araçlarda var diye yazılıyo
2002 efsane en sıkıtıntısız makine benece arar oldum vtec 2 yi

Emre78

0
Aracınız
Hocam bilgi paylasimi icin tesekkurler, bende arastirmalarim sonucunda aracima uygulamak istedim sizin gibi. 2018 fc5 i pipo sistemine samsunda gecirsem garanti gider, gitmesinin yani sira afr ayari gerekir ama yaptiramayip ortada kalirim, afr ayarina gotursemde yapabileceklerini sanmiyorum cunku cok yer aradim fc5 de kimse araca baglanamiyor. Bizde heves ediyoruz teklemeler gitsin ama malesef.
Fb7 icin Afr ayari ile yok edilemesede bayagi aza iniyor teklemeler tamamen yok olmasi isteniliyorsa pipo sistemi uygulanmasi mantikli. Fb7 si olana kesinlikle afr ayari yaptirmasini tavsiye ederim. Pipo da istege bagli uygulanabilir. Afr ayari ile de yakiti optimuma getirir daha ne olsun.

Hocam fc5 kasada da tekleme olduğunu bilmiyordum hatta yok olarak duymuştum şaşırdım şuan, fc5 kasanın ecu suna bağlanılmadığını duymuştum bu durum kötü olmuş. Ancak şöyle bir durumu var fc5 lerin pipo sistemine çevirilmesine gerek yok çünkü daha olması gerektiği yerden bağlantı yapılmış ve enjektörlerden manifolda giden hortumlar gayet nizami arkadaşımın aracını incelerken ilk buna dikkat etmiştim ;) Ben şuan için kendi aracımda teklemeyi yüzde 99 oranında giderdiğimi düşünüyorum. artık sensör gibi oldum bu tekleme konusunda yapsa mutlaka hissederdim. bugün sinop gerze arası yol yaptım aracımla hiç tekleme yapmadı ve afr sonrası aracın çekişi gerçekten güzel oldu. servis bakımından sonra yerinde kalibrasyon yapılmıştı malesef afr de yaptırmamıştım henüz arac 170 leri görmekte zorlandığı yerde şuanda araç susuz 190 ları görüyor. Samsun de Serviste Ersin usta var eğer yolunuz düşerse yol ayarınızı ona yaptırın yada Çorum BRC özençler ile görüşün Mehmet Bey var konuya zaten çok hakim kendisi benim pipo sistemini o yapmıştı. Umarım çözüme kavuşursunuz. İlk defa honda arabası aldım ve bu zamana kadar hiç bir aracımla bu kadar uğraşmamıştım. Yolda gidişi güzel şanzıman başarılı ama ilk ve son honda aracım olacaktır fb7 bu net. SLM

yed66

0
Hocam fc5 kasada da tekleme olduğunu bilmiyordum hatta yok olarak duymuştum şaşırdım şuan, fc5 kasanın ecu suna bağlanılmadığını duymuştum bu durum kötü olmuş. Ancak şöyle bir durumu var fc5 lerin pipo sistemine çevirilmesine gerek yok çünkü daha olması gerektiği yerden bağlantı yapılmış ve enjektörlerden manifolda giden hortumlar gayet nizami arkadaşımın aracını incelerken ilk buna dikkat etmiştim ;) Ben şuan için kendi aracımda teklemeyi yüzde 99 oranında giderdiğimi düşünüyorum. artık sensör gibi oldum bu tekleme konusunda yapsa mutlaka hissederdim. bugün sinop gerze arası yol yaptım aracımla hiç tekleme yapmadı ve afr sonrası aracın çekişi gerçekten güzel oldu. servis bakımından sonra yerinde kalibrasyon yapılmıştı malesef afr de yaptırmamıştım henüz arac 170 leri görmekte zorlandığı yerde şuanda araç susuz 190 ları görüyor. Samsun de Serviste Ersin usta var eğer yolunuz düşerse yol ayarınızı ona yaptırın yada Çorum BRC özençler ile görüşün Mehmet Bey var konuya zaten çok hakim kendisi benim pipo sistemini o yapmıştı. Umarım çözüme kavuşursunuz. İlk defa honda arabası aldım ve bu zamana kadar hiç bir aracımla bu kadar uğraşmamıştım. Yolda gidişi güzel şanzıman başarılı ama ilk ve son honda aracım olacaktır fb7 bu net. SLM
Ben de corumda yaptırdım ama 1500 devirde ozellikle hiz 55 km de ara ara yine tekliyor konuştum corumla ama onlarda hiç olmaması lazım isterseniz eskiye döndürelim falan dediler belki eksik bişey mi yaptılar diye düşündüm. Subop ayarı yaptırmadım fark edermi bilmiyorum . Sizce ne yapmalıyım?

Geri