Civic FB7 Polen filtresi nasıl değiştirilir?

m2hamid

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
Honda Civic'lerin Dünya'da en çok sevilmesinin önemli nedenlerinden biri de bakımının tüketici tarafından kolaylıkla yapılabilmesidir.
Özellikle polen filtresi sarf malzeme olduğu için ve herhangi bir şekilde garanti kapsamı ile ilgili olmadığı için herkesin kendi becerisi ile kolaylıkla yapabileceğini düşünüyorum.
FB7 Civic'in polen filtresi FD6 ile aynıdır, değişim prosedürü de FD6da polen filtresinin oturduğu bir tabla mevcutken FB7de bu yoktur, direk boşluğa yerleştirilip kapağı kapatılır.
Polen filtresi parça kodlarını linkteki konuyu inceleyerek bulabilirsiniz.

Civic FB7 için örnek bir polen filtre değişim videosu,

Bonus: Ford Mondeo'nun çok çok kolay polen filtre değişim videosu :ROFLMAO:

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
Evet bu gercekten kolaymis. Fiestada degistirmek yarim saatimi aliyordu. Focus ve mondeo tam zulummus 😀

Aracınız
Civic FB7 2014
arkadaşlar detaylandırılmış bir anlatım ayrıca araç içi güzel kokması için farklı bir uygulamadır.

m2hamid

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
arkadaşlar detaylandırılmış bir anlatım ayrıca araç içi güzel kokması için farklı bir uygulamadır.
Paylaşım için teşekkürler :)

Videoyu inceleyince nacizane fikrimi belirtmek isterim, bence hatalı olan 2 durum var,
1. Filtreler koku yayma değil filtreleme görevi görür, parfüm sıkmak filtrenin kağıt yapısına alkollü bir sıvı sıkmakla benzer etkide olduğu için alkolün filtrenin filtreleme özelliğinezarar verme olasılığı var.
2. Özel filtreler haricinde kağıt esaslı filtreler belirli incelikteki tozları içeriğine alıp hapsederler, bu nedenle zamanla değiştirilmeleri gerekir. Bu videodaki uygulama ile rengi değişmiş filtreye alkol içerikli bir sıvı sıkarak o hapsedilen tozlarında araç içine salınmasına neden olabilir. Ayrıca konudışı ama videodaki filtre imitasyon :) orjinal filtrelerde "micronair" yazısı mevcuttur, HONDA yazısı yoktur :)
Bu sebeplerden yeni alınmış filtreye aracın kokusunun değişimi için çok çok az uygulanması belki doğru olabilir ancak rutinde bu uygulamayı pek doğru bulmuyorum :unsure:

Aracınız
Civic FB7 2016
3-4bin km'de bir şu filtreyi değiştiriyorum hocam. Hatta en son eşim değişti. Çok basit bir işlem. Alttaki filtreden almıştım 5 adet. En son 17tl'di. Şimdi fiyatı artmış. Benim gibi camı açmayanlar ve kısmen havası kirli yerlerde seyahat edenlere sağlık açısından sık değiştirmelerini öneririm. Filtre ucuz ama kaliteli bir yapıya sahip bence. Deneyebilirsiniz.

Aracınız
Civic FB7 2014
Paylaşım için teşekkürler :)

Videoyu inceleyince nacizane fikrimi belirtmek isterim, bence hatalı olan 2 durum var,
1. Filtreler koku yayma değil filtreleme görevi görür, parfüm sıkmak filtrenin kağıt yapısına alkollü bir sıvı sıkmakla benzer etkide olduğu için alkolün filtrenin filtreleme özelliğinezarar verme olasılığı var.
2. Özel filtreler haricinde kağıt esaslı filtreler belirli incelikteki tozları içeriğine alıp hapsederler, bu nedenle zamanla değiştirilmeleri gerekir. Bu videodaki uygulama ile rengi değişmiş filtreye alkol içerikli bir sıvı sıkarak o hapsedilen tozlarında araç içine salınmasına neden olabilir. Ayrıca konudışı ama videodaki filtre imitasyon :) orjinal filtrelerde "micronair" yazısı mevcuttur, HONDA yazısı yoktur :)
Bu sebeplerden yeni alınmış filtreye aracın kokusunun değişimi için çok çok az uygulanması belki doğru olabilir ancak rutinde bu uygulamayı pek doğru bulmuyorum :unsure:

İlgilenmeniz beni memnun etti.
Teşekkür ederim.
Amacım eksik ve yanlış bilinenleri düzeltmektir.Şöyle izah edeyim Cümlelerimin eleştiri bazında değerlendirilmesini istemem.Bilgi düzeltmesi yapıyorum.

1.si kullandığım parfüm kendi el yapımımdır (ALKOLSÜZDÜR) Gül suyudur.Klima ayarlarından ayarlama yaparak dışardan gelen havanın Güzel kokmasını sağlar.Hiçbir zararı olmaz tavsiye ederim.
2.si videoda polen filtresinin nerede olduğunu,nasıl değiştirileceğini ve daha sonra kokuyla araç içinin güzel kokmasını nasıl sağlarız şeklinde telkinde bulunuyorum.Honda yazılı polen filtresine imitasyon demişsiniz .
Adana Tekbaş Honda Plazadan Sıfır olarak aldığım günden itibaren Düzenli olarak bakımını yaptırmam esnasında takılmıştır tamamen orijinaldir.😊İsteğiniz doğrultusunda ücretli olarak temin edebilirsiniz.Tavsiyedir.Araçta orijinal olmayan hiçbir şeyi taktırmıyorum.
Dediğiniz gibi Devamlı olarak uygulanmasını tavsiye etmiyorum.Arada bir farklılık olması için uygulanabilir☺

m2hamid

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
İlgilenmeniz beni memnun etti.
Teşekkür ederim.
Amacım eksik ve yanlış bilinenleri düzeltmektir.Şöyle izah edeyim Cümlelerimin eleştiri bazında değerlendirilmesini istemem.Bilgi düzeltmesi yapıyorum.

1.si kullandığım parfüm kendi el yapımımdır (ALKOLSÜZDÜR) Gül suyudur.Klima ayarlarından ayarlama yaparak dışardan gelen havanın Güzel kokmasını sağlar.Hiçbir zararı olmaz tavsiye ederim.
2.si videoda polen filtresinin nerede olduğunu,nasıl değiştirileceğini ve daha sonra kokuyla araç içinin güzel kokmasını nasıl sağlarız şeklinde telkinde bulunuyorum.Honda yazılı polen filtresine imitasyon demişsiniz .
Adana Tekbaş Honda Plazadan Sıfır olarak aldığım günden itibaren Düzenli olarak bakımını yaptırmam esnasında takılmıştır tamamen orijinaldir.😊İsteğiniz doğrultusunda ücretli olarak temin edebilirsiniz.Tavsiyedir.Araçta orijinal olmayan hiçbir şeyi taktırmıyorum.
Dediğiniz gibi Devamlı olarak uygulanmasını tavsiye etmiyorum.Arada bir farklılık olması için uygulanabilir☺
Bilgilendirme videolarına olumsuz bir bakış açım olmaz, sadece düşüncelerimi aktardım :)(y)
Ben piyasada satılan klasik otoparfümlerini varsayarak yorumumu yaptım, gülsuyunda filtreye zarar verici partikül yoksa sorun olmayacaktır ancak belirli bi tozu içinde tutan filtreye sıvı sıkılması yerine yeni takılmış sıfır filtreye uygulanması bana daha mantıklı geliyor. Zaten videoda filtre değişim videosu, yeni filtreye sıkılması koku açısından faydalı görünüyor.

Filtre konusunda da kullandığım FB7den çıkan orjinal filtrenin yanındaki yazılar 3-4 farklı değişimde hep bu şekilde idi, sizdeki filtrede bunu görmediğim için ve yanında HONDA logosu yapıştıran çok fazla imitasyon filtre piyasada dolaştığı için öyle düşündüm. Belki farklı bir üretim yerinden gelen orjinal filtre kullanıyor olabilirsiniz, biraz videoyu anlamadan önyargıyla davranış olabilirim, kusura bakmayın :)

253875

m2hamid

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
3-4bin km'de bir şu filtreyi değiştiriyorum hocam. Hatta en son eşim değişti. Çok basit bir işlem. Alttaki filtreden almıştım 5 adet. En son 17tl'di. Şimdi fiyatı artmış. Benim gibi camı açmayanlar ve kısmen havası kirli yerlerde seyahat edenlere sağlık açısından sık değiştirmelerini öneririm. Filtre ucuz ama kaliteli bir yapıya sahip bence. Deneyebilirsiniz.
Kısa süreli kullan at için mantıklı tercih hocam :)