Civic FC5 Civic FC5 20.000 km bakımı

Aracınız
Civic FC5 2018
Cumartesi günü bakım için mutluhan honda maltepe ye gittim, kavga gürültü çıkarmaya hevesliydim ancak servisteki çalışanlar durumu sezip çok iyi muamele etmeye başladılar haliyle benim 2100 lira olan bakım fiyatı da 1780 liralara iniverdi:)

şanzıman yağı, motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değiştirildi. Lastiklere balans ayarı vardı listede ben istemedim fiyat azaldı, birde polen filtresi dış tedarik 50 lira daha ucuzmuş onu takmışlar neyse, yıkama yaptırmadım bakım hemen halledilsin arabayı geri verin dedim yıkama servisin işi değil:) sizin işiniz bakım dedim iki saat yıkama kuyruğu bekleyemem zaten adam gibi yıkayamazlar arabam 1.5 aydır yıkanmıyor çünki işin özü bu aslında.

Uzun yol sürüşlerinde yağ lambası yanmasının sebebi mekaniker arkadaşın dediğine göre yağ sıcaklığının çok yükselmesiymiş. Sordum öyle dedi.

baktım ki antifiriz ilave ediyor çok mu eksiltmiş ? diye sordum 50 gramdan daha az ekledim dedi:)

CVT Şanzıman yağı filtresi ikinci şanzıman yağı değişiminde değiştiriliyormuş ilk değişimde Honda Türkiye önermemiş gerek yok dediler.

Yazlık cam suyu doldurmaya kalktılar ben oraya gitmeden evde cam suyu doldurduğum için şişeyi açtı ama boşaltamadı bakım yapan arkadaş:) dolu şişeyi benim arabaya koymuş eşantiyondan üstten yarım parmak eksik bir şişe cam suyum oldu listede 5.5 lira fiyatı vardı sarf malzemeleri içinde dahilmiş:)

camda nokta kadar taş vuruğu vardı kaskodan orjinal camla değiştirelim dediler yok dedim kalsın. İlerde büyürse bakarız.

Bu arabalar büyük ihtimalle sıklıkla porya rulmanı bozuyor olmalı, bakım yapılırken iki üç kereden fazla tekerlekleri çevirip çevirip rulmanları yokladılar.

1000km bakımı ve 10000km bakımlarında benim arabaya bakım yapan hep aynı mekaniker arkadaş bu sefer 20000 bakımı yaptı, yine aynı kişiye bakım yaptırmış olduk:)

Civic turbo motoru 6-7 ay kullanımdan sonra çekişten biraz düşüyor diye yedek parça bölümünden kendim değiştirmek üzere hava filtresi aldım ekstradan 170 lira verdim, yan sanayi olanı ile karşılaştırdığımda orjinal filtrede tozları toplaması için yağ bulunuyor kenar contası kaliteli ve güzel plastik bölümü ise ilk bakımda arabanın üzerinden çıkan ile aynı yazılara ve yapıya sahip yan sanayi olan filtrede yağ yok, contası çıkık oynar vaziyette ve ebatları bile bir değişik.

Gebze den Maltepe ye 8,5 litre ortalama ile gittim dönüşte daha hızlı gelmeme rağmen 4,6 litre yaktım:)

Servis müdürü ismini sormadım doğma büyüme İzmir liymiş, şanzıman yağı tazeleme usülü yarım değiştiriliyor değil mi? dedim yok dedi tamamen değiştiriliyor, Ama o zaman hava yapıp sıkıntı yaratmıyor mu? dedim o nasıl oluyor? dedi, dedim tork konvertörde illa 2-3 litre yağ kalır siz alttan boşaltıp üstten dolduruyorsunuz tamamen boşaltmak için yağ soğutucu hortumu söküp motoru çalıştırmak gerekli dedim, öyle değil dedi alttan boşaltıp üstten dolduruyoruz dedi o zaman tazeleme yarım değişim olur dedim zaten benim istediğim o şekilde dedim anlaştık zaten honda Türkiye den talimat o şekildeymiş.

Bakıma 9 gün geç geldim garantiden bir şey istersek sorun olmasın dedim müşteri kabul deki arkadaş beni bulursun abi her türlü hallederiz dedi pek inanmadım gerçi.

Şimdilik ufak tefek pürüzleri kafaya takmadan sorunsuz kullanıyorum bakımdan sonra gaza basınca altımdan kaçıyor güzel oldu. En az bir sene rahatız.
bakım sırasında aracın yanında durmanıza müsaade ediliyor mu normalde?ilk bakımda aracın soğutma suyu ve cam suyu tam olmasına rağmen doldurduklarını iddia edip masrafını istediler.zorla ikna ettim özür dileyerek sildiler sonradan.böyle şeylerle karşılaşmamak için ben de aracın yanında yapılan işlemi görmek isterim aslında

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
bakım sırasında aracın yanında durmanıza müsaade ediliyor mu normalde?ilk bakımda aracın soğutma suyu ve cam suyu tam olmasına rağmen doldurduklarını iddia edip masrafını istediler.zorla ikna ettim özür dileyerek sildiler sonradan.böyle şeylerle karşılaşmamak için ben de aracın yanında yapılan işlemi görmek isterim aslında
bakım yapılırken izleyemezsem yada müdahale edemezsem yapılan bakımın benim için hiçbir anlamı yok ki:) araba servisten girecek hiçbirşey olmamış gibi çıkacak birde üstüne para vereceğiz? ne yaptılar içeride? bilemezsiniz. Yetkili servisler üçkağıtçılık döndürme konusunda çok müsait yerlerdir. Mesela kaza yapan arabanızı bırakırsınız bir hafta yatacak olsun o araba orada sökülmedik parça bırakmazlar üzerinde sağlam olan fan müşürünü sökerler, termostatı sökerler, aküyü söküp götürürler arabanız günlerce bu parçalar olmadan orada yatar bir haftada toplayamadık derler 15 güne hazır derler ellerinde stoklanmış yedek parça olmadığı için genelde bekleyen kazalı arabalardan çıkma parça olarak söküp acil parça bekleyen arabaya takarlar, o parçaları daha sonra kazalı arabanın tamirine sıra gelince eğer akıl ederlerse yenisini sipariş ettikleri fan müşürüdür işte termostattır falan eğer unutmazlarsa kazalı aracı toplarken takarlar.

Fren balatanız aşınmış bitmiş değiştirilmesi lazım derler halbuki daha 5-6mm balata vardır ama bu balatalar aşınmış derler siz orada yoksanız öyledir:) telefonda merak edersiniz, sonra giderler daha önce söktükleri eski aşınmış yada bozuk parçaları attıkları hurdalıktan sizin arabanızın aynı balatalarını bulurlar dibine kadar bitmiş olanları hurdalıktan bulurlar bunları poşete koyup bagajınıza bırakırlar arabadan söktükleri yarım balataları da kenara ayırırlar lazım olur diye sizden de bir güzel fren balatası parasını alırlar.

Motoru yağsız çalıştırabilirler bizzat gördüm bunu yetkili serviste başka bir markada. Bir tane bayan teyp getirdi bunu takarmısınız diye takmaya çalışan ustacık teybi bağlarken yaktı servis müdürü aynı marka model teybi gitti çarşıdan aldı geldi iyiki bulabildi tabi iş uzadı ustanın maaşından kesecekmiş bunu da bizzat gördüm hatta şaka yapıyor hala bomba imha uzmanı gibi kırmızı kablo mavi kablo öyle olmaz aç kılavuza bak sersem herif diyerek. Serviste kazayla asıl iş emri açılan değil de aynı model başka bir arabanın radyo antenini değiştiren usta vardı sonra tekrar sök tak ne güzel oh. İçeride müşterilerin bakım bekleyen arabalarıyla oradan oraya ustalar tarafından götürülürken ralli drift bilimum motorsporları hareketleri yapılır, eğer siz arabanın yakınında olmazsanız bunlar olur, içeride arabasını takip etmeyenlerin göremediği hafif sürtmeler duvara vurmalar gibi ufak kazalar da sıklıkla olur bunlar pasta cila vs. giderilir müşteriye öyle teslim edilir birşey olmadı yada bu çizikler tamponda daha önce vardı diye kavgası da edilir eğer fark edilirse.

Ben otomotiv mezunuyum biraz bilgim olduğu için bana kolay gelen durumları göz ardı etmek istemiyorum, servise gitmeden önce muhakkak periyodik bakım tablosuna dikkatle bakarım, zaten nelerin değiştirilip nelerin bakım göreceğini o şekilde kafama yazarım sonra orada danışmana kayıt açtırırken ekstra birşey çıkmaz yada eksik birşey olmaz hatta çok ekstra durumlara da dikkat etmeye çalışıyorum. Yani bakım tablosuna bakmadan telefonla fiyat sorarsanız oradaki görevli telefonda arabanızı görmeden afaki olarak bakım 900 lira tutacak diyebilir ama km nizi ve yılınızı bilmedikleri için gittiğinizde şanzıman yağı vs. ilave olur ve 1800 lira ile karşılaşabilirsiniz. Ben gitmeden önce de hazırlık yapıyorum.

mesela çok ekstra olarak şanzıman yağı filtresi neden değiştirilmedi diye sordum bir sonraki bakımda dedi. Yani bir sonraki 20000km de yada seneye değil ondan sonraki sene değiştirilecekmiş, eğer şanzıman yağını komple boşaltmaya kalksalar karşı çıkarım çok tehlikeli bir işlemdir konvertörü patlatabilir veya hava yapar CVT zinciri bile koparır, ayrıca motora engine flush motor yağı kurum temizleyici ile temizlik yapmaya kalksalar yine karşı çıkardım karterde az bir ilaç kalacak motor saracak belki. Sağlıklı olanı motor yağını sürekli erken değiştirip temizleyici kimyasallar ile hiç uğraşmamak ve risksiz biçimde şanzıman yağını yarım değiştirmek gibi çok basit kurallardan ibaret, zaten servisin bizden ekstradan para koparma niyeti yoksa akla mantığa teoriye ve Honda nın özüne uygun olanı yapıyorlar.

şanzıman yağı nasıl değiştiriliyor onu da gitmeden youtube tan izledim bir anormallik olursa hoop ne yapıyorsunuz mekaniker bey diyebilmek için. Zaten kötü bir durum yaşanmadı.

Arabayı yıkatmadım leş gibi gittim leş gibi geldim, yıkarken zarar verebilirler yıkama bölümü içerilerde ve izleme imkanım yok, yetkili servisler bakım onarım tamir amaçlı olan yerlerdir oto yıkama yeri değil o yüzden verecekler bir tane asgari ücretli çalışana söve söve yıkayıp rezil edecek arabayı hiç gerek yok. Müşteri danışmanı fırça sürmüyoruz falan dedi olmaz dedim istersen pamukla yıka yine yıkayamazsın sizin işiniz değil dedim.

Hadi bakalım servise gitmeden önce benim zaten doldurduğum ağzına kadar dolu cam suyunu tekrar doldurmaya çalışsın:) yada ağzına kadar dolu yedek kabına antifiriz doldursun:) 10 litre hazır antifrizli su bidonunu kaldırmış huniyi dayamış uğraşıyordu kapattı kapağı geldi yakaladım ve sordum: ne oldu usta? soğutma su mu eksiltmiş dedim? yok bir fincandan daha az doldurdum dedi, ilave ücret ödemedim, cam suyu da dolduramadığı için arabanın içine hediye bıraktı:) burada önemli olan aslında motorda su kaçağı olup olmadığını öğrenmemiz, 10 litre bidonu alıp bizde doldururuz neticede:)

parası önemli değil hizmet güzel olsun da gerisi kolay, ancak hizmetin güzel olup olmadığını anlamak için bakım yapılırken izlemeniz şart, arabanızı beklerken çay kahve ikramı bedava yıkama yada misafirperverlik hiç ama hiç önemli değil önemli olan yetkili servisin arabama doğru düzgün bakım hizmeti verebilmesi. Honda Türkiye nin satış sonrası hizmet şartları zaten canımızı sıkıyor birde yetkili servis kavgasıyla hiç uğraşamam. Ne ikame araç var, ne eve servis var, yedek parça fahiş fiyat, Türkiye yi zorlu kullanım ağır şartlar tipinde bakım menüsüne dahil etmeler. Ben o zaman bakım yapılırken izlerim kimse kusura bakmasın o serviste:)

Aracınız
Civic FC5 2018
uzun ve detaylı cevap için teşekkürler öncelikle.normalde ben de önceki aracımda sanayide arabanın yanından ayrılmazdım.yetkili servise güveniyordum ama ilk bakımda yapmadıkları basit iş için bile yapmış gibi para talep edildiğini görünce güvenim sarsıldı.bir de sizin yazdıklarınız üzerine tam oldu :)

Arkadaşlar selam
Aracın km si 19800 oldu hafta ici sakaryada önce yetkili servise gidip fiyat soracağım..sonrada özel servis honda sinan a gideceğim...
Bakalim fiyat farkı ne olucak..
İlk 10bin bakımını yetkili serviste yaptırmıştım 920 tl (polen hariç) tutmuştu..ozamn ozel ser.honda sinan 460 tl (polen dahil)demişti.
Gelelim konuya,, sanırım yağ ve filtre bakımı özel serviste fatura ile yaptırılabilir.. araç garanti dışı olmuyor..
40binde cvt icin yetkili servis e giderim artık..
8 ayda 20bin olduk..4 ayda bir yetkili servise gidecek olursak vayyy halimize ...
Karasu'dan selamlar...20200104_171832.jpeg

POCOPHONE F1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Arkadaşlar bir şey daha paylaşmak istiyorum aracınızı periyodik bakıma götüreceğiniz özel servisin TSE tarafından verilen Ts12047 belgesinin olup olmadığını öğrenin... eğer belge var ise gönül rahatlığı ile periyodik bakımları (sıvılar-filtreler-frenler balatalar lastikler vs sarf ömürlü malz.bakimlarini yaptırabilirsiniz.. aracınız garantiden çıkmıyor muş...
Bilginize...

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-01-04-19-54-56-086_com.android.chrome.jpeg
    Screenshot_2020-01-04-19-54-56-086_com.android.chrome.jpeg
    47.6 KB · Görüntüleme: 116
Son düzenleme:

alibey

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Honda Marmara Yakuplu, 2. yıl 20.000 kilometre bakımına 2.000 TL fiyat verdi. Rutin bakım + şanzıman yağı. Aracım 2018 exe oco, 18.500 kilometrede.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Honda Marmara Yakuplu, 2. yıl 20.000 kilometre bakımına 2.000 TL fiyat verdi. Rutin bakım + şanzıman yağı. Aracım 2018 exe oco, 18.500 kilometrede.
geçen sene 1700 tl yaptırmıştım. fiyat yüksek.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar bir şey daha paylaşmak istiyorum aracınızı periyodik bakıma götüreceğiniz özel servisin TSE tarafından verilen Ts12047 belgesinin olup olmadığını öğrenin... eğer belge var ise gönül rahatlığı ile periyodik bakımları (sıvılar-filtreler-frenler balatalar lastikler vs sarf ömürlü malz.bakimlarini yaptırabilirsiniz.. aracınız garantiden çıkmıyor muş...
Bilginize...

ilk 3 yıllık garantiden çıkmaz.
ikinci 3 yılı alamazsınız dışarıda yaptırırsanız.

Geri