Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2017
Benim aracım fc5 2018. 2 ay önce aracın klimasını çalıştırdığımda bir tıslama sesi fark ettim. Aracı servise götürdüm. Servis 1 gün araç kalacak dedi. Bende kabul ettim. Tamponu falan sökmüşler. Kaçak kontrolü yapmışlar. Kaçak yokmuş ama gaz eksilmiş (nasıl oluyorsa). Gaz basmışlar. Bin km sonra gel tekrar bakalım dediler. Daha 1000 km olmadı ama klima eskisi gibi soğutmuyor. Sicaklığı önceden 21 falan yaptığımda buz gibi yapıyordu. Şimdo en düşüğe getiriyprum ama pek soğütmuyor. Tekrar servise götürdüm yine baktılar yine gazını kontrol ettiler. Bir problem yok dediler ama kesinlikle eskisi gibi soğutmuyor. Yani bir çözüm yol ne yapacam bilemedim
Servis her türlü kontrolü yaptık diyor
2018 lerdede devam ediyor demekkı . Valla napılır bilmiiyorum ama klimaya ulasmak ıcın ön tampon sokuluyor süreklı sök tak yapılırsa bu sefer tırnaklarını kırabılir tırnaklar kırıldı mı braket almak gerekir vs vs

Bu tıslama sesi klimayı calıstırınca mı oluyor yoksa klima calısmıyorken de geliyor mu

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
2018 lerdede devam ediyor demekkı . Valla napılır bilmiiyorum ama klimaya ulasmak ıcın ön tampon sokuluyor süreklı sök tak yapılırsa bu sefer tırnaklarını kırabılir tırnaklar kırıldı mı braket almak gerekir vs vs

Bu tıslama sesi klimayı calıstırınca mı oluyor yoksa klima calısmıyorken de geliyor mu

Klima çalışıyorken geliyordu. Servis gazı eksilmiş dedi ama kaçak yok dedi. Bende kaçak yoksa nasıl eksilmiş diye sordum. Araç güneş altında kalmıştır ve aracı çalıştırınca klimayı çalıştırmışsınızdır. Öyle olunca gaz sistem içinde farklı bir forma dönüşmüştür gibi saçma sapan bir şey söylediler. Aracımda hep kapalı garajda daha güneş altında pek kaldığını hatırlamıyorum. İş yerinde de kapalı garajda. Servisin dedi araç güneş altında kalınca hemen çalıştırmayacakmışım. Camları açacakmışım 50 km ulaştıktan sonra klimayı çalıştıracakmışım falan. Bende dedim sizin bu dedikleriniz kullanma kitabının hiç bir yerinde yazmıyor. Hiç bir seý diyemediler. Servisin söyledikleri bana çok mantıksız geliyor. 10 yılda 4 aracım oldu hiç birinde böyle birşey yaşamadık. Daha önce kullandığımız toyotalar hep güneş altındaydı. Yıllarca kullandık klimasında kötü kokundan başka bir sorun yoktu oda temizlemekle alakalı. Bence servis bi şeyler saklıyor ama zamanla anlıyacam. Aracın daha 4,5 yıl garantisi var.

Aracınız
Civic FC5 2017
Klima çalışıyorken geliyordu. Servis gazı eksilmiş dedi ama kaçak yok dedi. Bende kaçak yoksa nasıl eksilmiş diye sordum. Araç güneş altında kalmıştır ve aracı çalıştırınca klimayı çalıştırmışsınızdır. Öyle olunca gaz sistem içinde farklı bir forma dönüşmüştür gibi saçma sapan bir şey söylediler. Aracımda hep kapalı garajda daha güneş altında pek kaldığını hatırlamıyorum. İş yerinde de kapalı garajda. Servisin dedi araç güneş altında kalınca hemen çalıştırmayacakmışım. Camları açacakmışım 50 km ulaştıktan sonra klimayı çalıştıracakmışım falan. Bende dedim sizin bu dedikleriniz kullanma kitabının hiç bir yerinde yazmıyor. Hiç bir seý diyemediler. Servisin söyledikleri bana çok mantıksız geliyor. 10 yılda 4 aracım oldu hiç birinde böyle birşey yaşamadık. Daha önce kullandığımız toyotalar hep güneş altındaydı. Yıllarca kullandık klimasında kötü kokundan başka bir sorun yoktu oda temizlemekle alakalı. Bence servis bi şeyler saklıyor ama zamanla anlıyacam. Aracın daha 4,5 yıl garantisi var.
Başka servise gıdin

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@m2hamid Hocam geçen yıl radyatör değişti, yine yaz başındayız klimanın çalışmayla ilgili sorunu yok ama klimanın geçtiğimiz yılki performansı da yok.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid Hocam geçen yıl radyatör değişti, yine yaz başındayız klimanın çalışmayla ilgili sorunu yok ama klimanın geçtiğimiz yılki performansı da yok.
Eğer dediğiniz gibiyse ve birçok FC5te de bu yaşanmaya başlamışsa kronik sorun potansiyeli de ortaya çıkabilir, FC5lerde klima radyatörlerine dikkat etmek lazım :unsure:

Merhaba arkadaşlar.
Bugün aracın klimasını çalıştırdığımda klimanın devreye girmediğini farkettim.AC on ya da off farketmiyor hertürlü motor suyunun sıcaklığını üflüyor içeriye.Rölantide çalıştırıyorum devirde en ufak bir oynama olmuyor kompresörden ses gelmiyor.
2.olarak şoför koltuğu yükseklik ayarında yukarı kaldırırken sıkıntı yok fakat aşağı indirirken 2 kez çok yumuşak iniyor 3.de gart gurt ediyor zorla indiriyorum resmen koltuğu direnç gösteriyor.İnternette bu sorunu yaşayanlar gördüm, biz abi kardeş kullanıyoruz aracı farklı yüksekliklerde.Honda bu soruna normal diyormuş, koltuk aşağıya inmiyor nasıl normal olabilir?
Son olarak araç hafif yokuş yerde gaza basıp çekince araç direkt stopa kaçıyor stop ediyor.Otomatik vites aracın deviri kendi kendine yükseltmesi gerekmez miydi ?Manuel araçlarda bile yenilerinde stop etmesin diye kendi kendine gaz veriyor araç.
Yolun ortasında stop etti bugün direkt frene koyup tekrar çalıştırdım.Yandan hızlı bir araç gelse çok ciddi bir kazaya karışmış olabilirdim şu an.
Bu sorunları yaşayıp garantiden çözen oldu mu acaba ? kronik problemler için ödeme yapmak ağrıma gider.

Aracınız
Civic FC5 2018
Ben de cuma günü 300km şehirlerarası yolculuk yaptım. Hava sıcaklığı 30 dereceydi. Her zaman klimayı autoya alıp 22 derece yapardım, ne hanım terlerdi ne de çocuklar üşürdü. Klima hiç soğutmadı desem yalan olmaz. 10km gittikten sonra bir coştu buz gibi yaptı içeriyi, sonra yine performansı düştü.
Bi ara baktım hanım 19 dereceye düşürmüş ama bana mısın demiyor.

Nitekim bu sabah Balıkesir Honda Şen'e götürüp göstermeye karar verdim. Umarım garanti işe yarar da hemen çözerler. Sonucu buradan size de bildirim.

Bu arada aracım 2018 Fc5 elegance dizel Manuel.

Lenovo K53a48 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

nicea

0
Aracınız
iyi günler arkadaşlar aracım 2018 eco exe klimam son bir haftadır soğutmuyor derece kaç olursa olsun sıcak üflüyor uzun yola da çıktım değişen bir şey yok yolda şahinler gibi camı açmak zorunda kaldım :) yalnız dün akşam dönüş yolunda hafif bir soğukluk gelir gibi oldu ama işe yaramıyor bugün servisi arayıp randevu alacağım bu şekilde yaz çekilmez

Aracınız
Civic FC5 2020
Önceki aracımda aynı problemi yaşamıştım.
Klima radyatörü garantiden değişmişti sorunum çözülmüştü.

Sorun yaşayan arkadaşların kontrol etmesi açısından kaçağa sebep olan radyatörün fotoğrafını ekliyorum. IMG_20200608_113209.jpeg

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Önceki aracımda aynı problemi yaşamıştım.
Klima radyatörü garantiden değişmişti sorunum çözülmüştü.

Sorun yaşayan arkadaşların kontrol etmesi açısından kaçağa sebep olan radyatörün fotoğrafını ekliyorum. Ekli dosyayı görüntüle 259775

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Eğer görüntü bu şekilde ise klima radyatörü gerçekten fazla korunaksız görünüyor.

Geri