Civic FK7 Civic Rs aracına LPG taktırmak

Selam 2017 model Civic hatchback aracımı LPG taktırmayı düşünüyorum YouTube'de videoları var bir tane arabaya takılmış sorunsuz görünüyor 7000 lira fiyat isteniyor taktırmayı düşünüyorum arkadaşlar aklıma takılan tek şey Garanti garanti beni üzer mi bilmiyorum 3 yıl dolmak üzere bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim takılan wpg sonrasında hiçbir performans kaybı Yaşanmıyor benzin aldı başını gitti Geçen gün tatile gittim 800 kilometreyi 500 TL benzin harcadım

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İnanki kıyma durumu yok. Hatta bu sahte yakit cenneti ulkemizde lpg nin motor omru icin daha olumlu olacagina inaniyorum. Ustelik 7 tl benzin korkusundan uzak inanilmaz keyifli bir psikolojik rahatlik var. Bu keyfi bu rakamlara yasadigina inanasi gelmiyor insanin :))
LPG nasıl motor ömrü için daha olumlu olacak peki ?
Böyle birşey imkansız:)

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
"Ön çalışma yakıtların alev sıcaklıklarının karşılaştırılmasına yönelik olmuş ancak yakıtların alev sıcaklıkları arasında belirgin fark olmaması nedeniyle aynı supap için farklı yakıtlar kullanımının ısıl zorlamalar açısından fark oluşturmayacağı sonucuna varılmıştır. Bunun üzerine ağırlık supap yüzeyinde oluşacak karbon birikintilerinin etkisi üzerine kaydırılmıştır. Bu amaçla benzinle çalışma halinde supap yüzeyinde karbon filmi oluştuğu Heywood (1988) ve bu filmlerin sırasıyla 20, 50, 100, 200 mikron kalınlığında oluştuğu ancak LPG ve/veya doğal gazda oluşmadığı kabul edilerek supabın ısıl davranışı incelenmiştir. Bu çalışmada yapılan kabuller literatürde verilen (Bilal, H. 2000) deneysel supap sıcaklıkları değerleri ile karşılaştırıldığında benzer sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bu açıdan yapılan çözümlerin gerçeğe uygun değerler olarak alınabileceği kabul edilmiştir. Hesaplara göre motorun rejim sıcaklığına ulaşması 250 saniye civarında gerçekleşmiştir. Benzin ve LPG için supap yüzeyinde farklı noktaların rejim sıcaklığına ulaşma eğrileri Şekil 8. de verilmiştir. Şekilden görüleceği gibi 250 s civarında bir süre de sıcaklıklar sabit bir değere yakınsamaktadır. "

Kaynak

LPG nasıl motor ömrü için daha olumlu olacak peki ?
Böyle birşey imkansız:)
Neden imkansiz olsun. Karisim fakirde veya zenginde kalmadiktan sonra lpg benzinden cok daha temiz ve kurumsus vir yakit. Vtec2 de benin km me gelmeden bircok arac katalitik ve manifolt sorunlari yasadi ama ben yasamadim 330binde aracima henuz anahtar degmedi. Ulkemizde sahte yakit iraninida goz onunde bulundurursak rahatlikla soyleyebilirim. Yeterki lpg yi fakir karisimda yakacak subaplari kavuracak yanlis kitler yanlis ayarlar ile araclara takilmasin. Malesef son soyledigim hatalarda bu oran o kadar yuksekki halkimizda lpg nin motoru bitirdigi algisi olustu..

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Lpg taktıran arkadaşların araçlarına hayırlı olsun. 50 bin km dir benzinde kullanıyorum bu araç için lpg mantıksız diye düşünüyorum fakat depoyu doldurunca insana koymuyor değil.
Taktıranlara da saygı duyarım yine de düşünen fikir sahibi olmak isteyen arkadaşlar için soruyorum bakım konusunda ne gibi bilgiler verdiler? Her 10 binde filtre değişimi yapılacak mı mesala yada subap ayarını daha erken bozacak mı? Subap ayarı yapıldığında tekrar lpg ayarı yapılması gerekiyor mu falan bilgi verirseniz memnun oluruz. @ugurozer @Nakatsu

Lpg taktıran arkadaşların araçlarına hayırlı olsun. 50 bin km dir benzinde kullanıyorum bu araç için lpg mantıksız diye düşünüyorum fakat depoyu doldurunca insana koymuyor değil.
Taktıranlara da saygı duyarım yine de düşünen fikir sahibi olmak isteyen arkadaşlar için soruyorum bakım konusunda ne gibi bilgiler verdiler? Her 10 binde filtre değişimi yapılacak mı mesala yada subap ayarını daha erken bozacak mı? Subap ayarı yapıldığında tekrar lpg ayarı yapılması gerekiyor mu falan bilgi verirseniz memnun oluruz. @ugurozer @Nakatsu
Bakimlari prins bayileri 20 binde bir cagiriyor fakat ben bunun haricinde 2 hondada daha prins kullaniyorum 70 binden once filtre degistirmedim. (Prins kitapciginda 100bin diyor) bundada ayni sekilde devam edecegim. Prinsde diger araclarimizda subap ayari sonrasi tekrar ayar vs istemiyor hic bozulmadi bu aracta durum ne olacak bilemiyorum ancak subap ayarinin dahi bozulmasini beklemiyorum birlikte gorecegiz. Acikcasi sormadim ama ilk gorustugumde soracagim.

Sayın Hocam keşke imkanınız olsa da LPG takılmış bir Rs sürseniz. İnanın daha önce neden taktırmadım diye dert yana bilirsiniz. Araçta en ufak bir kasılma söz konusu değil, zaten bu hissettiğim an LPG yi söker atarım. Bakım Konusunda Honda yetkili servis ile görüştüm Motor Turbo ve motor aksamı garanti dışı diğer kalanlar garanti kapsamında. Yetkili servise devam edebilir miyim diye sordum devam ediliyor denildi. Yani diğer araç firmaları gibi siz LPG taktırdınız servise giremezsiniz denmedi. LPG montajı sırasında bir bayan arkadaş BMW araçla gelmişti bakıma onunla ayak üstü sohbet ettik her yıl bakıma geldiğini ve aksatmadığını söyledi. Bana da tavsiyede bulundu aracınızyıllık bakım için yetkili servisten alınca LPG servisine de gitmemiz gerekiyor.

Uğur bey 180 mm olan LPG tankını buldum Adıyaman da 500 Tl isteniyor hafta sonu taktırmayı düşünüyorum ancak siz bagajınızdaki çıkıntıyı nasıl ezdirdiniz bende aynı işlemi yapmayı düşünüyorum da.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Bu arada bilgidiğim kadarıyla Ford Kuga 1.5 turbolu aracını artık bayi çıkışlı lpgli satıyor.
Ama sıvı sistem kullanarak. LDI sistem kullanıyor ve test videosu da var.
Ayrıca ford garantisi de devam ediyor.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Bu LPG işi uzun vadeli sorunsuz olursa 1.5 Turbo benim açımdan çok mantıklı duruyor :unsure:
Sıvı sistemin sorunsuz olacağını düşünüyorum ama fiyatı kurlardan dolayı aşırı yüksek çıkıyor.
Prinsin sistemini deneyenlerden öğreneceğiz artık :)

Geri