COVID-19 Corona virüs hakkında bilgilendirme

LooSii

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2015
Covid-19 virüsünün benim üzerindeki etkileri. Bilgi amaçlı paylaşıyorum.

• Geçmeyen baş ağrısı
• Göz çukurlarının yerinden çıkacak gibi ağrıması
• Halsizlik
• Tüm vücudun (et ve kemiklerin) ağrıması
• Şiddetli kas ağrısı ve sancı girmesi
• Burun tıkanıklığı
• Ani üşüme ve titreme
• Ani ateş yükselmesi ve düşmesi
• İshal
• İştahsızlık
• Tat ve koku alma duyusu kaybı
• Ağız kuruluğu
• Öksürük
• Mide bulantısı
• Kusma veya kusma hissi

Herkeste farklı semptomlar beliriyor. Bazılarında benim gibi yukarıdakilerin hepsi, yada bazılarında hiç biri. Hatta toplumunun %20'si hiçbir belirti göstermeden insan içinde dolaşıyor. Onlar kendilerini bilmediği için test yaptırmıyor, ama siz kendinizi herkesten korumak zorundasınız. Herkesi potansiyel virüs taşıyıcısı olarak görün. Dikkatli olun. Asla maskesiz dolaşmayın.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@LooSii geçmiş olsun.
Herkesin ne kadar dikkatli olması gerektiğinin önemini tekrardan görüyoruz :)

Aracınız
Covid-19 virüsünün benim üzerindeki etkileri. Bilgi amaçlı paylaşıyorum.

• Geçmeyen baş ağrısı
• Göz çukurlarının yerinden çıkacak gibi ağrıması
• Halsizlik
• Tüm vücudun (et ve kemiklerin) ağrıması
• Şiddetli kas ağrısı ve sancı girmesi
• Burun tıkanıklığı
• Ani üşüme ve titreme
• Ani ateş yükselmesi ve düşmesi
• İshal
• İştahsızlık
• Tat ve koku alma duyusu kaybı
• Ağız kuruluğu
• Öksürük
• Mide bulantısı
• Kusma veya kusma hissi

Herkeste farklı semptomlar beliriyor. Bazılarında benim gibi yukarıdakilerin hepsi, yada bazılarında hiç biri. Hatta toplumunun %20'si hiçbir belirti göstermeden insan içinde dolaşıyor. Onlar kendilerini bilmediği için test yaptırmıyor, ama siz kendinizi herkesten korumak zorundasınız. Herkesi potansiyel virüs taşıyıcısı olarak görün. Dikkatli olun. Asla maskesiz dolaşmayın.

Çok geçmiş olsun size de. Tat ve koku kaybı benim de bugün başladı hocam. Kolanyayı kokluyorum azcık kokusunu alıyorum. Şampuan ın kokusunu filan duşta iken hiç almadım. Arada öksürük geliyor. başka da bir belirti yok şimdilik. Yavaş yavaş belirtiler çıkıyor heralde.

Kün feyekün..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bilgilendirme amaçlı bu konuya yazmak istedim, coronavirüs'ün hayati tehlikesi kandaki oksijen oranının düşmesi ile ortaya çıkıyor.
Aslında bu durumu kendinizde ufak ve basit bir aletle kontrol edebilirsiniz, alet "pulse oksimetre" olarak geçiyor ve medikalcilerde, hatta n11-gittigidiyor'da bile satılıyor.
Örnek,
Oksimetre'de oksijen değeri %93-90'ün altına inmişse risk başladığı anlamına geliyor ve bu değer düşmeye devam ettikçe oksijen desteği almanız gerektiği yani hastane yatış gereksinimi ortaya çıkıyor.
Corona geçirenlerin maddi güçler el veriyorsa bu aleti edinmesini ve kandaki oksijen seviyesini takibi bence faydalı olacaktır.
Aşağıdaki haberin okunmasını da tavsiye ederim.

Aracınız
Civic FC5 2019
ABD Hastalık Kontrol Merkezi virüs ile ilişkili gerçekleri yeniden yayınladı.
*The US government’s Centre for Disease Control has made official the emerging scientific evidence on Coronavirus transmission.

Maske ve mesafenin yeterli olmadığı ve ek tedbirlerin gerektiği belirtiliyor.

Buna göre:

1-Virüsün yüzeylerden bulaşma riski çok düşük.
2-Açık havada yapılan faaliyetlerden bulaşma riski çok düşük.
3-Ofis, dini mekanlar, sinema veya tiyatro salonları gibi kapalı alanlarda bir araya gelinmesi halinde bulaşma riski çok yüksek.
4-Virüsün hasta edecek şekilde bulaşması için yaklaşık olarak 1000 adet virüs içeren zerrecik alınması gerekiyor. En riskli olanlar öksürme ve hapşırma:
Nefes alıp verme: ~20 virüs/dakika
Konuşma: ~200 v/dakika
Öksürme: ~200 milyon v (iyi havalandırılmayan ortamlarda bunların sizi hasta etmeye yetecek kadarı saatlerce havada kalabilir)
Hapşırma: ~200 milyon virüs
5-* Virüs taşıyan kişinin yaklaşık 2 metre yakınında bulunulması halinde: Bu süre 45 dakikadan azsa düşük risk
* Böyle bir kişiyle yüz yüze sohbet edilmesi (maskeli olarak): Bu süre 4 dakikadan azsa düşük risk
* Böyle bir kişinin yürüyerek/koşarak/bisikletle yanınızdan geçmesi: Düşük risk
* Mesafenin korunduğu iyi havalandırılan yerler: Düşük risk (sürenin uzun olmaması halinde)
* Market alışverişi: Orta risk (süre uzamazsa ve hijyen kurallarına uyulursa düşük risk)
* Kapalı alanlar: Yüksek risk
* Herkese açık hamam, sauna vb./Ortak kullanım alanları: Yüksek oranda eşyadan/yüzeyden bulaşma riski
* Restoranlar: Yüksek risk (açık havada mesafenin korunarak oturulması ve yüzeylere çok fazla dokunulmaması halinde orta risk)
* İş yerleri/Okullar (sosyal mesafeye dikkat edilse bile): Çok yüksek risk (eşyalardan bulaşma riski dahil)
* Partiler/Düğünler: Çok yüksek risk
* İş toplantıları/konferanslar: Çok yüksek risk
* Spor salonları/Konserler/Sinemalar: Çok yüksek risk
Olarak belirtilmiş.
————————————

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Bi güncelleme yapayım bende. İlaçlarım 2 gün önce bitti. Tam 5 gün sürdü. İlaçlar bitince 4-5 tüp kan aldılar değerlere baktılar. Ve bugün mutlu son. Taburcu( tahliye gibi hissediyorum ama) oluyorum. Evde karantinaya devam. Annem de hastanedeydi onun kan değerleri iyi gelmeyince bir hafta daha yatacağını söylediler ve iğneye( kanı sulandırıyormuş pıhtı atmaması için) başladılar.

Bu arada tat ve koku geri geldi şükür.

Kün feyekün..

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bi güncelleme yapayım bende. İlaçlarım 2 gün önce bitti. Tam 5 gün sürdü. İlaçlar bitince 4-5 tüp kan aldılar değerlere baktılar. Ve bugün mutlu son. Taburcu( tahliye gibi hissediyorum ama) oluyorum. Evde karantinaya devam. Annem de hastanedeydi onun kan değerleri iyi gelmeyince bir hafta daha yatacağını söylediler ve iğneye( kanı sulandırıyormuş pıhtı atmaması için) başladılar.

Kün feyekün..
Geçmiş olsun hocam anneniz de inşallah sağlığına kavuşur.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Kün feyekün..
Çok geçmiş olsun, maşallah hafif atlatmış görünüyorsunuz (y)
Annenizde tez zamanda şifa bulur inş :)

Geri