Civic FC5 CVT şanzıman yağını ne zaman değiştirdiniz?

Aracınız
Civic FC5 2017
Çok iyi yapmışsınız. Aynen benim aracım da 2017 model 2018 ocak çıkışlı ve 40.000 bakım geldi. Subap ayarının yapıldığını söylemişsiniz. Aracınızda subap ayarından kaynaklı bir sorun olduğu için mi yaptırdınız yoksa 40.000 km olduğu için mi? Benim aracımda şu an hiç bir sorun yok subap ayarını gerektirecek onun için ikileme düştüm. Bakımlarını ben de hep dışarıda yaptırdım şanzıman yağı değişimi için yetkili servise gitmeyi planlıyorum ama bana da 40.000 km az geliyor.
Kayseri deki özel honda servisi şanzıman yağı değişimi için 60000 km gel dedi ama bir de Ankara daki özel honda servisine soracağım eğer o da 60000 derse 60000 km beklerim, yok eğer 40000 derse bir de şanzıman yağını değiştirmek zorunda kalacağım. Bazen düşünüyorum hiç riske atmadan 40000 km de şanzıman yağını değiştirsem mi diye?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Kayseri deki özel honda servisi şanzıman yağı değişimi için 60000 km gel dedi ama bir de Ankara daki özel honda servisine soracağım eğer o da 60000 derse 60000 km beklerim, yok eğer 40000 derse bir de şanzıman yağını değiştirmek zorunda kalacağım. Bazen düşünüyorum hiç riske atmadan 40000 km de şanzıman yağını değiştirsem mi diye?

Honda nın tavsiyesi 2 yıl veya 40k km tercih sizin :)

Kardeş 40 da değiştir ne fark ediyor sanki.kafan rahat olur.

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
arkadaşlar yağa ilişkin paylaşımımıma geri dönüş olmadı ancak cvt şanzıman yağı için de bir filtre olduğunu keşfettim.
parça numarası 25450-P4V-013
bu filtrenin de değişmesi gerekiyor. internette çok sayıda video ve yazı var.
honda civic 10th gen cvt oil filter diye aratırsanız karşınıza çıkar.
tr de satışı yok filtrenin. amazon, ebay ya da çin sitelerinde var.

Aracınız
Civic FC5 2017
Herkese merhaba. 2017 Haziran üretimi FC5 sahibiyim. Aracı Temmuz 2017'de teslim aldım. 2 yıl 5 ay oldu ben alalı ve aracım şu an 26.400 km'de. Henüz şanzıman yağını değiştirmedim. Ben bu araçların Amerika ve Kanada versiyonunun kullanma kılavuzunu okudum. Orada, eğer aracı yoğun trafik, çok yokuşlu bölgeler veya römork çekme gibi zorlayıcı şartlarda kullanıyorsanız cvt şanzıman sıvısını 40.000 km'de değiştirin diyor. Yıl şartı koymamış. Tabii oradaki araç 1.8 l'lik motorla sunuluyor. Bu da daha yüksek torka maruz demektir. Dolayısıyla ben kendi aracımda 40.000 km'yi dikkate alacağım. Herkesin kendi tercihidir, yönlendirme yapamam. Ancak edindiğim bilgiyi paylaşmak istedim. Bilginize.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Herkese merhaba. 2017 Haziran üretimi FC5 sahibiyim. Aracı Temmuz 2017'de teslim aldım. 2 yıl 5 ay oldu ben alalı ve aracım şu an 26.400 km'de. Henüz şanzıman yağını değiştirmedim. Ben bu araçların Amerika ve Kanada versiyonunun kullanma kılavuzunu okudum. Orada, eğer aracı yoğun trafik, çok yokuşlu bölgeler veya römork çekme gibi zorlayıcı şartlarda kullanıyorsanız cvt şanzıman sıvısını 40.000 km'de değiştirin diyor. Yıl şartı koymamış. Tabii oradaki araç 1.8 l'lik motorla sunuluyor. Bu da daha yüksek torka maruz demektir. Dolayısıyla ben kendi aracımda 40.000 km'yi dikkate alacağım. Herkesin kendi tercihidir, yönlendirme yapamam. Ancak edindiğim bilgiyi paylaşmak istedim. Bilginize.
Siz onu baz alıyorsunuz da servisler öyle düşünmüyor garanti gerektiren bir durum olduğunda sıkıntı çıkarabilirler :unsure:

ATaner

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba, 2018 Civic-Exe AT vites arcım var, 30 bin km. bakımını dün yaptırdım. Servis CVT şanzıman yağını değişim teklifi etti, kabul etmedim, ama servis işemri fromuna müşteri talebiyle çıkarıldı ibaresi yazdı. Buna itiraz edeceğim, çünkü;
bakım kitapçığında 80.000 km veya 5 yıl göstermiş AT için ama Tr modellerinde ağır koşulları uygularız demiş. İlk Hondam 2004 Jazz AT CVT vitesti ve 80.00'de yağı değişmişti, 16 sene önceki teknolojiye göre daha üstün olması gerekn FC5 CVT'de neden 30 binde değişiyoruz anlayamadım. Servis viskozitesi vs değişti yağın gibi pek anlam vermediğim bir gerekçe sundu. Sizlerden ricam bu konuyu Honda TR'ye bildiren ve cevap alan var mı? Eğer 6 yıl mekanik garantisi veriyorsa ve 80.000 olarak bakım kitapçığına bunu yazdıysa neden ağır koşullara göre müayyide uyguluyorlar. Bakım kitapçığına bunu 40 km değişim diye göstersinler. Münazaralı bir durum yaratıyorlar. Herkese sorusuz sürüşler dilerim.CVT.PNG

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba, 2018 Civic-Exe AT vites arcım var, 30 bin km. bakımını dün yaptırdım. Servis CVT şanzıman yağını değişim teklifi etti, kabul etmedim, ama servis işemri fromuna müşteri talebiyle çıkarıldı ibaresi yazdı. Buna itiraz edeceğim, çünkü;
bakım kitapçığında 80.000 km veya 5 yıl göstermiş AT için ama Tr modellerinde ağır koşulları uygularız demiş. İlk Hondam 2004 Jazz AT CVT vitesti ve 80.00'de yağı değişmişti, 16 sene önceki teknolojiye göre daha üstün olması gerekn FC5 CVT'de neden 30 binde değişiyoruz anlayamadım. Servis viskozitesi vs değişti yağın gibi pek anlam vermediğim bir gerekçe sundu. Sizlerden ricam bu konuyu Honda TR'ye bildiren ve cevap alan var mı? Eğer 6 yıl mekanik garantisi veriyorsa ve 80.000 olarak bakım kitapçığına bunu yazdıysa neden ağır koşullara göre müayyide uyguluyorlar. Bakım kitapçığına bunu 40 km değişim diye göstersinler. Münazaralı bir durum yaratıyorlar. Herkese sorusuz sürüşler dilerim.Ekli dosyayı görüntüle 260270
Şu an iki ayrı çelişki var postunuzda.

1- Eğer aracınız CVT ise 2 yıl ve ya 40 bin km de değişmesi gerekiyor.

2- Eklediğiniz bakım kitapçığı resmi dizel modeller için ve dizel AT ler CVT şanzıman kullanmıyor. Gene kitapçığına uygun şekilde bakımını yaptırmanız gerekiyor.

Eğer servis size listede çıkanın dışında şanzıman yağ değişimini öneriye sunupta siz değişimi kabul etmediğiniz için "müşteri talebiyle çıkarıldı" diye not düştüyse siz haklısınız.
Ama sistemden çıkan listede şanzıman yağ değişimini varsa ve siz istemediyseniz servis haklı ki sonraki oluşacak herhangi bir sorunda biz mesuliyet kabul etmeyiz diyebilsinler.

Aracınız
Civic FC5 2018
Dostlar ben baslarim boyle ise diyip deldirdim garantimi. Ankarada yasayan var ise yilmaz honda dogan ustaya gitsinler. Adam yillarca honda serviste usta olarak calismis. Sanziman bakimim vardi, bana servisten yagi al gel dedi degistirdi ve 60.000 bakimimi yapti. Yetkili servis 3.000tl fiyat cikardi ben hersey dahil 1.400tl’ ye ciktim dogan ustadan.yag zaten 700tl idi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ATaner

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Şu an iki ayrı çelişki var postunuzda.

1- Eğer aracınız CVT ise 2 yıl ve ya 40 bin km de değişmesi gerekiyor.

2- Eklediğiniz bakım kitapçığı resmi dizel modeller için ve dizel AT ler CVT şanzıman kullanmıyor. Gene kitapçığına uygun şekilde bakımını yaptırmanız gerekiyor.

Eğer servis size listede çıkanın dışında şanzıman yağ değişimini öneriye sunupta siz değişimi kabul etmediğiniz için "müşteri talebiyle çıkarıldı" diye not düştüyse siz haklısınız.
Ama sistemden çıkan listede şanzıman yağ değişimini varsa ve siz istemediyseniz servis haklı ki sonraki oluşacak herhangi bir sorunda biz mesuliyet kabul etmeyiz diyebilsinler.

Evet haklısınız, ben forumdan indirdiğim bakım kitapçığı softuna bakmışım, kitap şeklindekini evde bırakmıştım, malum tuğla gibi.
2 yıl veya 40 bin km. şartını ise hala içime sindiremiyorum, bakalım 10. km bu şekilde kullanacağım aracı eğer teklemezse 60bine kadar yolu var.
Teşekkürler.,

Geri