Engelli otv indirimli civic fc5 alimi

ywzckr

0

oncelikle herkese merhaba forumda henuz yeniyim.gecen ay opel astra sedan 2016 model aracimi sattim bir aydir arac almadim.suan butun araclari elimden geldigince incelemeye calisiyorum ve aklima yatan en mantikli arac civic sedan 1.6 eco elagence.simdi asil merak ettigim olay ben araci otv indirimli alicam babamin ustune.gozden dolayi engelli raporunu sali gunu alicam hondalarda otv indirimi nasil acaba?alacagim arac 121 bin lira bana kaca mal olur bu konu hakkinda bilgisi olan biri bilgilendirirse beni cok sevinirim.surec nasil isliyor hemen gidip alabiliyormuyuz vs falan.

Gözden en yüksek %40 engel alınabiliyor diye biliyorum ama siz bi müracaat edin. Birde öyle ekstra kar filan yok liste fiyatı neyse ona göre ötv indirilir. O da aracın fiyatına göre değişir. Ha şu var %45 üzeri engel olduğunda ötv indirimli alırsınız, %90 üzeri olursa ötv ve mtv den muaf olursunuz. %45 kulaktan engelli öğrencim var ona ötv indirimi vermediler mesela bayiler engelin ne olduğu da önemlidir bu işlerde. O yüzden farklı hesaplamalar doğabilir. 121 olan aracı sana 80.700 derler bayiden ne kadar indirim alabilirsin üstüne orası sana kalmış, birde dolar 6.5 üstünü gördü ayın 15 inde kesin bikaç bin daha artar fiyatlar haberin olsun.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Gozde yuzde 90 aldik arti birde seker hastasi babam tip 2 yuzde 20 de ordan var bize bakan doktorun dedigine gore agir engelli raporu alicaz.

%40 üzeri bütün fiziksel engelliler alım yapabilir. %40-%90 arası olan, işitme engelliler, görme engelliler, böbrek rahatsızlığı olanları kalp nakli veya rahatsızlığı olanlar, zihinsel engelliler ÖTV istisnasından yararlanamıyor. Diğer hastalık hallerinde alım yapabilir. Engelli sürücü belgesi aranır. %90 üstü iste her ne engellilik durumu olursa olsun ötv muafiyetinden yararlanabilir.
Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. Kulaktan dolma bilgiler umutlar yıkabilir. Konuyla ilgili iseniz Ötv kanununu okumanızı tavsiye ederim.

Tamam bu durumda %90-93 verilecektir rapor. Babanızın üzerine siz alacaksınız arabayı. Herhangi bi ÖTV ve MTV vergisine tabii değilsiniz. (Daha önce de dediğim gibi satış danışmanına dikkat edin.) Vergi matrahı hakkında bilginiz olmasını tavsiye ediyorum.

ywzckr

0

Gozde yuzde 90 aldik arti birde seker hastasi babam tip 2 yuzde 20 de ordan var bize bakan doktorun dedigine gore agir engelli raporu alicaz.

Gözde %90 engelli raporunu ne zaman aldınız eskiden verilen raporlar yüksekti, %90 için iki gözünde %90 görememesi gerekir görüş %10 olmalı iki gözde yani. Rapor çıkınca ne kadar oran çıktığını söylerseniz sevinirim. Agir engelli ibaresi isaretli olursa bakim maasi icin sgk ya basvurabilirsin eger bakan kisinin kisi basina dusen aylik geliri 967 lira altinda olursa bakan kisiye 1105 tl maas verir devlet.
Arkadaşın yada benim belirttiğim %40-45 gibi bi oran bulunmamaktadır, bunların yaygınlaşmasının nedeni %40 üzeri engel sahipseniz malulen emeklilik, vergi indirimi vb. Durumlardan faydalanılabilmektedir. Bu yüzden arkadaşta oranı %40 diye biliyor. Yeni kanunda %90 üzeri ve %90 altı olarak yenilendi.
Fiziksel engeliniz olduğu sürece belirli bir oran sınırı olmadan alınabiliyor.
Ben mayıs 31 da ötv muaf olarak aldım, mtv muafiyeti için form ve engelli raporu ile aracın bagli oldugu vergi dairesine basvurmalısın bunu bayi yapmaz haberin olsun. Ben yaklasik 10 bayi ile görüştüm hiçbiri olması gereken sınırın üzerinde fiyat vermedi.
Daha çok bilgilenmek isteyen aşagıdaki dökümanları okuyabilir
Engel oranları hesaplaması için;
http://www.bilgi-rehberi.com/kanunlar/kanun39810746bes-003.html
Ötv kanunu için;
http://www.gib.gov.tr/node/87063

Hocam gecen hafta hastaneye gittik goz doktoru sadece gozden cok rahat %90 alacagimizi soyledi bize.babamin 1 gozu tamamen gormuyor diger gozude %10 civari goruyor oda uzagi sadece,1 metre onunu goremiyor ayrica gece gorusu 0.birde seker hastasi tip 2 ordanda %20 civari bi oran alacagimizi soylediler. sali gunu heyete giricez ayni gun icinde raporuda alabilcegimizi soylediler.carsamba gunude honda bayilerini gezmeye baslicam bi aksilik olmazsa.bu formu falan nerden temin edicez nereye muracat edicez ve bu surec ne kadar suruyor acaba ?

Gözde %90 engelli raporunu ne zaman aldınız eskiden verilen raporlar yüksekti, %90 için iki gözünde %90 görememesi gerekir görüş %10 olmalı iki gözde yani. Rapor çıkınca ne kadar oran çıktığını söylerseniz sevinirim. Agir engelli ibaresi isaretli olursa bakim maasi icin sgk ya basvurabilirsin eger bakan kisinin kisi basina dusen aylik geliri 967 lira altinda olursa bakan kisiye 1105 tl maas verir devlet.
Arkadaşın yada benim belirttiğim %40-45 gibi bi oran bulunmamaktadır, bunların yaygınlaşmasının nedeni %40 üzeri engel sahipseniz malulen emeklilik, vergi indirimi vb. Durumlardan faydalanılabilmektedir. Bu yüzden arkadaşta oranı %40 diye biliyor. Yeni kanunda %90 üzeri ve %90 altı olarak yenilendi.
Fiziksel engeliniz olduğu sürece belirli bir oran sınırı olmadan alınabiliyor.
Ben mayıs 31 da ötv muaf olarak aldım, mtv muafiyeti için form ve engelli raporu ile aracın bagli oldugu vergi dairesine basvurmalısın bunu bayi yapmaz haberin olsun. Ben yaklasik 10 bayi ile görüştüm hiçbiri olması gereken sınırın üzerinde fiyat vermedi.
Daha çok bilgilenmek isteyen aşagıdaki dökümanları okuyabilir
Engel oranları hesaplaması için;
http://www.bilgi-rehberi.com/kanunlar/kanun39810746bes-003.html
Ötv kanunu için;
http://www.gib.gov.tr/node/87063

Merhaba babam %40 %50 arası fiziksel engelli raporu sahibi bu sayede emekli oldu malulen şimdi biz hep %90 rapor olmalı die ötv indirimli araç için başvuru yapmadık sizde tamemn muaf olmaz ama indirim li alabilir demişsiniz %40 üzeri fiziksel engeli olan kişi bu dogrumu
Babam %46 fizikzel engel raporu ile misal 121 bin olan elgans eco için nasıl bi indirim alabilir bilginiz varmı

Benim bildigim kadariyla fiziksel engeli %45 uzeri olanlar icin ozel ehliyet ve aparat olmak kaydi ile otv siz arac alabiliyolar

bilom

0
Aracınız
Hocam civic almayi dusunuyorum alacagim model 121 bin lira sizce normal sartlarda kaca mal olmasi lazim bana

merhaba kardeşim.22.06.2018 tarihinde 96 özür oranı ile adana tekbaş bayisinden civic rs aracımı 135.150 liste fiyatından 88.500 e yanında bagaj havuzu paspas honda yazılı 2 adet yastık verdiler.bayi satış işlemi için 2 adet noter tasdikli rapor örneği ve kimlik fotokopisi istedi.plaka ve ruhsat için masraf vermedim.Mtv muafiyeti için aracı teslim aldıktan sonra vergi dairesine raporun aslı ve fotokopisiyle başvuru yaparak vergi dairesinden sana verilen formu doldurup rapor sahibine imzalatıp rapor fotokopisiyle birlikte teslim ediyorsunuz işlem tamam.sizin alacağınız modelin ötv indirimli fiyatı 80.000 civarında olması lazım.

Geri