fb7 geri viteste gelen ses hakkında

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Cümleten s.a 2013 fb7 civic kullanıcısıyım . Uzun süredir kafamı kurcalayan 1 şey var . Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim. Kapalı bir garajım var. Aracımı garaja koyarken hep anarya (R) gelir ve öyle park ederim. Garajımın giriş kısmında hafif bir yokuş var. Buradan sert bir şekilde geçip arabayı park ederken sorun yok. Ama bazen yavaş parkediyorum anarya gelirken araç yokuşta kalıyor gaza biraz sert yüklendiğim zaman tık diye bir ses duyuyorum. Düz giderken yada düz bir yolda anarya giderken hiç bir ses duymuyorum. Biraz araştırdım yokuş kalkış desteği ile ilgili birkaç birşey okudum. bu bir sorunmudur yoksa normal bir durummudur. ?

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Balatalar orjinal ise üzerindeki yaylar var bazen geri viteste hıll holder freni bırakırken sizde gaza yüklenince balata tık diye dışa atabiliyor bunun sesi olabilir. Diğer bir konuda aks boşluğu bunuda şöyle kontrol edebilirsiniz aracın ön lastiğe kriko ile havaya kaldırın lastiği sağa ve sola hızlı hareket ettirin tık tık sesi geliyormu bakın. Geliyorsa aksl arda boşluk oluşmuşdur.
benimde aklımda ilk aks boşluk yapmış olabilir diye geldi. Bir ustaya sordum virajlarda sağa sola dönerken ses gelmiyorsa akslarda boşluk yoktur dedi. benim bahsettiğim olay sadece sivri yokuşlarda vitesi R ye attıktan sonra ayağımı frenden çekip gaza bastığım esnada duyuluyor sadece 1 kez

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Bence aynı ses değildir cunku benim fren pedalından geliyor o ses ayağımı frenden çekince geliyor :)
belki ben yanlış tarif ediyorum şimdi araç yokuşta duruyor . R ye aldım el frenin indirdim ayağım frende frenden ayağımı çekip gaza bastığım anda duyuyorum

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Az önce özel honda servisine gittim usta test etti sol aks kafası dedi. Emin olmak için yarın sabah aks cıya gidip test ettireceğim detayları paylaşırım.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Az önce özel honda servisine gittim usta test etti sol aks kafası dedi. Emin olmak için yarın sabah aks cıya gidip test ettireceğim detayları paylaşırım.
Bence aracın rutin gidişinde rahatsız edici bir problem yaratmıyorsa araçta parça sök-tak yaptırmayın :unsure:

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Bence aracın rutin gidişinde rahatsız edici bir problem yaratmıyorsa araçta parça sök-tak yaptırmayın :unsure:
yok rutin gidişte bir problem yok ama ben bu konularda hassasım , dış aks kafasından gelme ihtimali var dedi. Yarın ask cıya gideceğim eğer aks kafalarında sorun yok derse bu şekilde bineceğim artık yapacak birşey yok :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
yok rutin gidişte bir problem yok ama ben bu konularda hassasım , dış aks kafasından gelme ihtimali var dedi. Yarın ask cıya gideceğim eğer aks kafalarında sorun yok derse bu şekilde bineceğim artık yapacak birşey yok :)
Dış aks kafası da mekanik bir bilye parçası gibi, zamanla kaçınılmaz olarak aşınmaya bağlı boşluk oluşur.
Bu boşluk ufaktan ses yaratabilir ama değişim zamanı direksiyonu tam sağ-sol kırdığınızda tıkır tıkır ses yapma ile ortaya çıkar (y)
Civiclerin aks kafaları oldukça dayanıklı, ciddi darbe olmadığı yada körüğü yırtılmadığı sürece pek bozulmuyorlar. Daha doğrusu kademe kademe çok yavaş şekilde boşluk oluşuyor.

Fikir vermesi açısından şu videoyu izleyin,

Geri