Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...
Aracınız
Civic FB7 2015
Ben Ardahanda görev yapıyorum. İzin arefesiyfi ağustos 2019. Yola çıkmadan problem olmasın diye en yakın servisler Erzurum ve Trabzon ardından ordu servislerini aradım. Zaten bu parça hiç bir serviste kolay kolay olmuyormuş. Bende risk alıp o halde kahramanmaraş iline kadar gittim. Her ne kadar yan sanayi bulsamda orijinali böyleyse yan sanayi nasıl olur diye şüpheye düştüm. Serviste taktırmamın bir diğer sebebi de o boru sadece takılmakla kalmıyor serviste ücretsiz boğaz kelebeği temizliği artı adaptasyon artı kalibrasyon yapılıp öyle teslim ediliyor olmasıydı. Dışarıda nasıl olurdu bilemiyorum
Yok hocam o servise es kaza ugramamak için sordum

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben Ardahanda görev yapıyorum. İzin arefesiyfi ağustos 2019. Yola çıkmadan problem olmasın diye en yakın servisler Erzurum ve Trabzon ardından ordu servislerini aradım. Zaten bu parça hiç bir serviste kolay kolay olmuyormuş. Bende risk alıp o halde kahramanmaraş iline kadar gittim. Her ne kadar yan sanayi bulsamda orijinali böyleyse yan sanayi nasıl olur diye şüpheye düştüm. Serviste taktırmamın bir diğer sebebi de o boru sadece takılmakla kalmıyor serviste ücretsiz boğaz kelebeği temizliği artı adaptasyon artı kalibrasyon yapılıp öyle teslim ediliyor olmasıydı. Dışarıda nasıl olurdu bilemiyorum

Hmmm, boru yırtık olduğunda boğaz kelebeğininde kirlenme riski mevcut olduğu için yapılan uygulama doğru olmuş ama dışarda boğaz kelebeğini söküp temizlemeye gerek duyacaklarını pek sanmıyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu sorunun kronik bir potansiyel taşıdığına dair bir kanıtım daha var :)
Ruslarda aynı durumla karşılamışlar (y)

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Hareketsiz bir parçanın bu şekilde yarılması ilginç geliyor bana ?
Parça mekanik olarak hareketsiz fakat motorun yanındaki konumu itibariyle biraz kıvrılıyor. İçinden de bolca hava geçiyor... Dünya üzerinde en büyük sürtünme gücü hava ve su oluyor genelde :) Bence parçanın eğimli yapısı ve kalitesi ile alakalı. Hava sürtünmesinden dolayı bir süre sonra yırtılıyor.

Aracınız
Civic FB7 2015
Biz bence hondayı gözümüzde çok büyütüyoruz. Hep bi şehir efsanesi vardır ya yağını suyunu koy 1 milyon sorunsuz bin. Öyle değil işte. Sonuçta kul yapısı. Tamam japon arabaları atmosferik oluşu ve stres altında çalışmaya dayanıklı imal edildiğinden diğer motorlara göre uzun ömürlü olabilir ama en basitinden bu hortum bile bizi yolda bırakabilir ve hatta motora büyük zararlar verebilir. Bunun yanı sıra marş motorundan gelen garip sesler alt takım sorunları, çeşitli zamanlarda patlayan xenon ampuller direksiyondan gelen uğultudan tutun da bir çok masraf açabilen sorunları var. Gidin corolla nın ww ve renault sayfalarına hele bmw mercedes sayfalarına aynı sorunlar (farklı markaların farklı sorunları) onlarda da var. En sağlam dediğimiz mazda vb markalarda da aynı. Bunlar tamamen maliyet düşürme ve yedek parçadan para kazanma politikası. O eski 90'lardaki kalite şuan hiç bir markada yok. O yüzden bizim araçların motor ve şanzımanları diğer markalara göre daha iyi durumda olsada diğer bütün parçalarda sorun yaşamak olası bir durum. Bahse konu boru bunun en basit örneği. Kaldı ki bu sorunu 30 sene yapamayacak yüzlerce marka vardır sadece bize has olan.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Şu videoda bir husus dikkatimi çekti, kauçuk yapılı filtre hava borularının boğum alanlarındaki çatlamalar zamana bağlı oluşabilen hususlar ve sadece Civic özelinde yaşanan bir durum değil. Videoda hava borusu çatlağına sıvı kauçuk ile yapılan tamiratı anlatıyor.

Aracınız
Şu videoda bir husus dikkatimi çekti, kauçuk yapılı filtre hava borularının boğum alanlarındaki çatlamalar zamana bağlı oluşabilen hususlar ve sadece Civic özelinde yaşanan bir durum değil. Videoda hava borusu çatlağına sıvı kauçuk ile yapılan tamiratı anlatıyor.

Aynen Ozanı hocamı bende takip ederim Prulude üzerinde büyük emekleri vardır benden önce siz atmışsınız. :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri