Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...
Aracınız
Civic FB7 2012
Subap ayari için gittiğimde aynı hortum bizim araçta da yırtık çıktı. Usta ücretsiz tamir etti ve yenisini sipariş etti. Yurtdışından geldiği için 15 gün oldu daha gelmedi. En son gümrükte olduğunu söyledi. Fiyat olarak da 150-200 arası dedi ama kesin değil tabii ki..

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Bugün bu parçayı değiştirdik. 200 TL aldı usta takması ile birlikte.. Parça orijinal değildi ve çok basit duruyordu. Fotoğrafını ekliyorum. Üzerine marka, logo vs yoktu. Usta uzun ömürlü olacağını söyledi ve taktı. Taktiktan sonra motor, vsa ve lastik basınç arızası verdi. Cihaz bağlayıp hatayı sildiler. Eve dönerken de yağ uyarısı verdi. Stop edip yağ ölçümü yaptım, seviye normal idi, zaten yeni değiştirmiştim yağı. Tekrar çalıştırınca o uyarı tekrar gelmedi. Ondan sonra gün içinde 70 km kadar daha yol yaptım tekrar bir arıza uyarısı almadım. IMG_20191029_140114.jpeg

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yalnız boru meşhur oldu :D Yırtılan yırtılana oldu
Bir boru nelere Kâdir.
Göstergeler sapıtıyor, araçta silkeleme yaptırıyor. Honda ustalarının ve sürücülerin takip etmesi gereken basit ama ciddi bir mesele oldu.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün bu parçayı değiştirdik. 200 TL aldı usta takması ile birlikte.. Parça orijinal değildi ve çok basit duruyordu. Fotoğrafını ekliyorum. Üzerine marka, logo vs yoktu. Usta uzun ömürlü olacağını söyledi ve taktı. Taktiktan sonra motor, vsa ve lastik basınç arızası verdi. Cihaz bağlayıp hatayı sildiler. Eve dönerken de yağ uyarısı verdi. Stop edip yağ ölçümü yaptım, seviye normal idi, zaten yeni değiştirmiştim yağı. Tekrar çalıştırınca o uyarı tekrar gelmedi. Ondan sonra gün içinde 70 km kadar daha yol yaptım tekrar bir arıza uyarısı almadım. Ekli dosyayı görüntüle 255039

Hayırlı olsun, uzun dönem kullanım tecrübenizi de aktarırsanız sevinirim.
Açıkçası ben yan sanayi plastiğin orjinal plastik kadar dayanabileceğini pek sanmıyorum ama orjinali de pek dayanıklı değil gibi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hocam paylaşım için teşekkürler :) (y)
İlgili parçayı sizin resimde işaretledim, hava filtresinin kutusunda motora giden plastik boru (y)
Müsait vaktinizde bu bölgedeki borunun fotosunu çekip paylaşırsanız sevinirim :)

Ekli dosyayı görüntüle 253429

Ek: Yırtık bölgenin resmi genelde böyle görünüyor.
Ekli dosyayı görüntüle 253430
Sonunda parçanın fotoğrafını çekebilmek mümkün oldu. Ustalara da gösterdim, sağlam dediler. Uzun vadede sorun çıkaracak gibi de durmuyor.

IMG_20191102_103630.jpg

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Aynı sorunu yaşadım.Fazla yakma,silkeleme gibi sorunlar yaşıyordum.Bugün götürdüm ustaya doğrudan hava filtresi ara borusu yırtık ilgilen dedim.Dediğim de çıktı arkadaşlar.Malesef civiclerde kronik sorun oldu bu durum..

Aracınız
Civic FB7 2012
Sonunda parçanın fotoğrafını çekebilmek mümkün oldu. Ustalara da gösterdim, sağlam dediler. Uzun vadede sorun çıkaracak gibi de durmuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 255333

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şaka maka 8 yıl biterken kaputun altı yaşını ciddi ciddi belli etmeye başlamış. Fotoğrafı çekerken fark etmemiştim ama buradaki fotoya alıcı gözüyle bakınca paslar, küfler görünür hale geldi.
Her ne kadar hem yetkili serviste hem özel serviste ustalar sorun yok demiş olsalar da sizin dile getirdiğiniz çekiş düşmesi ve yakıt yükselmesi gibi şikayetler bende de var. Gerçi eskisine göre artan bir şikayet değil ama siz anlatınca ben de kendimden şüphelenmeye başladım. :confused:

Ustalar ağız birliği etmişçesine Japona olan güvenlerini söyleyip duruyorlar, hemen arkasına yaşından dolayı kulağımın gözümün tetikte olmasını tavsiye ediyorlar.

Haklılar.

Aracınız
Bu hortum yırtılması durumu galiba kronik bir sorun potansiyeline sahip,
Türkiyede bulamayan arkadaşlar Amazon.com'da bu ürünün orjinali satılıyor ve fiyatı da bence makul (y)
Eğer Amazon hesabınızda varsa bence çıkma ile uğraşmayıp buradan satın alabilirsiniz :)

EK: Konuyu önemli olduğunu düşündüğüm için sabitledim :)

Arkadaşlar bu parça 2013 model için uygunsa sipariş vermeyi düşünüyorum. Dün bakım yaptırırken kontrol ettirdim benimki de yırtıkmış.

Kün feyekün..

Geri