Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
60 bin sonrası periyodik bakımları özel serviste güvendiğim ustalara yaptırdım. Kullanılacak malzemeleri bildirmedim, ne marka kullanıldı bilmiyorum. Paylaştığım tablolarda yazan şekilde.

110 bin bakımı 6. Yılın son günü yetkili serviste yaptırdım ve orijinal parça kullandım tekrar. Bana bildirilen bir olumsuzluk yok. Şimdilerde 135 bin ve arıza yok, maşallah.

Bahsedilen kısmı bilmiyorum. Güncel foto paylaşayım (biraz kirli ama ):

b4fb51a3a04c0b9be397110f90a853c6.jpg

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam paylaşım için teşekkürler :) (y)
İlgili parçayı sizin resimde işaretledim, hava filtresinin kutusunda motora giden plastik boru (y)
Müsait vaktinizde bu bölgedeki borunun fotosunu çekip paylaşırsanız sevinirim :)

253429

Ek: Yırtık bölgenin resmi genelde böyle görünüyor.
253430

Aracınız
Civic FB7 2015
Benim aracım hala garantili. Öyle sanıyorum ki bu parça garantiden ücretsiz değişen bir parçadır. Benimki 68 km de. 1 hafta içinde servise gideceğim. Aynı sorun bendede var umarım garanti kapsamında değişim yaparlar.

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

zopato

0
Bu körük şeklindeki boru hava filtresi tarafında ön kısımdan yırtılmakta (göz ile gözükebilir.) Daha sık olarak ta diğer uçta bogaz kelebeği tarafında arka kısımdan yırtılmakta.( arka kısımda olduğu için el ile yoklayarak anlaşılıyor. benimki arkadan yırtılmış. arıza lambası yandı p0171 fakir karışım kodu verdi. tüp enjektörünü değiştirdim.( tanesi 150tl yansanayi ) olmadı. oksijen sensörü dediler değiştirdim (servis 3743 tl dedi, japon iş te orjinalini 550 tl ye aldım) olmadı. tesadüf elimi bi attım borunun arkasına, boruya 4 parmagım birden girdi. bantla deligi kapladım problem düzeldi. lamba söndü. yeni körük sparişi verdim. (135 tl) bizim ustaların tecrübeye ve eğitime ihtiyacı var. ustaların bu eksiklikleri bize para kaybı olarak yansıyor. bence civic in kronik sorunu oksijen sensörü değil hava akış körüğü.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu körük şeklindeki boru hava filtresi tarafında ön kısımdan yırtılmakta (göz ile gözükebilir.) Daha sık olarak ta diğer uçta bogaz kelebeği tarafında arka kısımdan yırtılmakta.( arka kısımda olduğu için el ile yoklayarak anlaşılıyor. benimki arkadan yırtılmış. arıza lambası yandı p0171 fakir karışım kodu verdi. tüp enjektörünü değiştirdim.( tanesi 150tl yansanayi ) olmadı. oksijen sensörü dediler değiştirdim (servis 3743 tl dedi, japon iş te orjinalini 550 tl ye aldım) olmadı. tesadüf elimi bi attım borunun arkasına, boruya 4 parmagım birden girdi. bantla deligi kapladım problem düzeldi. lamba söndü. yeni körük sparişi verdim. (135 tl) bizim ustaların tecrübeye ve eğitime ihtiyacı var. ustaların bu eksiklikleri bize para kaybı olarak yansıyor. bence civic in kronik sorunu oksijen sensörü değil hava akış körüğü.
Anlaşılan bu husus kronik bir sorun demekki, bende olmasa garanti olsun diye Amazon.com’dan körük siparişi mi geçeyim acaba :unsure:

Aracınız
Bu borunun yırtık olması, aracın arada stop etmesine neden olur mu arkadaşlar? Aracımı biraz performanslı kullandıktan sonra ileri geri manevra yaparken park için birden stop ediyor. 4 5 kere yaptı son 6 ayda.

Kün feyekün..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu borunun yırtık olması, aracın arada stop etmesine neden olur mu arkadaşlar? Aracımı biraz performanslı kullandıktan sonra ileri geri manevra yaparken park için birden stop ediyor. 4 5 kere yaptı son 6 ayda.

Kün feyekün..
Olabilir, ben artık her FB7 sahibinin bu hava filtresi ile motor arasındaki bağlantı borusunu kontrol etmesini tavsiye ediyorum.
Normalde direk havanın girmemesi gereken bu bölgeye giren hava gaz kelebeğinde ciddi kirliliğe neden olabilir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu parçada yırtığı olanlar orjinal parça arıyorlarsa şu linkten bir denemelerini tavsiye ederim, müsait vaktimde bende yedek amaçlı bir belki iki tane almayı düşünüyorum.

Geri