Civic FB7 FB7 hava filtresi ara borusu yırtılma sorunu

Aracınız
2013 Fb7 aracım var. Yolda giderken motor arıza ışığı yandı kaputu açtığımda hava filtresi ara borunun dibinden yarıldığını gördüm bu boruyu nereden bulabilirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Bu konuyla ilgili güzel bir video gördüm ve bu sorunun nedeninin aslında düşündüğümüzden basit olduğunu anladım :)
Bu parça periyodik bakımda hava filtresi değişimi esnasında bir miktar esnemektedir, ancak eskimeye bağlı esnekliğini kaybetmeye başlayarak hava filtresini değiştirme amacıyla tekrardan esnettiğinizde mikro düzeyde yırtıklar oluşmakta ve zaman içinde sıcak-soğuk değişimi ile büyük yırtıklara dönüşmektedir. Ben hava filtresini değiştirirken o borunun bu kadar esnediğini farketmemiştim, şahsi tavsiyem bu sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmak için boru sıcakken (yani en esnek olabileceği zamanda) minimum düzeyde gererek hızlıca hava filtresini değiştirmek, bu borunun ömrünün uzun olması açısından faydalı olacaktır...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu hortum yırtılması durumu galiba kronik bir sorun potansiyeline sahip,
Türkiyede bulamayan arkadaşlar Amazon.com'da bu ürünün orjinali satılıyor ve fiyatı da bence makul (y)
Eğer Amazon hesabınızda varsa bence çıkma ile uğraşmayıp buradan satın alabilirsiniz :)

EK: Konuyu önemli olduğunu düşündüğüm için sabitledim :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Açıkçası bu hortum konusunda yan sanayi filtrelerden de biraz şüpheleniyorum :unsure:
Acaba orjinalinden farklı hava debisi geçişi sağladıkları için mi bu sorun oluyor :unsure:
Hortumu yırtılan arkadaşlardan hep orjinal filtre kullanan varmı acaba?

Aracınız
Bence filtre değişiminde işini titiz yapmayan ustalar yüzünden yırtılıyor.

VW Bora'mda başıma geldi çünkü. Adam gözümün önünde hortuma zarar verdi, abi bunlar sıcaktan kavruluyor hepsinde aynı sorun var dedi. Acaba parçada mı sorun var yoksa senin işçiliğinde mi sorun var ki daha önce yırtılmayan hortum sadece senin elinde yırtıldı, hatta senin elinin değdiği diğer hortumlarda yırtılmş ki hepsinde sorun var diyor saygıdeğer usta.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FB7 2014
Hocam amazonda ki bu ürünün orjinal olduğundan emin miyiz ? Eğer orjinal ise sipariş edeceğim.
Bu hortum yırtılması durumu galiba kronik bir sorun potansiyeline sahip,
Türkiyede bulamayan arkadaşlar Amazon.com'da bu ürünün orjinali satılıyor ve fiyatı da bence makul (y)
Eğer Amazon hesabınızda varsa bence çıkma ile uğraşmayıp buradan satın alabilirsiniz :)

EK: Konuyu önemli olduğunu düşündüğüm için sabitledim :)

MI 8 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam amazonda ki bu ürünün orjinal olduğundan emin miyiz ? Eğer orjinal ise sipariş edeceğim.

Siz resimdeki görüntünün elinizdeki parçaya benzerliğini görsel olarak kontrol edin ama o parça olduğuna ben eminim.
Amazon'dan çok alışveriş yaptım, ilanda "Genuine Honda" yazısı varsa ve satıcı kısmında "Ships from and sold by Amazon.com" yazıyorsa bence orjinaldir.
Hatta serviste saçma sapan fiyat verilen birçok parçayı çok uyguna burdan sipariş ettim, aldım ve montajını yaptırdım :)
En son FB7nin şöför kapı gergisini değiştirdim, servisin 350 küsür fiyat verip sipariş geçeriz dediği parçayı vergi ve kargo dahil 140 liraya aldım, değişimi de kendim yaptım :D (y)

Amazon.com'un bir güzelliği de adresi girip sipariş kısmına girdiğinizde gümrük vergisini de otomatik belirleyip tahsil ediyor :)
Ürün sanki eve normal kargo gelirmiş gibi geliyor, hiç uğraşmıyorsunuz :)
Yanlız yeni kanunla 1 yıllık yurtdışı ürün alım sınırını 5e düşürmüşler ama önemli değil, eş-dost adına alırız olur biter :D

Aracınız
Civic FB7 2014
Amazonda hiç alışveriş yapmadım hesabım da yok doğal olarak, yalnız anladığım kadarıyla AliExpress tarzı bir site olduğuna kanaat getirdim. Teşekkür ediyorum bilgiler için hayırlı günler dilerim hocam
Siz resimdeki görüntünün elinizdeki parçaya benzerliğini görsel olarak kontrol edin ama o parça olduğuna ben eminim.
Amazon'dan çok alışveriş yaptım, ilanda "Genuine Honda" yazısı varsa ve satıcı kısmında "Ships from and sold by Amazon.com" yazıyorsa bence orjinaldir.
Hatta serviste saçma sapan fiyat verilen birçok parçayı çok uyguna burdan sipariş ettim, aldım ve montajını yaptırdım :)
En son FB7nin şöför kapı gergisini değiştirdim, servisin 350 küsür fiyat verip sipariş geçeriz dediği parçayı vergi ve kargo dahil 140 liraya aldım, değişimi de kendim yaptım :D (y)

Amazon.com'un bir güzelliği de adresi girip sipariş kısmına girdiğinizde gümrük vergisini de otomatik belirleyip tahsil ediyor :)
Ürün sanki eve normal kargo gelirmiş gibi geliyor, hiç uğraşmıyorsunuz :)
Yanlız yeni kanunla 1 yıllık yurtdışı ürün alım sınırını 5e düşürmüşler ama önemli değil, eş-dost adına alırız olur biter :D

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Amazonda hiç alışveriş yapmadım hesabım da yok doğal olarak, yalnız anladığım kadarıyla AliExpress tarzı bir site olduğuna kanaat getirdim. Teşekkür ediyorum bilgiler için hayırlı günler dilerim hocam

Aliexpress'in Amerikan versiyonu olarak düşünebilirsiniz (y) E-ticaret'in ilklerinden biridir (y)

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Aynı sorunu bir önceki aracımda ben de yaşadım. Aynı hortum yırtıldı. Hatta sistem hondaya götürdüm kaputu açar açmaz sorunu bulmuştu. Motor arıza ışığı da yanmıştı benim 2-3 gün boyunca uğraşmıştım neden diye... Bence Kronik bir sorun bu hiç bir yokken yırtıldı benimkisi hem de ilk görseldeki gibi dik değil yatak olarak yırtıktı benimkisi. Sistem hondanın ustası dedi ki yan sanayisi yok serviste 200-250 TL civarında değişir. Aynen de dediği gibi servis 250 civarı birşey istemişti. Bilginize.

Aracınız
Civic FB7 2014
Evet hocam şuan sordurdum serviste 360 civarı dediler. Onlarda sipariş üzerine getiriyorlar. Bende yapıştırdım şimdilik kullanıyorum bakalım kullanilmaz hale gelirse değiştireceğim
Aynı sorunu bir önceki aracımda ben de yaşadım. Aynı hortum yırtıldı. Hatta sistem hondaya götürdüm kaputu açar açmaz sorunu bulmuştu. Motor arıza ışığı da yanmıştı benim 2-3 gün boyunca uğraşmıştım neden diye... Bence Kronik bir sorun bu hiç bir yokken yırtıldı benimkisi hem de ilk görseldeki gibi dik değil yatak olarak yırtıktı benimkisi. Sistem hondanın ustası dedi ki yan sanayisi yok serviste 200-250 TL civarında değişir. Aynen de dediği gibi servis 250 civarı birşey istemişti. Bilginize.

Geri