Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadadlar pek bilgim olmadigimdan sorayim. Fd6 aracim 70 binde yaklasik 10 bin km dir 5 30 yag var arabada. Hem donemine gore bakinca ve yasadigim yere gore kocaeli 5 30 bana mantikli geliyor ama 0 20 koymalimiyim . Koysam sikinti olurmu aracta. Cunku cok ikilem var bu yag konusinda. Kitapcikta uygun oldugu yaziyor

SM-A320F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bende yollardır motul 5w30 koyuyorum bi sıkıntı vs yaşamadım. Bende düşündüm 0w20 yağı ama gerektiğini düşünmüyorum. Ama motul 5w30 öneririm.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arkadadlar pek bilgim olmadigimdan sorayim. Fd6 aracim 70 binde yaklasik 10 bin km dir 5 30 yag var arabada. Hem donemine gore bakinca ve yasadigim yere gore kocaeli 5 30 bana mantikli geliyor ama 0 20 koymalimiyim . Koysam sikinti olurmu aracta. Cunku cok ikilem var bu yag konusinda. Kitapcikta uygun oldugu yaziyor

> Devamlı 5w30 kullandığınız için aynı yağda devam etmeniz daha sağlıklı olur.
> Genel olarak gördüğüm. Fd6 için 5w30, Fb7 için 0w20 kullanıyorlar.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yağlardaki bu kadar ufak viskozite farklılıklarının etkileri motorda hemen ortaya çıkmaz. Yağların etkileri uzun dönemde ortaya çıkar. Kısa dönem etkileri görebilmek için yağ analizi gerekiyor.

Bunun dışında marka ve orijinallik önemli. Filtre konusu ve bakım aralığı önemli.

Çoğu zaman korkacak bir unsur yok ancak ekstrem durumları göz önünde bulundurmak lazım. Bunlar lpg+performanslı kullanım + çok sıcak hava.
Bir de Çok soğuk havalardaki yağ seçimleri önemli. Motor ısınmadan yüksek devire çıkma durumları önemli.

Aracınız
Civic FB7 2012
Adana'da yaşadığım için sıcak memleket diyerek bu değişimde 0-30w yağ koydurdum araca ( önceki 0-20w idi, 2012 fb7 otomatik)... şu an için gözlemlediğim aracın motor sesi biraz daha tok ve içten gelmeye başladı.. sanki eskiden motora yüklenince motor sesi kulağımın dibindeymiş gibi gelirken şimdi biraz daha uzakmış gibi ve dolu bir ses gelmeye başladı.. ne olur ne olmaz diye tavsiye etmiyorum ama 0-30w motor sesini güzelleştirdi diyebilirim

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Adana'da yaşadığım için sıcak memleket diyerek bu değişimde 0-30w yağ koydurdum araca ( önceki 0-20w idi, 2012 fb7 otomatik)... şu an için gözlemlediğim aracın motor sesi biraz daha tok ve içten gelmeye başladı.. sanki eskiden motora yüklenince motor sesi kulağımın dibindeymiş gibi gelirken şimdi biraz daha uzakmış gibi ve dolu bir ses gelmeye başladı.. ne olur ne olmaz diye tavsiye etmiyorum ama 0-30w motor sesini güzelleştirdi diyebilirim
Benim de 0w20 den 0w30 a geçişte farkettiğim oydu. Eskiden motor kucağımda gibi dolaşıyordum sanki, 0w20 den sonra motor dediğiniz gibi daha tok sese sahipken, 0w20 iken daha cazgırdı diyebilirim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Benim de 0w20 den 0w30 a geçişte farkettiğim oydu. Eskiden motor kucağımda gibi dolaşıyordum sanki, 0w20 den sonra motor dediğiniz gibi daha tok sese sahipken, 0w20 iken daha cazgırdı diyebilirim.
Bende mi 0w30a geçirsem bir sonraki bakımda :unsure:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Araç duruyor mu sizin :) Çok temiz aracı satmak durumunda kaldığınız için üzülmüştüm açıkçası.
@h.k_ahmet hocam söylemiş zaten, 5w30 kullandıysanız aynen devam edin, eski FD6mda 50bin km Motul 5w30 Econergy kullandım ve memnundum (y)
@İsmail Beşiroğlu hocam da bulabilirseniz MOTUL 5w30 Eco-lite'ı tavsiye ediyor, onun fiyatı daha yüksek diye biliyorum ama kendim hiç kullanmadım.

Aracınız
Civic FD6 2010
Araç duruyor mu sizin :) Çok temiz aracı satmak durumunda kaldığınız için üzülmüştüm açıkçası.
@h.k_ahmet hocam söylemiş zaten, 5w30 kullandıysanız aynen devam edin, eski FD6mda 50bin km Motul 5w30 Econergy kullandım ve memnundum (y)
@İsmail Beşiroğlu hocam da bulabilirseniz MOTUL 5w30 Eco-lite'ı tavsiye ediyor, onun fiyatı daha yüksek diye biliyorum ama kendim hiç kullanmadım.
Hocam hala duruyor cok sukur. Abimin eski bi arabasi var lpg li simdilik onunla idare ediyorum. Bizim aslanda yatiyor her zaman ki gibi. O araba da elimden gidene kadar binmeye devam. Sonrasinda da insallah satmak zorunda kalmam Oncesindede bilgi almistim yagla alakali ona gore yag koymustum aracima. Ama devamli yaglarla alakali farkli seyler soylenince tereddutte kaliyorum hep. Ama bilgilendirmen icin cok tesekkur ediyorum.

Geri