Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ayrıca şöyle bir şey fark ettim. MOTUL ün sitesinden uygun yağı bulma aracını kullanınca 150 bin km altı için 0w20 üstü için ise 5w30 öneriyor. Böyle bir geçiş var mı?
0w20 ile 5w30 arasında atla deve gibi bir fark yok. 0w20 ile devam edilmeli bir sorun yoksa.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar merhaba,

Motor yağının viskozitesini düşürmek bildiğiniz gibi yağı daha akışkan hale getiriyor. Bu da yakıt ekonomisine fayda sağlarken, yağ film tabakasının incelmesine ve motor parçalarının aşınmasına neden oluyor. Radiosotop takip tekniği ile motor parçalarının aşınması gözlenlenmiş bir dizi test sonucu paylaşacağım. Burada HTHS 2.6'nın (yağın 150 derecedeki viskozitesi) aşınmayı önleyen sınır değer olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bu testte piston segmanlarındaki aşınmanın, kam milindeki (eksantrik) ve piston kolu yatağındaki aşınmalardan daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

Ek olarak sürtünme önleyici katkılarının pozitif etkileri de testte gösterilmeye çalışılmış. En altta kaynak linkini bırakıyorum detaylara bakılabilir. Kaynak Japonca kısmen.

Ekli dosyayı görüntüle 262904
Aşınma hesaplama test sistemi şeması.

Kafanızda şekillendirme açısından burada 2.6hths değerini 0w20 yağ, 3.1hths'yi de 0w30 gibi düşünebilirsiniz kısmen. Tam oturmasa da yakın.

Ekli dosyayı görüntüle 262905
Arkadaşlar Fig. 2'de 90 derecedeki motor yağı viskozitesinin piston segmanına aşınma etkisi gösteriliyor.
Kare, üçgen, daire şeklindeki RPM değerlerinin aşınmaya etkileri grafikte beliriyor. 6000 devirde en iyi performansı 2.6hths'li yağda almış, 2000rpm'i ise 3.1HTHS'de. Misal.

Figür 3.'te 130 derecedeki yağın piston segmanı üzerindeki etkileri gösteriliyor. 5000rpm' hariç en iyi değerler yine hths 2.6'da. 2-3bin rpm'deki değerler harika. Tabi burada dikkat edilmesi gereken nokta elbette 2.6hths altındaki değerler. Günlük kullanımda 0w20 yağı kullanıpda yağda benzin kokusu alan kullanıcılar burada kendilerini görebilirler. Kışın kısa mesafeli sürüş yapan 1.5lt turbo kullanıcıları misal buna dahil.
Ekli dosyayı görüntüle 262906
Figür 4. Gelelim Kam mili yüzeyinin aşınma değerlerine. 90 derecede 3-4bin rpm 3.1HTHS daha iyiyken, 5bin rpm'de değer 2.6 ile aynı. 6bin'de 2.6hths yağ daha iyi.

Figür 5. 130 derecede düşük devirlerde yüksek HTHS biraz daha iyi duruyorken, yüksek devirlerde düşük hths daha iyi duruyor ( 2.6 vs 3.1).

Ekli dosyayı görüntüle 262907
Piston kolu yatağında da yüksek HTHS'nin düşük rpm'lerde daha iyi olduğu görünüyor figür 6'da 90 derecede.

7. figürde de 2-3-4bin gibi normal kullanım devirlerinde 3.1hths daha az aşınma göstermiş.

Veriler lab ortamında olduğu için çok temiz. Gerçek şartlar için hata oranları düşünülmeli. Yine de fikir veriyor. Sonuçlar 0w20 için bence oldukça iyi.

Kaynak : https://www.tytlabs.com/japanese/review/rev324pdf/324_035tohyama.pdf
Yeterli korumanın ötesinde düşündüğümün aksine devirli kullanımda da gayet iyi koruyor hocam.

MoDTC, Molibdenum bazlı katkı mevcut çoğu kaliteli yağda. Liqui Moly'lerde yaygın aslında. Ancak 0w20 yağında yok pek liqui moly'nin mesela. Eneos hyper multi'de ise var.

300V gibi ester bazlı yağlar etkileyici aslında.
Ekli dosyayı görüntüle 262908

Molibden hakkında bilgi yapıştırıyorum direkt Rusça'dan çeviri:
Molibden (Mo) Molibden- genellikle taze yağlarda sürtünme düzenleyici olarak bulunur. Ana işlev sürtünmeyi azaltmaktır. Molibden ayrıca aşınmayı azaltır, bir antioksidandır ve motor gürültüsünü azaltır. Molibden bileşikleri, başlıca organik molibden MoDTC (molibden ditiyokarbamat), MoDTP (molibden ditiofosfat), çeşitli molibden kompleksleri, mononükleer, çift çekirdekli, üç çekirdekli organik molibden olmak üzere farklı tiptedir. Molibden en çok Amerikan API, ILSAC motor yağlarında bulunur, ancak son zamanlarda bunu Avrupa yağlarında da giderek daha fazla görüyoruz. Molibden, sürtünme çiftleri arasında aşınmaya dayanıklı bir kaplama oluşturur, böylece parçaların yüzeyleri arasında düşük bir sürtünme katsayısı oluşturur. Taze yağlar, ppm (mg / kg) cinsinden farklı molibden içeriğine sahip olabilir - "daha fazla molibden daha iyi demektir" söylenemez, Bu bir hatadır. Genellikle geleneksel yağlarda, modern üç çekirdekli organik molibden MoDTC 50-75 ppm içeriğe sahiptir - bugün en etkili sürtünme düzenleyicilerinden biridir. Ve aynı zamanda, MoDTC veya MoDTP molibden bileşikleri olağanüstü rekor performans, yüksek motor gücü, düşük aşınma, yüksek içeriklerde bulunur - 500-1100ppm. Molibden aynı zamanda piston segmanları için de bir malzemedir - ancak bariz nedenlerden dolayı, taze yağlarda zaten mevcutsa, aşınma olarak çalışırken onu tespit etmek zordur. yüksek konsantrasyonlarda bulundu - 500-1100ppm.

Sürtünme düzenleyici MoDTC'nin bir örneği organik trisiklik molibden'dir.
Arkadaşlar şu mesajlarımdaki bilgilere herkes bir daha göz atabilir. PC'den bakınca 40. sayfa.

Yağ konu ve önerilerine bu konudan devam edilebilir. Çok fazla yeni konu açılıyor ve özel mesaj atılıyor. Lütfen mevcut konuları okuyalım. Konudaki bilgileri başka bir yerde Türkçe bulmanız mümkün değil.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
bursadan 30 bin bakımı için 1890 tl fiyat aldım motor yağı mobil 1 0w-20 kullanıyorlarmış bu yağı kullanan var mı daha önce sıkıntı yaşayan type 2.0 yağa göre nasıldır viskozitesi filan

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
bursadan 30 bin bakımı için 1890 tl fiyat aldım motor yağı mobil 1 0w-20 kullanıyorlarmış bu yağı kullanan var mı daha önce sıkıntı yaşayan type 2.0 yağa göre nasıldır viskozitesi filan
İyi yağdır. Varilden koyulduğu için homojen özellikte olmayabiliyor katkıları. Sorun yaşamazsınız. Type 2 ye göre viskozite olarak biraz daha kalındır. Type 2 kadar iyi değil ama en iyi yağlardandır.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
Geçte olsa aracımın 130.000 bakımını yaptırdım. Bakımı Afyonkarahisar merkezde, Ars Honda Özel Servisine yaptırdım.

Parçaların bir kısmını internetten aldım.

Mann hava filtresi 250 küsür
Mann karbonlu polen filtresi 230 küsür
Purflux yağ filtresi 120

Yağı ustadan aldım. 450 lira yazdı. Motul 0 - 20
Külbütör contası yırtık çıktı. 250 lira. Victor Reinz marka varmış ellerinde.

Yağ + işçilik + külbütör contası + subap ayarına 1550 verdim. artı yukarda yazdıklarımı aldım. Toplamda 2250 lira gibi bir şeye mal oldu.

Bu arada sormak istediğim bir şey var. Bir önceki bakımı Adana'da Özel Yılmaz Honda Servisine yaptırmıştım. Bakım sonrası usta ile beraber yola çıktık. Yolda araca sıfırlama yaptı. Silecek kolunu 5-10 kere çekti, fren pedalına aynı şekilde birkaç defa bastı felan. Sonra da ekranda bir kod çıktı. 3 seferdir araca sıfırlama yapılmamış dedi. Bu sıfırlama işlemini bilen var mı ?

Aracınız
Son düzenleme:

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
aldım bir tane bakalım inşallah sahte mahte olmaz.
Merhaba kendim almadığım ürünü zaten burada paylaşmam. Gelen ürün 06/2022 üretim orijinal, etiketlerinden vs kontrol ettim daha öncede kullandığım yağ. Satıcı kampanyayı trendyol yapıyor zaten dedi.

9C634B96-5B1E-42C8-9906-EF365C001429.jpeg
1758B69F-C49E-4871-BEBB-5A63906AF1CB.jpeg
EB5E593B-73CD-445B-84AD-A9703AD43D0D.jpeg

Dip not olarak bir yağın sahtesini yapsam liqui moly olmaz çünkü Türkiye’de çok az biliniyor hele 0w20 sini hiç yapmazdım… 5-30 castrol mobil vs varken…

Aracınız
Merhaba kendim almadığım ürünü zaten burada paylaşmam. Gelen ürün 06/2022 üretim orijinal, etiketlerinden vs kontrol ettim daha öncede kullandığım yağ. Satıcı kampanyayı trendyol yapıyor zaten dedi.

Ekli dosyayı görüntüle 269900
Ekli dosyayı görüntüle 269901
Ekli dosyayı görüntüle 269902

Dip not olarak bir yağın sahtesini yapsam liqui moly olmaz çünkü Türkiye’de çok az biliniyor hele 0w20 sini hiç yapmazdım… 5-30 castrol mobil vs varken…
Teşekkürler hocam açıklamanız. Paylaşımınız için de teşekkürler. Biz de faydalandık indirimden. Ben de iki tane alacaktım aslında ama son 1 ürün kalmıştı ben alana kadar.

Geri