Civic FB7 Fb7 motordan gelen garip ses

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar tahminimce aracın v kayışı ve dolaştığı rulmanli makaraların oralardan bir lıkırtı geliyor. lıķ lık tıkır tukur bir ses bu.
arac soğukken devir yuksek olduğundan pek duyulmuyor ama ısınınca duyulmaya başlıyor.
rolantide vites boşta yada parkta iken daha hafif gelirken R veya D konumunda ve ayak frende motor zorlarken daha cok duyuluyor.
ve ilk harekette de duyuluyor. devrini alip yürüyünce duyamıyorum.
Bicok ustaya danıştım ve sonucta
akla ilk gelen GERGİ KÜTÜĞÜ VE V KAYIŞI değişimini yaptım ancak ses gitmedi yalnız tonu biraz değişti gibi.
Bu degisimden sonra bircok ustaya gittim ve aldığım cevap; "abi kullan biraz ses artsın öyle bakalım"
honda bora; " suan aliriz tek tek heryerini sökeriz kontrol ederiz ancak bu sizin icin cok masraflı olur suan buna değmez"

Ancak ben takıldım kaldım bu sese, sinirlerim bozuluyor.

sesin nereden geldigini anlamak icin bir hortum bulup bir ucunu motora bir ucunu kulağıma koyup baktım:) pek sonuc alamadım.
telefonun ses kaydedicisini acip, sarj dinamosu kasnagi, klima kasnagi, gergi bilyasi, vs butun v kayışının gectigi yerlere yanastirip sesi dinledim pek bisey anlayamadım en cok en arkadaki siyah sac makara/kasnaktan şüphelendim.

Aslinda bu kayış grubundan geliyorsa ses cok onemli degil ama eğer;
-sanzimandan geliyorsa
-pistonlardan geliyorsa
-subaplardan geliyorsa
-krank mili kam mili vs geliyorsa
-ya da motorun herhangi onemli bir kısmından geliyorsa
diye icim içimi yiyor.

telefon ses kaydedici deneyimde, v kayışı tarafindan, motorun arkasina dogru gittilce garip ses azaldi, ve yine bu ses motorun solundan da duyulmuyor sadece sağdaki v kayışı tarafından geliyor. bu da aklima ilk kayis kasnak sistemlerini getiriyor.

sizden istegim ise bana Ankara da benim kadar kıl bir usta tavsiye edin gideyim ve bos donmeyim.

Honda eren, kadir , hondatech, bar huseyin ve diger bar, ankara honda, yilmaz honda gibi yerlere gittim, bunlardan kadir ve honda bar a gergi degistikten sonra gittim digerleri ise zaten gergi degissin dedilerdi. velhasil bunları önermeyin.

Birde Ankarada olup aractan anlayan iyi ses dinleyen benim gibi kıl bir arkadaşım varsa biryerde buluşup çay kahve icip araca da bakabiliriz. hemde tanismis oluruz. eminim cogu ustadan iyi bakariz.

Aracınız
Civic FB7 2013
Yatak olsa her yerden gelir bence de.
Aklımda bir ihtimal daha geliyor, acaba aldığınız kayış sert olduğu için mi gergi yine ses yapıyor :unsure:
Bir de hangi marka ve kalınlıkta motor yağı kullandınız?
tag degisiminden öncede vardı ses, motul 0w20 kullandım yag orjinal kesin.

kayış sert değil gibi aslında ama dediğiniz de olabilir.
değiştirip bakmak lazim 150 liram daha gider en kötü.

Aracınız
Civic FB7 2013
yatakta heryerden gelir ses dedigim.gibi bana kayis,gergi,rulmanlar yada sarj dinamosindan gelio gibi gelio ses iyi usta bulsaniz sak diye cozer onuda bulamiyosunuz galiba

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
dinamo bilyasi saglam, klima saglam, avare sağlam. geriye kranka bağlı olan buyuk rulman ve gergi kalıyor. belkide gercekten gergi bozuk bilmiyorum ve bunalıyorum.

sorun bulup garanti veren bir usta bulsam keske. yani sorunun kayış senin ya da sorunun gergi senin, degistirelim bakalim olmazsa eskisini takariz parada almayız gibi bir yaklaşım bulsam kayışı da gergiyide yeniden degistirtebilirim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
dinamo bilyasi saglam, klima saglam, avare sağlam. geriye kranka bağlı olan buyuk rulman ve gergi kalıyor. belkide gercekten gergi bozuk bilmiyorum ve bunalıyorum.

sorun bulup garanti veren bir usta bulsam keske. yani sorunun kayış senin ya da sorunun gergi senin, degistirelim bakalim olmazsa eskisini takariz parada almayız gibi bir yaklaşım bulsam kayışı da gergiyide yeniden degistirtebilirim.
Motor kulağını peki hiç kontrol ettirdiniz mi?
Kayış tam olarak ne zamanın üretimi ve ebadı nedir?

Aracınız
Civic FB7 2013
Motor kulağını peki hiç kontrol ettirdiniz mi?
Kayış tam olarak ne zamanın üretimi ve ebadı nedir?
motor kulağı olduğunu zannetmiyorum, hicbir ustada bakmadı sorduklarimda ondan boyle ses gelmez dediler.
kayisi olcmedim 2090 kodu tarihini bilmiyorum.

sabah beri krank mili yatak sesi sorunlarını araştırıyorum, fazla yağ bile ses yaptirabiliyormus. ben 4 lt yag koymuştum fazlaymis 3.7 yeterliymis yarin cektirecem biraz.
belki 5 30 la degisim de yaparım.
bu ses ya gidecek ya sebebi netleşecek taktım iyice

Aracınız
Civic FB7 2013
yine ben yine birkac soruyla geldim:)
bu ses sayesinde ankaradaki tum honda ustalariyla tanisma imkani edindim usta tavsiyesi isteyene yardim ederim:) neyse konuya doneyim.
yatak sesi mi kayis veya rulman sesi mi ikilemindeyiz.
gecen v kayisini cikardigimizda ses kesilmişti, v kayisini cikardigimizda d konumunda motoru zorlarken ses gelmiyordu(suan motor zorlaniyormuydu hatırlayamadım ama kayisin bir etkisi olmaz sanirim sonucta tekere ileten organ triger)
eger yataklarda bosluk olmus olsa kayisi cikarinca da sesi gelmez mi?
soğukken pek duyulmuyor bu ses yatak sesi olsa araba soğukken daha cok gelmez mi?

son gittigim usta da olayi bambaska bi boyuta götürdü dediki krank rulmani bozuktur o ses yapiyodur. yani digerlerine hareketi veren rulmandan suphelendi. kayis takili degilken yapmaz, kayisi takinca yuke biner ve ses yapar dedi. mantikli :) kayis degil bu ses hic degistirme dedi, olsun yinede degistirecem dedim usta bi kayış sordu kodu baska parcaci baska bi kod söyledi rulmanciya gittim kod bambaska eeh dedim eve kadar geldim:)
artik kayış degisince gececek umudum olmasi icin bu yatak sesi nemenem biseymis v kayisi ciksada gelirmiymis gibi bilgiler edinmem lazim bilen buyursun

Aracınız
Sorunu cozdurun artik kayis lazimsa Ben gondereyim 38.000 km kullanildi bir sorunu yoktu. Tamamen hastalik bendeki. Bu problemi cozun yetkili serviste halletsinler ugrasmayin. Eger sorun sadece kayissa veriyim size arabalarimiza iyi bakalim satmak ne demek aaa :))

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
ilgilenen herkese teşekkürler. sorun cozulmedi ama fikrim netleşti;

benim sorunum yüksek ihtimalle yatak sesi, şöyle bir yol izlicem; önce aracın yağını boşaltıp yerine 10w40 yag doldurcam, ve sesi dinleyecem, eger yatak sesi ise 10w40 yağda ya kesilir ya azalır ya değişir.
eger değişme olmazsa krank kasnağı olabilir. v kayışı veya gergi olma ihtimali cok zayif şuan.
şimdilik boyle binecem bu islemi bakimdan hemen once yapacam ki 10w40 yag motordan tamamen çıksın.
gelismeleri paylaşırım hepiniz sağolun.

Aracınız
Civic FB7 2015
Genelde bayır yukarı olduğunda düşük devirlerde Bi gacırtı sesi geliyor araçtan ve eskiye oranla genel olarak performansı düştü aracın. Bursada oturuyorum. Tanıdık iyi bir Honda ustası olan varmı??

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
ilgilenen herkese teşekkürler. sorun cozulmedi ama fikrim netleşti;

benim sorunum yüksek ihtimalle yatak sesi, şöyle bir yol izlicem; önce aracın yağını boşaltıp yerine 10w40 yag doldurcam, ve sesi dinleyecem, eger yatak sesi ise 10w40 yağda ya kesilir ya azalır ya değişir.
eger değişme olmazsa krank kasnağı olabilir. v kayışı veya gergi olma ihtimali cok zayif şuan.
şimdilik boyle binecem bu islemi bakimdan hemen once yapacam ki 10w40 yag motordan tamamen çıksın.
gelismeleri paylaşırım hepiniz sağolun.
FB7ye 10w40 garip geliyor ama deneyin hocam, sonucu bende merak ettim ?

Geri