Civic FB7 Fb7 motordan gelen garip ses

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar tahminimce aracın v kayışı ve dolaştığı rulmanli makaraların oralardan bir lıkırtı geliyor. lıķ lık tıkır tukur bir ses bu.
arac soğukken devir yuksek olduğundan pek duyulmuyor ama ısınınca duyulmaya başlıyor.
rolantide vites boşta yada parkta iken daha hafif gelirken R veya D konumunda ve ayak frende motor zorlarken daha cok duyuluyor.
ve ilk harekette de duyuluyor. devrini alip yürüyünce duyamıyorum.
Bicok ustaya danıştım ve sonucta
akla ilk gelen GERGİ KÜTÜĞÜ VE V KAYIŞI değişimini yaptım ancak ses gitmedi yalnız tonu biraz değişti gibi.
Bu degisimden sonra bircok ustaya gittim ve aldığım cevap; "abi kullan biraz ses artsın öyle bakalım"
honda bora; " suan aliriz tek tek heryerini sökeriz kontrol ederiz ancak bu sizin icin cok masraflı olur suan buna değmez"

Ancak ben takıldım kaldım bu sese, sinirlerim bozuluyor.

sesin nereden geldigini anlamak icin bir hortum bulup bir ucunu motora bir ucunu kulağıma koyup baktım:) pek sonuc alamadım.
telefonun ses kaydedicisini acip, sarj dinamosu kasnagi, klima kasnagi, gergi bilyasi, vs butun v kayışının gectigi yerlere yanastirip sesi dinledim pek bisey anlayamadım en cok en arkadaki siyah sac makara/kasnaktan şüphelendim.

Aslinda bu kayış grubundan geliyorsa ses cok onemli degil ama eğer;
-sanzimandan geliyorsa
-pistonlardan geliyorsa
-subaplardan geliyorsa
-krank mili kam mili vs geliyorsa
-ya da motorun herhangi onemli bir kısmından geliyorsa
diye icim içimi yiyor.

telefon ses kaydedici deneyimde, v kayışı tarafindan, motorun arkasina dogru gittilce garip ses azaldi, ve yine bu ses motorun solundan da duyulmuyor sadece sağdaki v kayışı tarafından geliyor. bu da aklima ilk kayis kasnak sistemlerini getiriyor.

sizden istegim ise bana Ankara da benim kadar kıl bir usta tavsiye edin gideyim ve bos donmeyim.

Honda eren, kadir , hondatech, bar huseyin ve diger bar, ankara honda, yilmaz honda gibi yerlere gittim, bunlardan kadir ve honda bar a gergi degistikten sonra gittim digerleri ise zaten gergi degissin dedilerdi. velhasil bunları önermeyin.

Birde Ankarada olup aractan anlayan iyi ses dinleyen benim gibi kıl bir arkadaşım varsa biryerde buluşup çay kahve icip araca da bakabiliriz. hemde tanismis oluruz. eminim cogu ustadan iyi bakariz.

Batur

0
Motor yatak sesi olabilir başıma geldi
Arkadaşlar tahminimce aracın v kayışı ve dolaştığı rulmanli makaraların oralardan bir lıkırtı geliyor. lıķ lık tıkır tukur bir ses bu.
arac soğukken devir yuksek olduğundan pek duyulmuyor ama ısınınca duyulmaya başlıyor.
rolantide vites boşta yada parkta iken daha hafif gelirken R veya D konumunda ve ayak frende motor zorlarken daha cok duyuluyor.
ve ilk harekette de duyuluyor. devrini alip yürüyünce duyamıyorum.
Bicok ustaya danıştım ve sonucta
akla ilk gelen GERGİ KÜTÜĞÜ VE V KAYIŞI değişimini yaptım ancak ses gitmedi yalnız tonu biraz değişti gibi.
Bu degisimden sonra bircok ustaya gittim ve aldığım cevap; "abi kullan biraz ses artsın öyle bakalım"
honda bora; " suan aliriz tek tek heryerini sökeriz kontrol ederiz ancak bu sizin icin cok masraflı olur suan buna değmez"

Ancak ben takıldım kaldım bu sese, sinirlerim bozuluyor.

sesin nereden geldigini anlamak icin bir hortum bulup bir ucunu motora bir ucunu kulağıma koyup baktım:) pek sonuc alamadım.
telefonun ses kaydedicisini acip, sarj dinamosu kasnagi, klima kasnagi, gergi bilyasi, vs butun v kayışının gectigi yerlere yanastirip sesi dinledim pek bisey anlayamadım en cok en arkadaki siyah sac makara/kasnaktan şüphelendim.

Aslinda bu kayış grubundan geliyorsa ses cok onemli degil ama eğer;
-sanzimandan geliyorsa
-pistonlardan geliyorsa
-subaplardan geliyorsa
-krank mili kam mili vs geliyorsa
-ya da motorun herhangi onemli bir kısmından geliyorsa
diye icim içimi yiyor.

telefon ses kaydedici deneyimde, v kayışı tarafindan, motorun arkasina dogru gittilce garip ses azaldi, ve yine bu ses motorun solundan da duyulmuyor sadece sağdaki v kayışı tarafından geliyor. bu da aklima ilk kayis kasnak sistemlerini getiriyor.

sizden istegim ise bana Ankara da benim kadar kıl bir usta tavsiye edin gideyim ve bos donmeyim.

Honda eren, kadir , hondatech, bar huseyin ve diger bar, ankara honda, yilmaz honda gibi yerlere gittim, bunlardan kadir ve honda bar a gergi degistikten sonra gittim digerleri ise zaten gergi degissin dedilerdi. velhasil bunları önermeyin.

Birde Ankarada olup aractan anlayan iyi ses dinleyen benim gibi kıl bir arkadaşım varsa biryerde buluşup çay kahve icip araca da bakabiliriz. hemde tanismis oluruz. eminim cogu ustadan iyi bakariz.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2016
benim ses
ina marka gergi kütüğü
gates marka v kayışı 6pk2090(ama sahte olabilir cunku sadece uzerindeki kagitta gates yaziyordu kayisin uzerinde bir ibare yok)
v kayışını bidaha değiştircem eger kesilmezse artık yatak olabilir diyecem.

motor takozundan oyle ses gelirmi bilmem ki motor kulaklarindan olan sorunlarda genelde sarsinti titresim vs olmaz mi? bende sadece ses var
ina gergi kütüğü bulamadım nerden aldımız yönlendire bilirmisin

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
selamu aleyküm arkadaşlar. Aracım 64 binde özel bir honda servisinde bakıma götürdüm. V kayışı değişimi sonrası araç boştayken ses yok ama (D ve R )deyken tak tak gibisinden ses geliyor.ve hareket halindeyken yok denecek kadar az. Kayışı takan ustaya gittim kütük değişecek dedi. ina marka 450 tl olduğunu söyledi.şimdi benim sizlere sorum şu ;
Kayış kodu 2100 bundan dolayı bu ses çıkar mı?(2090 orijinal kayış kodu)
Bir de bu gergi kütük denilen şey gergi bilyası ila aynı parça mi ? iyi forumlar
Soruyu yeni görüyorum, 2100 uzun bir kayış, orjinal kayışta yırtık olmasa bile zamanla uzadığı için gergi kütüğü gerginliği doğru ayarlıyamıyor ve tıkır tıkır sesler başlıyor.
Tavsiyem kayışı orjinal alın, orjinal mümkün değilse 2090 ölçüsündeki kayışlarla değiştirmeniz (y)
n11'de şu satıcı orjinal kayış sattığını iddia ediyor ama denemediğim için eminim diyemiyorum çünkü piyasada çok fazla sahte Honda parçası mevcut.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
fd6 yazıyor hepsinde
Aslında FD6 gergisi FB7de sorunsuz çalışıyor ama FB7 için orjinal ürün koduna göre olan “INA 534053410” kodlu parça görünüyor, bu kodu aratarak araştırmanızı yapın.

Mesela Ben bu kodu n11e yazdığımda karşıma bu ürün çıktı,

Aracınız
Civic FD6 2008
2008 fd6 otomatik aracimda dizel gibi çalışıyordu. Önce motor kulagini değiştirdim orjinaliyle ve ses kesildi. Sonra gergi kütüğünde görünen bir vida var. Bakıldığı zaman titriyordu ve ara ara vitese takildiginda dizel sesi veriyordu. Onu da yeni değiştirdim fakat şuan gaza yüklendiğimde bir sürtme sesi oluyor. Gergi kütüğü yada değişen bilyasında bir problem mi var anlamadım. 200km kadar dolaştım yine aynı sürtme sesi devam ediyor. Video çekip yükleyeceğim şuanki haliyle. Bakalm ustaya tekrar gosterdigimde sorunu çözecek mi göreceğiz.

Aracınız
Civic FB7 2012
aracta lpg yokkende dinledim enjektor sesiyle karistirmam
kayisa su dokmeyi denedim ses degismedi. gres sürdüm yine belli bir kesilme olmadi.
parçaları va serviste degisimi 3000liraya yakin tutuyor.
her nereden geliyorsa geliyor ama benim cok canımı sıkıyor biran once bulmam lazım yoksa arabayi satacam ve ben kusurunu soylemeden araba satmam soylersemde kimse almaz :)
Ulaşırmısınız aynı sorun bende var

Moderatörün son düzenlenenleri:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ulaşırmısınız aynı sorun bende var
İyi günler, bu şekilde açık telefon paylaşımı forum sistematiğinde uygun değil,
İlgili üyemiz çözüme ulaşmışsa buradan size geri bildirim sağlayacaktır.

Geri