Fb7 Otomatik Şanzıman Sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar merhaba 2013 civic eco elegance otomatik araç sahibiyim. Aracı 2.el almıstım. Aracım şuan 72.000 kmde. Farkettim ki aracım 2. vitesten 1.vitese düşerken sarsıntı oluyor vuruntu oluyor gibi. Bu durumu şöyle farkettim yolda giderken ışıklara yaklasırken yavas yavas durmaya calısıp tam durmaya yakınken araçta bir sarsıntı olup öyle duruyor. yada tam duruyorum araç ileri doğru gitmeye calısıyor gibi oluyor. Daha sonraki denemem ise şöyle aracı P'den R'ye attığımda anında tepki veriyor sorun yok anında hareket ediyor araç ancak P'den D'ye attığımda 2 3 sn gecikme yaşayıp öyle tepki veriyor yani gitmeye başlıyor. 1.vitesten 2.vitese geçiştede sorun yok. Sadece yazdığım bu sorunlar var. Aracın şanzıman yağı hiç değişmedi. Değiştirmek istedik ustalar şanzıman yağı değişmez gerek yok diyip değiştirmedik. Acaba yağdan mı oldu aklıma ilk gelen o oldu. Bu sorunu bugün yaşadığım içinde ustaya göstermedim henüz. Fikri olan bilen varsa yardımları için şimdiden teşekkürler. Umarım derdimi açık anlatabilmişimdir.

Aracınız
Civic FB7 2013
Aracınız
Hocam yetkilide daha 5 gün önce şanzuman yağını değiştirdim. İnanın çok farketti, resmen yumuşadı geçişler. Araba resmen sessizleşti. Sizde de kesin farkedecektir.

Bu arada Fb7 kasalar için ay sonuna kadar kampanya var. Orjinal şanzuman yağ tapası ile değişiyor. Hatta bakım yaptırcaksanızda tam zamanı. Fc5 kasanın sade bakım fiyatına şanzuman yağından, rot ayarına, klima kanal temizliğinden motor-iç-dış yıkamaya kadar herşeyi halledebilirsiniz.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam yetkilide daha 5 gün önce şanzuman yağını değiştirdim. İnanın çok farketti, resmen yumuşadı geçişler. Araba resmen sessizleşti. Sizde de kesin farkedecektir.

Bu arada Fb7 kasalar için ay sonuna kadar kampanya var. Orjinal şanzuman yağ tapası ile değişiyor. Hatta bakım yaptırcaksanızda tam zamanı. Fc5 kasanın sade bakım fiyatına şanzuman yağından, rot ayarına, klima kanal temizliğinden motor-iç-dış yıkamaya kadar herşeyi halledebilirsiniz.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Evet bu kampanya ile olunca mantıklı hale geliyor (y)
@enslave sorunun çözüleceğine kimse garanti veremez ama öncelikli tavsiye edilen yağ değişimidir.

Aracınız
Civic FB7 2013
ben setviste degistirdim 475 tl tuttu, yanlış hayirlamiyorsam 3 lt yağ 300 civariydi 180 falanda işçilik vardı.
bu arada 3 litre yagin hepsini koydurmayin 2.8 civarı koyun seviyeyi gecmiyor o zaman.
bora oyle koyuyor, bazi servisler de öyle koyuyor. ben fabrikadan da onaylattim 2.7 ila 2.8 dediler. ama 3 koyanlarda var bir sorun yaşayan yok gibi. tercih sizin.
ben yerinizde olsam servisten yağ alır dışarda değiştiririm.
bir araştırın yağ filtreside uzun zaman degismediyse onuda değiştirin, bu durumda 3 lt nin tamamini koymanız gerekecektir.
sanziman yagi filtresi pahali ama 300 lusir lira diye hatırlıyorum.

Aracınız
2. El arabalara bu yüzden yanasmamak lazım... Ben ilk 30.000 sonra 38 binde yazında 50 binde degiştiririm . İnanın 30 k da çıkan yag hiç hosuma gitmemişti ustam önemli degil o kadar olur demesine rağmen. Motor yagı gibi değişiyor sanzuman yağının ismi var ondan pahalı fiyatı yoksa cok basit. Size tavsiyem filitresi ile birlikte değiştirin. Öyle orijinal yağı Eneos üretiyor ondan alın ATF DW1 dir modeli. Öyle cok para Honda etiketli yağlar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Civci

0
2. El arabalara bu yüzden yanasmamak lazım... Ben ilk 30.000 sonra 38 binde yazında 50 binde degiştiririm . İnanın 30 k da çıkan yag hiç hosuma gitmemişti ustam önemli degil o kadar olur demesine rağmen. Motor yagı gibi değişiyor sanzuman yağının ismi var ondan pahalı fiyatı yoksa cok basit. Size tavsiyem filitresi ile birlikte değiştirin. Öyle orijinal yağı Eneos üretiyor ondan alın ATF DW1 dir modeli. Öyle cok para Honda etiketli yağlar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
BEn de Sizin gibi düşünüyorum
Nedir yani honda orjinal şanzıman yağı? Bi kere şanzımanı honda mı üretiyorda yağını honda üretsin. Bu şanzımanı hyundai kullanıyo mazda mitsubishi kullanıyor onların yağı 40 lira bizim honda 120 lira istiyor forumda da sürekli orjinalini alın diyor arkadaşlar hyundai orjinal yağı buyrun kutunun üzerinde honda dw1 de yazıyor https://www.hepsiburada.com/hyundai...ri-otomatik-sanziman-yagi-1lt-pm-HB00000GVQVC bunu beğenmezseniz motul vi, liqui moly 1200 ve 1800 serisi yada eneos eco atf alın ha ben motul vi aldım bu aralar değiştirecem serviste 500 liraya bir kez değiştirene kadar her sene değiştiririm 120 lira veririm aynı paraya 4 kez değişim olur

Aracınız
Civic FB7 2014
BEn de Sizin gibi düşünüyorum
Nedir yani honda orjinal şanzıman yağı? Bi kere şanzımanı honda mı üretiyorda yağını honda üretsin. Bu şanzımanı hyundai kullanıyo mazda mitsubishi kullanıyor onların yağı 40 lira bizim honda 120 lira istiyor forumda da sürekli orjinalini alın diyor arkadaşlar hyundai orjinal yağı buyrun kutunun üzerinde honda dw1 de yazıyor https://www.hepsiburada.com/hyundai...ri-otomatik-sanziman-yagi-1lt-pm-HB00000GVQVC bunu beğenmezseniz motul vi, liqui moly 1200 ve 1800 serisi yada eneos eco atf alın ha ben motul vi aldım bu aralar değiştirecem serviste 500 liraya bir kez değiştirene kadar her sene değiştiririm 120 lira veririm aynı paraya 4 kez değişim olur
@İsmail Beşiroğlu hocam linkteki sanziman yagi gercekten de atf dw1 olarak geciyor. Ne diyorsunuz? Bizim araclarda kullanilabilir mi? Kullanan var mi? Litresi 45 tl şaka gibi yari fiyatina.. bu konu netlige kavusursa sanzuman bakiminda devrim olur devrim :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@vanheru üründe uyumlu olduğu ürünler belirtiliyor, orjinal yağ olduğu belirtilmemiş.

Ben şanzıman konusunda muhafazakar davranmayı tercih ediyorum, şanzıman işinden farklı markalarda geçmişte kötü tecrübelerim var :)

Orjinal yağı ENEOS'un ürettiği hususunda ben net bir bilgi göremedim, ancak yurtıdışı kaynaklarda birçok yerde orjinal yağı IDEMITSU isimli bir firmanın ürettiğinden bahsediliyor ve bu firmanın ülkemizde satışı yok.
Belki farklı coğrafi bölgelerin ürünlerini farklı firmalar üretiyor olabilir ama ENEOS ürettiğine dair net bir bilgi bulamadım. Hatta bu forumda Asya pazarı için uygun fiyatlı alternatif olarak bahsediliyor ama üreticisi diye bahsedilmiyor. Açıkçası ENEOS'un ürettiğine dair bir kaynak görülürse paylaşılmasını isterim.

1583652718126.png

Ayrıca forumda MOTUL'un ATF yağının teknik özelliklerine bakıp ve orjinal yağ ile birebir olmadığını belirtmişti.
Bir örnek olarakta 35bin mil yapmış şanzıman yağını analiz ettirmişler, analizde de üretici IDEMITSU olarak belirtilmiş.
1583652751940.png

Hatta Amazon.com satış linkinin yorumlarında IDEMITSU Type H Plus ürününün daha gelişmiş olduğu bile iddia ediliyor.
@İsmail Beşiroğlu hocam üstteki yağ analizindeki değerler ve bu idemitsu ürünün iddiası için müsait vakitte sizin düşüncelerinizi de merak ettim :unsure:
1583653239497.png
Ülkemizde satışı olsa IDEMITSU şanzıman yağını denerdim ama yok maalesef.

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Hamid hocam aynen bende de 2 den 1 é geçerken çok hafif hissettiriyor. Bu konuyu seninle daha önce konuşmuştuk. Ama bende sarsma yok
Vites 2den 1e geçerken tork konvertöründen dolayı geçişi hissedersiniz ancak vurma seviyesinde olmaması lazım. Yağ hiç değişmediyse orjinal yağ ile en kısa sürede değişimi yaptırın (y)
Rden Dye attığınızda 2-3 sn sonra tepki vermesi eski nesil şanzıman yapısına bağlı olarak kavramanın yavaşlığı kaynaklı diyebilirim.

ANE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri