Fc5-cvt bezinli kullananlar

Aracınız
Arkadaşlar p.tesi inşallah cvt fc5 exe donanımlı aracımı alıyorum,forumda doğal olarak çok sayıda lpg li kullanım olduğundan benzinli olarak binenlerin yakıt değeri ile ilgili bir kaç kişi dışında yorum göremediğim için bu konuyu açtım ,
istanbul beylikdüzünden-mahmutbeye günde 50 km tem de (e-6) işe gidip gelen birisiyim aracımı aldıktan sonra yakıt değerlerini burada paylaşıcam inşallah 11 lt/100 km geçmediği sürece şahsım adına sorun olmayacağını düşünüyorum şehir içi benzinli kullanan arkadaşlarında burada yakıt ile ilgili başlık altında izlenimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.
iyi forumlar.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=6534]ahmetbylkdz[/MENTION] Aracınız şimdiden hayırlı olsun, 11 lt sorun değil diyor iseniz normal kullanım ile aracınız bu civarlarda yakacaktır, lpg neden tercih etmiyorsunuz söylediğiniz km ye göre lpg çok daha avantajlı olacaktır.

Aracınız
Tesekkur ederim , bir onceki arabamla dsg yuzunden hep sorunlar yasadim lpg de de bazi arkadaslar ses sorunu vs. Okudugum icin km de benzin lpg 20 kurus farkedecekse kafam rahat olsun bulasmayayim dedim ancak iyimi ettim kotumu gelecek gunler gosterecek =)

Bence teslim alır almaz lpg taktırın. Defalarca test etmiş bir olarak kar edeceğinizden eminim. Ben de günlük en az 50 km yol yapan biriyim. LPG'nin benzine göre çekiş anlamında hissedilir bir zayıflığı neredeyse Yok ve en az yüzde 35 karlı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

FC5 elegans otomatik benzinli kullanıyorum. Şehir içi ne sakin nede çok hızlı normal kullanımım 9.2 litre benzin tüketimi var. Lpg li olsa en 11 lt ye tekabül eder ayrıca lpg de harcadığı benzinde var. TL olarak hesaplarsak
Benzinde:5.37tl x 9.2/100=0.49tl
Lpg de: 3.11tl x 11/100=0.34tl
Lpg ye ek olarak her 4 depoda bir 50tl lik benzin harcar onuda eklersek lpg 38 kuruşa gelir
Sonuç km de 10 kuruş benzin daha pahalı yılda kaç km yapıyorsanız hesaplayın buna lpg bakım masraflarınıda eklemeyi unutmayın. İyi sürüşler

Aracınız
Fatih bey yorumunuzu dikkate alicam , olgun bey bende asagi yukari sizin gibi hesap yaptim hatta arada 20 kurus fark oldugunu hesapladim gunluk 10 lira fazla yakita vermis oluyorum buda fabrika cikisli lpg aldigimda 2 yil sonra kendini amorti ediyor anlamina geliyordu ve 2 yildan sonrasi icinde sahsen gunluk 10 lira fazla yakmasi benim kafamin rahat olmasindan daha degerki degil diyerek yakit ortalamam 11 litreyi gecmedigi surece benzinde kalmayi dusunuyorum cunku bir onceki arabam beni servise git gel ve sorinlarla cok yipratti ilk defa honda aldim alma sebebimde zaten sorunsuz olarak zikredilmesiydi sizin yakit ortalamaniz bence mukemmel benim 10 litre olsa ben tavim sorun yok =)

Trust

0
Aracınız
11 litre o güzergah ve trafikte mümkün değil. 15 litre rahat çıkar .. Lpg almamak ile bence hata yaparsınız.

11 lt tüketiminiz varsa çok sert kullandığınızı düşünüyorum. Yoksa o değerler bu kadar yüksek çıkmaz. Km yi sıfırlayıp econ modu açık ve s modu değil d modunda kullanıldığında 9 litreler çok rahat yakalarsınız. Eğer çok km yapıyorsanız yılda 30000 km den fazla o zaman lpg olabilir yada dizeli beklemenizi öneririm. ben yılda en fazla 15000 km yapıyorum bu sebepten lpg düşünmüyorum şimdilik. Geçen sene lpg 2 lira civarındaydı şimdi 3 lirayı geçti benzinle arasındaki fark azaldı. Daha sonra fiyatlar ne olur hep birlikte göreceğiz

Tekrar merhabalar. Ben yakıt verilerini forumda birkaç kez paylaştım. LPG ortalaması bende 9 litreyi asla geçmedi. 33 litre lpg ile 350-410 km arası gitti hep. Km'nin 3'te 2'si şehir içi. Benzini de katarsanız en fazla 11 litre LPG'ye denk gelir 100 km'de. Söylemek istediğim sizin yakıt değerleriniz bulunduğunuz yere göre de bence çok yükse sakin kullanımı deneyin öncelikle.

Not: ben fabrikadan LPG'yi zaten mantıksız buluyorum. 6 bin liraya yakın fark alıyorlar. Bence de amorti etmedi çok uzun sürer fakat dışarda taktırınca çok mantıklı oluyor 1500 liraya takıyorlar Atiker'i ve birçok arabaya taktırdım ve en ufak bir sorun yaşanmadı. Fabrikadan LPG'li araçların pahalı olmasının sebebi ÖTV'nin oraya da yansıması en temelde. Yoksa onlar da en fazla 3 bin fark koyarlar bence. Atla deve değil nihayetinde ben engelli raporuyla aldığım için lpgliyi tercih ettim çünkü ötv düşünce lpg taktırma fiyatı dışarı ile neredeyse aynı oluyor. İnşallah açıklamalar fikir verir. Küçük bir hesap; Malatya'da benzin 5,45 ortalama 8 litre gidiyor benim güzergahımda o da 44 kuruş ediyor 100kmde. LPG 8 litre gidiyor yine ilginç bir şekilde. Çok nadir 9 gidiyor. LPG fiyatı 3 lira burada. O da 100 km'de en fazla 27 kuruş eder. 5 kuruş da kış dönemi için benzin eklediğinizde üst başı 32 kuruş eder toplamda. Arada 12 kuruş var en azından. Yılda 15000 km yaparsanız fark 1800 lira eder bir yılda amorti etmiş olursunuz eğer dışardan taktırırsanız. Selamlar. Ne kadar uzun ve sıkıcı oldu kabul ediyorum:)

Geri