FD6 Alırken nelere dikkat etmeli?

srkn15

0
Aracınız
Arkadaşlar merhaba. fd6 kasa civic alma arafesindeyken aklımdaki bir çok soruya forumda cevap aradım ancak satır aralarında kaçırdığım detaylar olduğuna eminim.

forumda bu tarz paylaşımcı ve bilgilendirici bir konunun olmasının faydalı olacağı kanaatindeyim. benim aklıma takılan bir kaç soru var, gelecek cevap ve diğer sorularla faydalı bir konu olmasını umuyorum.

örneğin yeni bir civic alırken (fd6) benim kafamı karıştıran sorular şunlar:

+ 2006-2008 ve 2009-2011 kullanım kitapçıkları farklı olduğunu gördüm. burada temel fark motorla alakalı şeyler mi yoksa donanımla mı alakalı?

+ bir arkadaşa VSA'lı model alsa daha iyi olacağı yönünde tavsiyelerde bulunulmuş. vsa'lı olup olmadığını nasıl anlarız bir arabanın ve bu vsa tam olarak nedir? güvenlik paketi filan mı? (esp+asr vb içeren)

+ bir araç satış sitesinde civic'in motor seçenekleri şöyle: 1,6 / 1,6 i-vtec / 1,6 vtec kategorize ederken hata mı yapmışlar yoksa böyle bariz farklılıklar var mı aynı kasa içinde? hangisini almalı? lpg uyumu, performans, sorunsuzluk farklar var mı?

+ bilindik çözümü olan karşılaşmamız muhtemel kronik hatalar nelerdir?

+ tüplü araç hiç kullanmadım 20bin km'de bir kez subap ayarı olduğunu okudum. başka tüple alakalı ince detay var mıdır?

+ aracı alırken ekstra kontrol ettirmekte fayda var dediğiniz özel bir durum var mı?

aklıma gelenler bu şekilde. forumdaki bilgili kişilerin cevaplarını merak ve sabırsızlıkla bekliyorum. umarım faydalı olur. bu başlıktan zaten varsa bilgi kirliliği olmaması açısından beni oraya yönlendirip konuyu silebilirsiniz.

saygılarımla.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben bildiklerimi yazıyım. Fd6 2009da makyajlandı, motorda bir değişiklik yok. Ek olarak xenon far, premium ve elegance'da vsa standart oldu makyajsızda opsiyoneldi. Ön tamponda sis farında değişiklik yapıldı makyajlınınki yuvarlağa yakın oldu eskisi dikdörtgen tip idi. Stoplar daha güzel hale geldi, ledli gibi görünüyor.

VSA hondada kullanılan bir terim, alman araçlarındaki ESP diye bildiğiniz özellik. Asr yok civiclerde. Satış sitesindeki seçeneklerde insanlar modeli bilmediği için kafasına göre koyuyorlar; paketler sadece dream premium ve elegance. Elegance ile premium arasında sunroof farkı var diğer özellikler aynı. Dream düşünmediğiniz için onu yazmıyorum.

Lpg'ye bütün motorlar uyumlu, fakat civic kasaları içerisinde en fazla yakanı fd6 olduğunu söylüyorlar. Supap ayarı da 20bin diye bir genelleme var ancak supapların bozulduğunu siz araç kullanırken anlarsınız. Kimisi 15te giriyor kimisi 30 35 40ta giriyor yani aracı sıkıştırma ile de alakalı.

Tek bildiğim sıkıntısı arkaya 2 3 kişi oturduğunda, yani araç yüklü iken, kasislerden sert geçince amortisör vurma yapıyormuş. Fakat bunların dışında şekli duruşu güzel, sizi fazlasıyla memnun eder :)

srkn15

0
Aracınız
anladım [MENTION=194]Can[/MENTION] bey çok teşekkür ederim.

gerçekten benim için çok aydınlatıcı oldu.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=1610]srkn15[/MENTION]

Can bütün bilgileri vermiş, benim önerim alacağınız araç bakımlı olduğu sürece kmsini çok fazla dert etmeyin, 250bin km civice de bindim başımı hiç ağrıtmadı.
Az kmde araçlara şüpheli yaklaşın kmsiyle oynanmış olabilir, bir defasın da 10 yaşında kmsi 120bine düşürülmüş araca denk gelmiştim, muhtemelen orjinal kmsi 200bin civarıydı.
Allah kolaylık versin.

srkn15

0
Aracınız
[MENTION=3]NoFeaR[/MENTION]

çok teşekkürler, senelik izinde olduğum için geç gördüm. eksik olmayın.

Aracınız
alırken dikkat etminiz bir kaç husus bende söylemek isterim şayet aynı kasa 2010 model bendede var bir kere direksiyona iyi bakmanız gerekir kronik arızalarından biri bu sağ sola çevirdiğinizde amotrisor takozları var o sesle direksiyonu karıştırmamanız gerekir dikkat edin sonra debriyaj pedalı gacurt gucurt sesler buda kronik vardır baskı balataya dikkat çunku orj. baskı balata 400 tl civarı bujıler aynı şekilde 180 tl iridyumları geçen yeniledim denso marka alıcaız araç 2, el olucagından direksiyon ve kapılardaki dayama yerleri özzellikle bu kasslarda aşırı hızlı bi şekişlde soyulma deformeye uğruyor yanı bu parçalara bakıp aracın çok kullanılıp kullanılmadığı yada hor kullanılmış yargısına düşmeyiniz lakin ne kadar dikkat etseniz direksiyon üst taraftan soyuluyor. ben kullanıyorum güzel araç duruşu torpidosu 8 dönüm arazi gibi :)

Aracınız
Sayın abiler, ben de bir civic ile foruma katılmak istiyorum. Henüz alacağım arabayı arıyorum. Sizlere birkaç şey sormak istiyorum. Yukarıdaki cevapları okudum. Tam olarak anlayamadığım bu 2007 - 2012 FD6 kasalarda 1.6 ile 1.6 i-vtec arasındaki fark nedir? Yani almak istediğimiz aracın 2008 i-vtec olduğunu nereden anlayabiliriz. Satış sitelerinde denildiği gibi satıcılar hatalı giriş yapabiliyorlar. Benim aradığım araç otomatik 1.6 i-vtec elegance 2008-2010 arası. Bu i-vtec olayından anlayan varsa çok memnun olurum. Her 2008 1.6 civic; i-vtec midir mesela? Nasıl anlaşılır? Saygılar.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Sayın abiler, ben de bir civic ile foruma katılmak istiyorum. Henüz alacağım arabayı arıyorum. Sizlere birkaç şey sormak istiyorum. Yukarıdaki cevapları okudum. Tam olarak anlayamadığım bu 2007 - 2012 FD6 kasalarda 1.6 ile 1.6 i-vtec arasındaki fark nedir? Yani almak istediğimiz aracın 2008 i-vtec olduğunu nereden anlayabiliriz. Satış sitelerinde denildiği gibi satıcılar hatalı giriş yapabiliyorlar. Benim aradığım araç otomatik 1.6 i-vtec elegance 2008-2010 arası. Bu i-vtec olayından anlayan varsa çok memnun olurum. Her 2008 1.6 civic; i-vtec midir mesela? Nasıl anlaşılır? Saygılar.

Hocam, almayı planladığınız FD6 civiclerin tamamı i-vtec motora sahiptir, aşağıda vermiş olduğum link aracın teknik özelliklerini kapsamaktadır.

http://civictr.com/showthread.php/50-Civic-FD6-Teknik-Özellikler-ve-Performans

Aracınız
Teşekkür ederim. Peki şu an benim aradığım araçlardan km olarak 80-150 bin arası olanlara 45-50 bin arası fiyat biçiyorlar, biraz yüksek değil mi?

Geri