FD6 Otomatik tavsiye...

Arkadaşlar merhaba;

Ben Mithat aranıza Denizli'den katıldım. Önceki yıllarda 93 Model EG kasa SI, 98 Model EK4 VTİ, ve 2001 Model EK1 kasa 1.6 İES Honda tecrübelerim oldu. Evlendikten sonra sıfır 2016 Model 1.2 TSİ Polo aldım ve hala da kullanmaktayım. Ama artık poloyu eşime verip, honda almak istiyorum kendime. Düşündüğüm kasa FD6 otomatik Elegance paket nasip olursa. Bu konuda siz kullanıcılardan gelecek yorumlara ve yardımlara ihtiyacım var. Malüm düşük km ve hatasız olanlarının fiyatları çok uçuk, hem o kadar çok çıkma durumum yok hem de gereksiz buluyorum.200K üzeri otomatik kullananlarınız var ise iyi veya kötü tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. O kmlerde alsak binebilir miyiz sıkıntı çıkarır mı ? Önden büyük kazası olmadıktan sonra boya ve değişen takıntım yok çok, sonuçta 13-14 yaşında araba alacağım.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhabalar,
Bu konu üzerine uzun uzun konuşulur ama sonuç aslında tamamen aracın bakımına bağlı :)
2. el araçta şu hususa iyi dikkat etmek lazım, alacağınız aracın potansiyel sorunlarının ne kadarı giderilmiş?
Toplumdaki yanlış algının aksine araç bakımı sadece 10binde yağ-filtre değiştirmek değildir.

Mesela 120bine gelmiş ve sadece 10bin bakımları düzenli yapılmış ancak sürekli fakir karışımda ayarsız şekilde LPG ile kullanılmış, bujileri ve şanzıman yağı hiç değişmemiş ve kontrol edilmemiş, subap ayarı hiç yapılmamış bir civic ciddi sorun çıkarır, Honda'dan soğutur.
Başka bir örnek olarak 250bine gelmiş ama şanzıman yağı ve bujileri zamanında değişmiş, LPG ve subap ayarları zamanı geldiğinde düzgün yapılmış, motor kulağı değişmiş, amortisör bilyaları yağlanıp-körükleri yenilenmiş, direksiyon kutusu revizesi yapılmış ve arka helezonları yenilenmiş bir FD6 Honda'ya aşık ettirebilir. Bu arada FD6ların trigeri zincirlidir, normal şartlarda ses veya başka bir arıza yoksa ömrü motor ömrü ile aynı kabul edilir.
Sonuç olarak bakımlı ve düzgün kullanılmış bir Civic'te 200bin km. nin yüksek olmadığını düşünüyorum.

FD6 kasanın potansiyel kronik arızaları hakkında bilgi sahibi olmak için incelemenizi öneririm,

Teşekkür ederim.. yani arabanın bakımlarının düzgün yapıldığını nasıl anlarız ki, ya da ilanlardaki 10 arabanın 8inde yazan bakımları vs aksatılmadan yapılmıştır kısmının ne kadarına inanılır. Arabayı alacağım zaman tabiki ekspertiz yaptıracağım ama yetkili servise de mi baktırmak gerekiyor acaba ? Ya da arabayı alıp geldikten sonra komple bakıma sokmak gerekiyor sanırım.

Aracınız
Benim 2010 civic'i vereyim size :) henüz 100000km olmadı. Yetkili servis bakımlı.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
2011 ot. yaklaşık 210 binde. Ben alalı 1.5 sene oldu, yağ bakımı haricinde bujiler ve arka balatalar değişti. Malum pandemi sebebi ile aracı alalı 1.5 sene olmasına rağmen uzun yol tecrübem olmadı.
Benim araç 6 sene garanti kapsamında servis bakımı görmüş, bu açıdan bakımlı sayılabilir sanırım. Bu şekilde bakımlı ve düzgün kullanılmış bir araç için 10 yaş ve 200 k hiç de büyütülecek rakamlar değil.
Size de tavsiyem çok fazla el değiştirmemiş, yaygın tabirle biniciden araç bakmanız. Böylece riskleri büyük oranda azaltmış olursunuz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkür ederim.. yani arabanın bakımlarının düzgün yapıldığını nasıl anlarız ki, ya da ilanlardaki 10 arabanın 8inde yazan bakımları vs aksatılmadan yapılmıştır kısmının ne kadarına inanılır. Arabayı alacağım zaman tabiki ekspertiz yaptıracağım ama yetkili servise de mi baktırmak gerekiyor acaba ? Ya da arabayı alıp geldikten sonra komple bakıma sokmak gerekiyor sanırım.
Bence arabayı ekspertize sokmadan önce genel kontrol ve tamir amaçlı iyi bir Honda ustasına aracı kontrol ettirmenizi öneririm, tabi bütçeniz el verirse servis daha iyi olur.
Şunu da özellikle belirtmem gerekli, Civic’e dayanıklılığını veren orjinal parçalardır ama Civic filtreler/sarf malzemeler harici parça seçen bir araçtır, sorunsuzluğu da genelde sadece orjinal parçayla elde edebiliyorsunuz.

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Ben kendi araçlarımı yetkili servise getiriyorum.Tum servis formları,faturaları ve yag kartlarını dahi saklıyorum.Satarkende alıcıya teslim ediyorum.Alici istediği yere göstermekte serbest,zaten söylediğim dışında bir şey çıkmıyor.Su anki Hondamda yetkili bakımlı benden önceki sahibi 31000 de almış. 30 40km bakimi ve kaza yapmış hepsinin faturasinida bana teslim etti,bende duruyor.Bende 50000 bakımını dosyasına koydum satarken yeni sahibine km ye bağlı faturaları ile teslim edilecek.

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Kasasını bilmiyorum ama bizde zamanında 2009 makyajsız modeli vardi.Gayet güzeldi,çok Bir problem cikarmamisti.Sanki bir ara bakım dışında garantiden direksiyon kutusu değişmişti.

Geri