Fd6 sarı yağ lambası yanıp sönüyor

Ad Soyad
Oğuzhan Demir
Aracınız
Civic FD6 2009
Arkadaşlar iyi forumlar 2009 fd 6 sahibiyim,50 bin kmdir kullanıyorum aracı istanbulda normal bir özel servise aracı yağ bakımı için götürdüm işimden dolayı aracın başında duramadım ama güvenilir bir ustaydı o konuda problem yok.
Arabayı teslim alacağım zaman artık 150 bine gelmiş 10 40 yağ koymanın zamanı gelmiş dedi bende itiraz etmedim.Bakımdan sonraki 3.hafta bu aralar sıklıkla sarı yağ lambası (seviye) yanmaya başladı.Ya müşiri bozdu yeni yağ yada lpg li olduğu için 10-40 yağı yakmaya başladı yani yağı eksiltti.Yorumunuz nedir buna

Çözüm
Sorun muhtemelen yağ filtresi, Başıma gelmedi ama gruplarda bu sorunu yaşayıp yağ filtresi değişimi ile çözenleri okudum.

Diğer bir sorun ise şu 10w40 yağ kullanılması. Benim araba 175 binde 5w30 koyuyurum gram yağ eksiltmez. Ne zman eksilttiğini anlarsam o zaman 10w40 yağa geçerim.

Evet arızayı bugun itibariyle çözdüm arkadaşlar
Bakımı yaptırırken gaz ayarınıda yaptırdım.Gaz ayarını yaparken lpg ci obd yi açık bırakmış buda özellikle fd 6 larda arıza olmasa bile yağ seviye lambasını yakıyormuş.Tabi yağıda geri değiştirip motul 5w30 koydum şuan problem yok
Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Kitapçıkta yazar zaten 10w40.sıcak memleketler için geçerli hala anlamıyorum 10w40 nasıl konur Erzurum Ağrı gibi soğuk memleketlerde bu araba Antalya Adana gibi yerlerde mantıklı ama bunların dışı çok saçma

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben hiç kitapcıkta görmedim ama Türkiye servisleri kafasına göre yağ koyuyor, FC5 ve FE kasaya Honda marka 0-20 yağ koyarken, FD6'ya ve FB7'ye Petrol ofisi 10-40 koyuyorlar, benim gittiğim servis böyle mesela. FD6, FB7, FC5 aynı motor zaten.

Bence en sağlıklısı 150 binden sonra 5-30 kullanmak.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Ben hiç kitapcıkta görmedim ama Türkiye servisleri kafasına göre yağ koyuyor, FC5 ve FE kasaya Honda marka 0-20 yağ koyarken, FD6'ya ve FB7'ye Petrol ofisi 10-40 koyuyorlar, benim gittiğim servis böyle mesela. FD6, FB7, FC5 aynı motor zaten.

Bence en sağlıklısı 150 binden sonra 5-30 kullanmak.
Tüm kitapçıklarda yazıyor.
Kullanılması gereken yağ aralığı, kullanıma göre bakım periyotları vs vs.
Eski civic imde 5w30 en düşük yağ, sıcak iklimde ise 5w-40 veya 10w-40 gibi değerler yazıyordu.
Bir ara insanlar araç kumanda pilini değiştirmenin teknik bilgi gerektiğini bile düşünüyordu, halbuki kitapçıkta iki vida gevşetip hangi tip pil kullanılacağına kadar belirtiliyor.
Halen çoğu insan aracına hangi ölçüde hava basacağını bile bilmiyor, oysa sürücü kapısının kenarındaki levhada net bir şekilde yazıyor.
Ülke olarak okumayı sevmediğimiz için her işimiz yanlış oluyor.

FD6, FB7, FC5 aynı motorlar değil.
Mesela FB7 de 0w-20/30 kullanılabilirken FD6'da kullanılmıyor. Aynı şekild benzer yapıda görünse de üç aracın motorları da farklı.

Aracınız
Civic FC5 2020
Eski civic imde 5w30 en düşük yağ, sıcak iklimde ise 5w-40 veya 10w-40 gibi değerler yazıyordu.
Bir ara insanlar araç kumanda pilini değiştirmenin teknik bilgi gerektiğini bile düşünüyordu, halbuki kitapçıkta iki vida gevşetip hangi tip pil kullanılacağına kadar belirtiliyor.
Halen çoğu insan aracına hangi ölçüde hava basacağını bile bilmiyor, oysa sürücü kapısının kenarındaki levhada net bir şekilde yazıyor.

Mesela FB7 de 0w-20/30 kullanılabilirken FD6'da kullanılmıyor. Aynı şekild benzer yapıda görünse de üç aracın motorları da farklı.
En başta sıkıştırma oranları farklı yağ kanalları farklı hava yerleri herşeyi farklı

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ad Soyad
Oğuzhan Demir
Aracınız
Civic FD6 2009
Yetkili servis bile 10-40 koyuyor bu araçlara, 10-40'da motor traktör motoru gibi çalışıyor ben hiç tavsiye etmiyorum. 150.000'den sonra 5-30 kullanmak lazım.

Araçta yağ kaçağı olmadığına emin misiniz?
Görevden yeni geldim araca şimdi bakabildim,mann filtrenin mavi olanından yoksa karaktersiz ustamız yansanayi yağ filtresi takmış

Aracınız
Civic FD6 2009
Sorun muhtemelen yağ filtresi, Başıma gelmedi ama gruplarda bu sorunu yaşayıp yağ filtresi değişimi ile çözenleri okudum.

Diğer bir sorun ise şu 10w40 yağ kullanılması. Benim araba 175 binde 5w30 koyuyurum gram yağ eksiltmez. Ne zman eksilttiğini anlarsam o zaman 10w40 yağa geçerim.

Ad Soyad
Oğuzhan Demir
Aracınız
Civic FD6 2009

Evet arızayı bugun itibariyle çözdüm arkadaşlar
Bakımı yaptırırken gaz ayarınıda yaptırdım.Gaz ayarını yaparken lpg ci obd yi açık bırakmış buda özellikle fd 6 larda arıza olmasa bile yağ seviye lambasını yakıyormuş.Tabi yağıda geri değiştirip motul 5w30 koydum şuan problem yok

Çözüm
Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011

Sıcak iklim diyor ama hocam, Antalya, Mersin, Adana vs haricinde sıcak iklim pek yok. Belki Ege bölgesi de olabilir.

Araç lastiklerine hava basmadan önce kapı stununa bakan insan sayısı %1 bile değildir, lastikçilrin bile çoğu bilmiyor :)

Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Görevden yeni geldim araca şimdi bakabildim,mann filtrenin mavi olanından yoksa karaktersiz ustamız yansanayi yağ filtresi takmış
Hocam ben sürekli Mann alıyorum hava filtresi beyaz geliyor, yağ filtresi de siyah maviye hiç denk gelmedim umarım sahte değildir. Filtre ve yağı kendiniz alın bence.

Geri