Civic FC5 Frenlerin şişmesi

Aracınız
Civic FC5 2018
İyigünler tüm civic ailesi bir sorum olacak aracım 2018 ecu lpg li otomatik bazen araca bindigimde fren pedalının taş gibi oldugunu hissediyorum genellikle sabahları yapıyor . Nasıl söyleyim araç çalışmazken freni pompalarsın ve fren şişer artık basamazsın işte öyle bitir sertlik oluyo anlamda veremiyorum karşılaşan birisi varmı teşekkür ederim.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Merhabalar, önceki aracım Renault Captur'da bu sorunu hep yaşadım. Soğuk havalarda aynen dediğiniz gibi oluyordu. Şu anda kendi arabamı teslim alana kadar idareten kayınpederin 2006 C-Max'ini kullanıyorum, aynı sertlik bu arabada da var.

ANE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
İyigünler tüm civic ailesi bir sorum olacak aracım 2018 ecu lpg li otomatik bazen araca bindigimde fren pedalının taş gibi oldugunu hissediyorum genellikle sabahları yapıyor . Nasıl söyleyim araç çalışmazken freni pompalarsın ve fren şişer artık basamazsın işte öyle bitir sertlik oluyo anlamda veremiyorum karşılaşan birisi varmı teşekkür ederim.
Araç çalıştıktan sonra pedal hemen yumuşamıyor mu?

LG-D802 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fren sisteminin çalışma prensibini basitçe anlatırsam,
Fren Westinghouse servo isimli fren gücünü oluşturan ana fren parçası gücünü motora bağlı bir vakum hortumundan alır. Araç ilk soğukta çalıştığında motor gücü minimum düzeyde olduğu için rolanti devrinin etkisiyle fren gücü de minimum düzeyde kalır, özellikle birkaç fren pompalama sonrası gaza basmamışsanız fren sistemi motordan yeterli vakumu alamaz ve pedal sertleşmeye başlar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yani ilk soğuk çalıştırmadaki fren pedalı sertliği fren sıvısında eksilme yoksa normaldir, biraz motorun ısınmasına izin verin, aracj kaldırırken hafiften gaz vererek kaldırmanız frenin vakum gücünü arttırmak için faydalı olacaktır.

Aracınız
Civic FC5 2018
Fren sisteminin çalışma prensibini basitçe anlatırsam,
Fren Westinghouse servo isimli fren gücünü oluşturan ana fren parçası gücünü motora bağlı bir vakum hortumundan alır. Araç ilk soğukta çalıştığında motor gücü minimum düzeyde olduğu için rolanti devrinin etkisiyle fren gücü de minimum düzeyde kalır, özellikle birkaç fren pompalama sonrası gaza basmamışsanız fren sistemi motordan yeterli vakumu alamaz ve pedal sertleşmeye başlar.
Şöyle söyleyim aracı daha çalıştırmadan sertlik oluyor. Hani araç çalışmadan frene basarsında şişerya oyle bi sertlik daha araç çalışmadan ilk basmamda fren taş gibi

Aracınız
Civic FC5 2018
Yani ilk soğuk çalıştırmadaki fren pedalı sertliği fren sıvısında eksilme yoksa normaldir, biraz motorun ısınmasına izin verin, aracj kaldırırken hafiften gaz vererek kaldırmanız frenin vakum gücünü arttırmak için faydalı olacaktır.
Araç çalışmadıgı halde sertlik oluyor sanki birisi pompalamış gibi

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar, önceki aracım Renault Captur'da bu sorunu hep yaşadım. Soğuk havalarda aynen dediğiniz gibi oluyordu. Şu anda kendi arabamı teslim alana kadar idareten kayınpederin 2006 C-Max'ini kullanıyorum, aynı sertlik bu arabada da var.

ANE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Onur bey bu sertlik araç çalışmadan önce oluyor . Fren pedalına basmadan araç çalışmıyor zaten ilk basmada fren taş çalışınca yumuşuyor

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Evet pedal yumuşuyor çalıştıktan sonra ama neden sanki daha önce birisi freni pompalamış gibi sertleşiyor durduk yere onu anlamıyorum
Hocam bahsettiğiniz sertlik normal bir durum. Araç çalışmadığı için sistemdeki vakum gücü zayıflıyor ve pedal sertleşiyor.

LG-D802 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri