Civic FB7 Gece Gece Yolda Kaldık

Cümleten hayırlı geceler. Bugün 2015 FB7 Tarzan ismini koyduğumuz aracımızı sabah saatlerinden rutin 50 bin bakımına verdik. Akşamüstü 6 gibi teslim aldık hatta bazı parçaların siparişi gerekiyormuş bu akşam bizde kalsın dediler de annem çalışmaya gittiği için bugün istedim ancak değişecek parçanın indi bir soruna yol açmayacağı söylendi. Üsküdar a geldik dönüşte, arabayı çalıştığında çok fazla şekilde titriyordu ama hiçbir uyarı vermedi. Park ettiğimiz yerden çıktık azıcık gittik ve araba gaz yememeye başladı VSA, lâstik basıncı, direksiyon lambası , motor ışığı aynı anda yandı. Yokuş yukarı çıktığımız için arab birden yol ortasında durunca kontağı kapadık sonra tekrar çalıştırdık az ileriye kenara götürmeye çalıştık fakat tam da yanaşamadık. Honda yol yardim ile görüştük bazı kontroller yaptırdılar, arabayı tekrar çalıştırdırtılar d konumuna aldık fakat araç hiçbir şekilde ileri gitmiyor , geriye kayıyordu. Yağ kontrolü yaptırdilar ve ne görelim arabada 0 yağ! Yol yardımdaki kişi bize kaskonun ücretsiz çekici hizmetini önerdi bizde kaskoyu aradık çekici bekliyoruz servise çektireceğiz. Daha önce böyle bir durum yaşayan varsa tecrübelerini, ne yapmamız gerektiğini anlatabilir misiniz?
Not:Yağ park ettiğimiz yerde akmış yani sonradan .

SM-N935F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Çok geçmiş olsun hocam okurken gerçekten içim acıdı.
> Araç kendini korumaya almış gibi hareket etmiş. Park yerindeki yağ akmasını nereden kaynaklandığını tam öğrenmek gerekiyor. Rutin bir yağ bakımı yapıldı ise yağ filtresi ve tapa değişmiştir. Bunlar baş şüpheli duruyor.
> Yağsız yola devam ettiği için ilk yataklar kontol edilmeli. Ardından segmanlar. Arıza kodlarına bakılmalı. Elektronik sistem komple kontrol edilmeli.
> Problem daha çok işcilik hatasına benziyor. Önce hatalarını üstlensinler sonrada sizi madur etmesinler.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Teşekkürler hocam aracın çekiciye yüklendikten sonra her tarafının fotoğrafını çektim, zaten abi fotoğraf çekti o da kaskoya yükleyecekmiş, araba gitti öylece. Yarın saat 10 gibi servise gidip durumu anlatacağız bakalım ne olacak.
Çeken arkadaş , sen altını sürtmüşsün öyle böyle diyip fatura çıkarırlarsa kabul etmeyin tüketici hakem heyetine başvurun dedi. Sabahı bekliyoruz bakalım. Muhtemelen dediğiniz gibi işçilik hatası.
Yol yardımdaki arkadaşta aynı şeyi söyledi içiniz rahat olsun olanlardan eğer ki sizin bir kusurunuz yoksa servis yükümlüdür.
> Çok geçmiş olsun hocam okurken gerçekten içim acıdı.
> Araç kendini korumaya almış gibi hareket etmiş. Park yerindeki yağ akmasını nereden kaynaklandığını tam öğrenmek gerekiyor. Rutin bir yağ bakımı yapıldı ise yağ filtresi ve tapa değişmiştir. Bunlar baş şüpheli duruyor.
> Yağsız yola devam ettiği için ilk yataklar kontol edilmeli. Ardından segmanlar. Arıza kodlarına bakılmalı. Elektronik sistem komple kontrol edilmeli.
> Problem daha çok işcilik hatasına benziyor. Önce hatalarını üstlensinler sonrada sizi madur etmesinler.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Hocam yaklaşık 20 km yol aldık fakat hiç yağ lambası yanmadı yansa o anda sağa çekerdik.
Zaten Yol yardım ve çekicideki arkadaşta mesuliyet servistedir, aksi durumda hakkınızı arayın dediler.
Off off yağsız ne kadar yol aldınız tshminim segmanlar ciddi zarar görmüştür büyük masraflar sizi bekliyo gibi off

Aracınız
Honda bu kolay kolay bişey olmaz. Yağ çubuğunun altında 2.8 l kadar daha yağ derinliği var. 20 km az değil tak tak ses gelir yağsız kalsaydı. Bende başlığu okuyunca nasıl yolda kalır dedin bir Honda.

Araba kendini korumaya almıştır Ayışığı ile görüştünüz sanırım.

Bu hatayı telafi etmeleri gerekir.
Geçmiş olsun.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
merhaba @noksanlı hocam. bende ışıklarda durduğumda yağ seviyesini kontrol edin diye bir uyarı vermişti araç. ben de eve kadar gidip bakayım dedim. aracı park ettiğimde bir de baktım ki aracın altı göl olmuş. Her taraf yağ içinde. Ancak altını da hiçbir yere vurmadığımdan emindim. Neyse bir kaç yeri aradım filtre patlamıştır, araca yağ ekleyip gel dediler. O şekilde ustaya götürdüm. Aracı lifte alıp baktık cidden filtre patlamıştı. Ancak onda da şöyle bir durum var, bir önceki yağ değişiminde filtreyi filtre anahtarıyla değil de büyük bir penseyle sıkmışlar ve sıktıkları yerler ezilmiş.(Söz konusu pense görseli ekte) Filtrenin üzerinde pense izleri vardı. Yani tamamen işçilik hatası. Sizinki de böyle bir şey olabilir.

Ekli dosyalar

• nt-filtre-sokme-pensesi-90-mm-genisreyon.jpg
    nt-filtre-sokme-pensesi-90-mm-genisreyon.jpg
    13 KB · Görüntüleme: 76

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@noksanlı geçmiş olsun, yüksek ihtimal ya yağ filtresini doğru monte edemediler veya yağ filtresini monte ederken fazla zorladılar/hasar görmüş yağ filtresi monte ettiler.
Bu ihtimallere karşı araçta yağ değişimi sonrası alt korumalara takmadan 5 dk çalıştırıp yağ kaçağı olmadığına emin olduktan sonra alt korumaları taktırmanın en doğru işlem olduğunu düşünüyorum (y)

Hocam aracımızı aldık eve geldik çok şükür kalıcı birşey yok. Doğru monte edilmediği için sızdırma yapmış. Sabah serviste baktıklarında yağ azalması olmuş fakat tamamen bitik değilmiş bu yüzden sizlere ilk mesajımda yanlış bilgi verdiğim için özür diliyorum. Sanırsam araç biraz yokuşta kaldığı için yağ çubuğuna yağ gelmedi. Asıl yolda kalmamızın sebebi bu yağ değil motor bakımı vs. yıkadıkları zaman tam kurumamış ve motor ısınınca da terleme yapmış ve yanlış sinyal gittiği için araç kendisini korumaya almış.
Gece gece biraz uğraştırdı ama şükür ki bir hasar yok.
@noksanlı geçmiş olsun, yüksek ihtimal ya yağ filtresini doğru monte edemediler veya yağ filtresini monte ederken fazla zorladılar/hasar görmüş yağ filtresi monte ettiler.
Bu ihtimallere karşı araçta yağ değişimi sonrası alt korumalara takmadan 5 dk çalıştırıp yağ kaçağı olmadığına emin olduktan sonra alt korumaları taktırmanın en doğru işlem olduğunu düşünüyorum (y)

Geri