? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Toplanip protesto edelim diyecegim ama bu servis soforleri, taksiciler ve otobusculerin yapmasi gereken bir sey. Onlar daha fazla ses cikarir boyle olmayacak bu is yoksa.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Onlarda bu zammın faturasını elbet vatandaşa keseceklerdir. Her şekilde vatandaş etkileniyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam toplanma diye bir şey kalmadı ki. Filistin'i savunmuyoruz biz burada. Savunsak toplanabiliriz. Biz hakkımızı savunacağımızdan toplanmamıza izin vermezler. Sindirildiğimiz için de kimse tenezzül dahi edemiyor. İzinsiz gösteriye falan girer, göz altına vs. alınırsın, gazını yersin oturursun diye düşünülür. Yoksa araba kullanan kullanmayan herkes isyanlarda ben eminim.

Herkes herkesin görüşüne saygı gösterecek ki demokrasi olsun.

Yinede aşağıda paylastiklarim NET rakamlardan ibarettir ve hiç bir siyasi içeriği ya da maksadı yoktur.

Benim meslek muhasebe aynı zamanda finans uzmanıyım...Ve bu işten geçimimi sağlıyorum. Rakamlar ile aram çok iyidir.
ilkokul 3 terk değilim, hamdolsun

Sizlerden de her biriniz eğitimli ve en az orta düzey gelire sahip arkadaşlarız doğru mu? Yani burada 150 - 300 bin TL bandında ki araçlara binerek duyar kasacak değiliz... Ha bu arada zenginlik veya fakirlik suç değil (mesele bu da degil)

Lütfen araştırın, sadece rakamlar ile verdiğim bilgiyi irdeleyin ki Rasyonel ve Reel bireyler olduğunuz ortaya çıksın...

Sonra nerede neyi protesto edecek isek beraber hareket edelim... gidelim elimizde ki verileri birinin önüne atalım.... Haklı olalım ama...

Bende ki Veriler giriş seviyesi olarak aşağıda yazılı...

Buyrun;

Ben şahsıma ilk aracimi 2007 yılının 3 Ağustos günü aldım. LPG li idi. 91 model Broadway.

Asgari Ücret 419,25 TL
1 litre LPG 1,55 TL = 1,23 $
1 $ 1,26 TL idi
----
Asgari Ücret 333 $ a tekabül ediyor ve bunun ile 270 litre LPG alınıyor idi.
----
Güncel Veriler.

Asgari Ücret 2.825 TL
1 litre LPG 4,05 TL = 0,48 $
1 $ 8,40 TL

Asgari Ücret 336 $ a tekabül ediyor ve bunun ile 697 litre LPG alınıyor.

______getideki 14 yılın özeti... ______

Asgari ücretle alınan LPG miktarı 2,5 kat artmış

1 litre LPG $ cinsinden 2,5 kat ucuzlamış.

2007 de ki 1,23 $ ile LPG alsak şuan litre fiyatı 10,33 TL olur idi.

(Ben de sizin gibi düşünüyorum ve asgari ücret ile en az 2000 litre LPG alabilir olmak istiyorum. Ancak bu istemekle olmuyor. Maalesef tükettiğimiz petrol ve türevlerinin %96 lik kısmını ithal ediyoruz.)

Son düzenleme:
Aracınız
Son yıllarda asgari ücrete verilen nispeten iyi zamlarla bu ücreti baz alan karşılaştırmalar biraz daha insaflı sonuçlar veriyor. Halbuki aynı karşılaştırmayı ortalama memur maaşı üzerinden yapsanız çok daha kötü sonuçlarla karşılaşırsınız.

Herhangi bir gelir grubunu kapsamayan çok daha genel bir alım gücü karşılaştırması yapılırsa 2018'den beri sürekli gerilediğimiz görülür. Herkesin dillendirmeye korktuğu ama artık gizlemenin de mümkün olmadığı bir devalüasyon süreci yaşıyoruz ve malum bu kavram paranın değerini yitirmesi ve buna bağlı olarak da alım gücünün düşmesine sebep olur.

Alım gücü konusunda da uluslararası karşılaştırma yapan siteler mevcut, merak edenler küçük bir google araması ile bulabilir.

İlk bakışta doğru bir eleştiri belki sizinki ancak 2 tane resim ekliyorum, az önce google dan rastgele bulduğum Veriler...

2007 yli 9/1 memur maaşı 727,81 TL net
2021 yili 9/1 memur maaşı 4.841 TL net.

Yani o günden bu güne memur maaşı da 6,65 kat artmış.
Asgari Ücret deki artış ise 6,73 kat.

Memur maaşı artisi ile asgari ücretin 14 yılda ki oransal artış farkı yüzde 0,1 bile değil.

Bu arada anlatmak istediğimi sen de belirtmissin Enflasyon ve Develüasyon hep var... hiç bir yere gitmediler, ama az, ama çok.

Bu ve benzeri örneklerde hep rakamlar ile hareket edersek.... alacağımız sonuç değişmez.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210524-005327_Chrome.jpg
    Screenshot_20210524-005327_Chrome.jpg
    74.2 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot_20210524-005211_Chrome.jpg
    Screenshot_20210524-005211_Chrome.jpg
    81.6 KB · Görüntüleme: 60

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Herkes herkesin görüşüne saygı gösterecek ki demokrasi olsun.

Yinede aşağıda paylastiklarim NET rakamlardan ibarettir ve hiç bir siyasi içeriği ya da maksadı yoktur.

Benim meslek muhasebe aynı zamanda finans uzmanıyım...Ve bu işten geçimimi sağlıyorum. Rakamlar ile aram çok iyidir.
ilkokul 3 terk değilim, hamdolsun

Sizlerden de her biriniz eğitimli ve en az orta düzey gelire sahip arkadaşlarız doğru mu? Yani burada 150 - 300 bin TL bandında ki araçlara binerek duyar kasacak değiliz... Ha bu arada zenginlik veya fakirlik suç değil (mesele bu da degil)

Lütfen araştırın, sadece rakamlar ile verdiğim bilgiyi irdeleyin ki Rasyonel ve Reel bireyler olduğunuz ortaya çıksın...

Sonra nerede neyi protesto edecek isek beraber hareket edelim... gidelim elimizde ki verileri birinin önüne atalım.... Haklı olalım ama...

Bende ki Veriler giriş seviyesi olarak aşağıda yazılı...

Buyrun;

Ben şahsıma ilk aracimi 2007 yılının 3 Ağustos günü aldım. LPG li idi. 91 model Broadway.

Asgari Ücret 419,25 TL
1 litre LPG 1,55 TL = 1,23 $
1 $ 1,26 TL idi
----
Asgari Ücret 333 $ a tekabül ediyor ve bunun ile 270 litre LPG alınıyor idi.
----
Güncel Veriler.

Asgari Ücret 2.825 TL
1 litre LPG 4,05 TL = 0,48 $
1 $ 8,40 TL

Asgari Ücret 336 $ a tekabül ediyor ve bunun ile 697 litre LPG alınıyor.

______getideki 14 yılın özeti... ______

Asgari ücretle alınan LPG miktarı 2,5 kat artmış

1 litre LPG $ cinsinden 2,5 kat ucuzlamış.

2007 de ki 1,23 $ ile LPG alsak şuan litre fiyatı 10,33 TL olur idi.

(Ben de sizin gibi düşünüyorum ve asgari ücret ile en az 2000 litre LPG alabilir olmak istiyorum. Ancak bu istemekle olmuyor. Maalesef tükettiğimiz petrol ve türevlerinin %96 lik kısmını ithal ediyoruz.)
Merhaba hocam. Yıl bazında rakamlar ve kıyaslamalar yapmışsınız. Tamam bütün bu rakamlar doğru olsun. Peki bu rakamlar bize doğru olarak yansıyor mu? Sade bir vatandaş olarak ben neden markete her gidişimde aynı para ile daha az ürün alabiliyorum? Finans uzmanısınız, neden her yıl daha erken vergi dilimine giriyorum? Eşim ve ben her yıl %20'lik vergi dilimine bir ay daha erken giriyoruz. Bu yıl Mart ayında girdik, gelecek yıl matrahı yine küçük bir miktar yükseltecekler ve muhtemelen Şubat ayında gireceğiz. Yani benim anlatmak istediğim, bir tarafta kağıt üstünde fakirleşmenin olmadığı, alım gücünün arttığı sanal veriler, diğer tarafta ise vatandaşın iliğine kemiğine kadar hissettiği gerçek rakamlar, zamlar ve ağır vergiler. Bordroma bakıyorum kendimi enayi gibi hissediyorum. %20 vergi + %14 SSK primi + ortalama %3 sendika aidatı derken toplamda %37 kesinti. İki ay sonra bu kesinti ikinci vergi diliminden dolayı %44 olacak. Hangi ülkede bir çalışandan bu kadar vergi kesiliyor? Amacım şu parti gelsin bu parti gitsin değil. Bu vergi düzeni değişsin. Daha çok anlatılacak adaletsizlikler varda hangi birimi sayalım...

Geri