HONDA CİVİC FK8 TYPER --- VW GOLF R MK 7.5

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Golf 125 kg daha ağır ve 4 çeker şanzımanında etkisiyle 0-100 değeri daha hızlı ayrıca tork bandıda daha geniş. Drag yarısı yapsalardı type r ın şansı yoktu aslında :) Benim tercihim golf olurdu ama yinede ikiside çok güzel arabalar.

Aracınız
Civic Type R
Golf 125 kg daha ağır ve 4 çeker şanzımanında etkisiyle 0-100 değeri daha hızlı ayrıca tork bandıda daha geniş. Drag yarısı yapsalardı type r ın şansı yoktu aslında :) Benim tercihim golf olurdu ama yinede ikiside çok güzel arabalar.
Klasman olarak Type-R ayrı bir seviyede aslında.
Golf R için hızlı golf diyebiliriz.
Type-R ise tamamen sürüş dinamiğine odaklanan bir pist canavarı.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Klasman olarak Type-R ayrı bir seviyede aslında.
Golf R için hızlı golf diyebiliriz.
Type-R ise tamamen sürüş dinamiğine odaklanan bir pist canavarı.
Önden çekiş spor araba bana çok çekici gelmiyor açıkçası, tabi kullanma şansım olsaydı belki fikrimi değiştirilebilirdi.

Aracınız
Civic Type R
Önden çekiş spor araba bana çok çekici gelmiyor açıkçası, tabi kullanma şansım olsaydı belki fikrimi değiştirilebilirdi.
2009-2015 arasında FN2 sürerken açıkcası 200 220 hp üstünün önden çekişli bir araba için haram olduğunu bende düşünüyordum ; lakin 2015 de FK2 satın aldığımda teknoloji sayesinde işin şeklinin çok farklı boyutlara taşındığını anladım , açıkcası önden çekişli arabaları kurtaran sistem LSD ( sınırlı kaymalı diferansiyel kilidi) ve torque steer yönetiminin gelişmiş süspansiyon sistemiyle dizginlenmesi olmuştur.
Type-R'ın ise bu konuda çığır açtığını rahatlıkla söyliyebilirim , örneğin FK2 den önce hiç bir önden çekişli arabada bagaj üstü spoiler kullanılmamıştı , Negatif sürtünme kuvveti oluşturulmamıştı.
Tabi bununla birlikte Olumsuz yönleride var örneğin FK2'nin normal Civic Hb'lere göre torsiyon çubuğu tam olarak %200 daha sert olarak üretiliyor. işin ilginç kısmı ise Torsiyon çubuğunun bu kadar sert olması sonucunda arkada viraj denge çubuğuna ihtiyaç kalmayıp koyulmamasını söyleyebilirim.
(Yaklaşık 2 sene önce kampüsün düzgün olmayan toprak yolundan yokuş yukarı çıkarken arka tekerlerin yolla bağlantısının 5-6 cm civarı kesilip havada asılı kalmasını ve o şekilde çıkmamı tüm kampüs şaşkın bakışlarla izlemişti)
Not olarak: 8.000 kmde lastikleri ön arka yapıyorum 12.000 de ise 4 lastiğide değiştirmek zorunda kalıyorum ?

Son düzenleme:
Geri