Honda CR-V 1.6 Dizel

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Aracınız
Honda CRV
Mazdanin direksiyon ve fren hidrolik yagibi degistim. Arac 90 binde direksiyondan cikan yag camur gibiydi Direksiyon baya yumusadi frenler de baya dolu dolu oldu pedalin o süngerimsi hissi gitti . Frenlerde dot4 direksiyinda dex3 kullandim
IMG_20200128_085320_982.jpgIMG20200127165742.jpg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Mazdanin direksiyon ve fren hidrolik yagibi degistim. Arac 90 binde direksiyondan cikan yag camur gibiydi Direksiyon baya yumusadi frenler de baya dolu dolu oldu pedalin o süngerimsi hissi gitti . Frenlerde dot4 direksiyinda dex3 kullandim
Ekli dosyayı görüntüle 256815Ekli dosyayı görüntüle 256816
Bu tip ortamdaki sıvıyı bünyesine çeken yağlar için km.den ziyade yıl önemli, 2011 model araç için bence yağ değişimlerinde geç bile kalmışsınız hocam.
Civiclerde fren yağı için km. farketmeksizin 3 yılda bir değişim öneriliyor (bence mantıklısı da bu). Civiclerin direksiyonu 2006dan beri elektrikli zaten.

Aracınız
Honda CRV
Bu tip ortamdaki sıvıyı bünyesine çeken yağlar için km.den ziyade yıl önemli, 2011 model araç için bence yağ değişimlerinde geç bile kalmışsınız hocam.
Civiclerde fren yağı için km. farketmeksizin 3 yılda bir değişim öneriliyor (bence mantıklısı da bu). Civiclerin direksiyonu 2006dan beri elektrikli zaten.
Zaten frenleri 2 yıl önce degismistim Kitapcikta da 2 yil veya 40 bin km diyor Lakin ilginc olan kitapcikta direksyon yagi kontrol diyor degisim yok diyor. 2011 model aractan cikan yag goruyoruz camur. Cogu ustaya da sordum hepsi direksiyon yagi degismez diyor Elektrikli direksiyon diyor. Arac elektrik direksiyon ama yagin kesinlikle degismesi gerekiyor bence

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Zaten frenleri 2 yıl önce degismistim Kitapcikta da 2 yil veya 40 bin km diyor Lakin ilginc olan kitapcikta direksyon yagi kontrol diyor degisim yok diyor. 2011 model aractan cikan yag goruyoruz camur. Cogu ustaya da sordum hepsi direksiyon yagi degismez diyor Elektrikli direksiyon diyor. Arac elektrik direksiyon ama yagin kesinlikle degismesi gerekiyor bence
Hocam elektrikli direksiyonda yağ olmaması lazım, sizin direksiyonda değiştirilebilen bir yağ haznesi varsa elektrikli destekli hidrolik bir direksiyondur muhtemelen.
Civiclerdeki direksiyon tam elektrikli, herhangi bir hidrolik barındırmayan sistem.
Ama kitapçıkta belirtilen hususta ilginçmiş, bence mantıken tuhaf.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Civic de eps destekli dıreksıyon var diye bılıyorum .. yag değişim oluyor mu arastırmak gerekir..

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Eski tip direksiyon sistemleri hidrolik yağ basıncıyla çalışan sistemlerin yerine çıkarılan EPS (Elektirikli Direksiyon Sistemi) hem motor yükünü hafifletmek hemde sürücünün kullanımını kolaylaştırmak için geliştirilmiş sistemdir.

Honda Civic modelinde ilk olarak 2001 yılında eklendi ve git gide geliştirelerek sonra modellere uygulandı. İlk EPS sistemi Civic modeline uygulanırken direksiyonu yumuşatmaya ve sürat artınca sağa sola direksiyon hareketini azaltmak için sertleşmeye yönelik çalışma prensibi vardır. Civic modeline VSA eklendikten sonra fonksiyonları artan EPS sistemi artık sürücüye bağlı olarak ve aracın savrulmasına yönelik direksiyon sertliğini ayarlarak sürücünün yardımcısı olmaya çalışıyor.
Daha çok geliştirilen EPS sistemi artık harekete duyarlı. Sürüş esnasında zemin, hava durumu, viraj durumuna göre direksiyon sertleğini yumuaşaklığını ayarlayarak sürücüyü yönlendirir. Sürücünün hakimiyetini kaybetmemeye yardımcı olarak güvenli bir sürüş yapılmasına imkan tanır.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Civic de eps destekli dıreksıyon var diye bılıyorum .. yag değişim oluyor mu arastırmak gerekir..

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Normalde EPS demek elektrikli motor destekli anlamına geliyor yani direksiyon sistemine güç veren mekanizmada hidrolik sistem yok, sadece elektrik motor desteği mevcut.
FD6 yani 2006 sonrası modeller bu şekilde, öncekileri ise tam bilmiyorum, @h.k_ahmet hocam sizin araçta EPS varmı mekanizma nasıl?

Son düzenleme:
Geri