Honda'nın orjinal filtreleri arasında bile kalite farkı mı var?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
FK7 kullanıcılarının konusu ile dikkatimi çeken bir durum var.
Ülkemizde R16 motorların kullanıldığı FD6-FB7 ve FC5 Civiclerde kullanılan orjinal yağ filtresinin kodu 15400-RBA-F01 ve Purflux firmasına ürettiriliyor (Bu nedenle MADE IN FRANCE yazısı mevcut).
Dizellerde 15400-RZ0-G01 kodlu farklı bir filtre mevcut.

Honda Amerika'da ise orjinal filtreleri 15400-PLM-A01 kodlu olarak FILTECH firması ürettiriyormuş ancak forumlardan anladığım kadarı ile bu parça yavaş yavaş piyasadan kalkıyor.
Bu filtrenin yeni versiyonu olarak belirtilen 15400-PLM-A02 yi ise HONEYWELL üretiyor.

Ancak bu iki filtrenin değerlendirilmesinde yeni versiyon 15400-PLM-A02 filtresinin kalitesinin düştüğüne dair ciddi kanıtlar mevcut gibi, acaba ülkemizdeki filtrede durum nasıl :unsure:

Şu Amerikan forumunda da bunu tartışmışlar biraz (ingilizce),

Son düzenleme:
Aracınız
Zikzaklı olanlar purflux üretimi. O sebeple purflux filtre aldım aracıma ama piyasada o kadar çok çakma mal var ki. Benim aldığım purflux düz conta kesimi mesela ama honda olanlarda videodaki gibi hafif kavisli. Yani o ring gibi.

Aracınız
Civic ES7 2002
Servistekide şu an Made in USA olan 15400-PLM-A02. Alsak mı bilemiyorum hala. 15400-RTA-003 numaralı filtre Made in Japan.

Genuine Honda Japan Oil filter.jpg

Genuine Honda Japan  Oil filter box.jpg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Servistekide şu an Made in USA olan 15400-PLM-A02. Alsak mı bilemiyorum hala. 15400-RTA-003 numaralı filtre Made in Japan.

Ekli dosyayı görüntüle 263874

Ekli dosyayı görüntüle 263875
Made in USA olanlar muhtemelen Honeywell üretimleri, yabancı forumlarda bu filtrenin daha eski versiyonunun daha kaliteli olduğu konuşulmuştu.
Made in JAPAN olan filtrenin üreticisi hangi firma acaba :unsure:

EK: Hangi firma olduğunu buldum, üretici MAHLE TENEX olarak görünüyor.
Linkte de filtre kesilerek içindeki malzemeler incelenmiş,

Son düzenleme:
Aracınız
Civic ES7 2002
Made in USA olanlar muhtemelen Honeywell üretimleri, yabancı forumlarda bu filtrenin daha eski versiyonunun daha kaliteli olduğu konuşulmuştu.
Made in JAPAN olan filtrenin üreticisi hangi firma acaba :unsure:

Linkte bu filtre kesilerek içindeki malzemeler incelenmiş,
Valla kaç zamandır ne yapsam diye düşünüyorum. Önümüzdeki ay bakıma girecek araba, gereken parçaları servisten alacağım fiyatına bakmadan ama bu yağ filtresi olayı çok belirsiz bir iş oldu. Made in Japan da marka MAHLE TENNEX CORP. yazıyor sanırım.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Valla kaç zamandır ne yapsam diye düşünüyorum. Önümüzdeki ay bakıma girecek araba, gereken parçaları servisten alacağım fiyatına bakmadan ama bu yağ filtresi olayı çok belirsiz bir iş oldu. Made in Japan da marka MAHLE TENNEX CORP. yazıyor.
Evet bende şimdi farkettim, MAHLE üretimi görünüyor.
Açıkçası üretim yerleri farketmeksizin orjinal yağ filtrelerinde sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.
Honda bir alt üreticiye bir parça ürettiriyorsa katı kalite standartlarını zorunlu tutarak OEM üretimi için ortaklık kuruyordur diye düşünüyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Valla kaç zamandır ne yapsam diye düşünüyorum. Önümüzdeki ay bakıma girecek araba, gereken parçaları servisten alacağım fiyatına bakmadan ama bu yağ filtresi olayı çok belirsiz bir iş oldu. Made in Japan da marka MAHLE TENNEX CORP. yazıyor sanırım.
Ek olarak bu ürünün 5bin km. kullanım ömürlü Çin replikalarının da piyasa ciddi sayıda olduğuna dair de bilgiler mevcut, dikkat etmekte fayda var.

Aracınız
Civic ES7 2002
Evet bende şimdi farkettim, MAHLE üretimi görünüyor.
Açıkçası üretim yerleri farketmeksizin orjinal yağ filtrelerinde sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.
Honda bir alt üreticiye bir parça ürettiriyorsa katı kalite standartlarını zorunlu tutarak OEM üretimi için ortaklık kuruyordur diye düşünüyorum.
Bende öyle düşünmek istiyorum ama malzeme farkları baya bariz görünüyor. Japan olanlarda kalite farkı yüksek çünkü ülkenin katı kalite standartları var. Adamlar nasıl bir kafadaysa artık, yanlış hesap yapacaklarına kendilerini kolayca öldürebiliyolar ben nasıl bu hatayı yaparım diye.

Aracınız
Civic ES7 2002
Ek olarak bu ürünün 5bin km. kullanım ömürlü Çin replikalarının da piyasa ciddi sayıda olduğuna dair de bilgiler mevcut, dikkat etmekte fayda var.
Güvenilir bir satıcıdan bulsak da alsak bari. Önemli bir parça çünkü bu..

Geri