Honda'nızda Neleri Orijinal, Neleri Yan Sanayi Kullanırsınız?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Beşiroğlu kardeşim ne iş yapıyorsun bilmiyorum ama ben Makine Mühensidiyim, her ne kadar alanım farklı olsa da otomotiv konusu özel ilgi alanım. Bazen şöyle düşünüyorum; acaba fazla mı bilinçli ve bilgili mi davranıyoruz? Ustaların işine çok mu müdahil oluyoruz? Eskiden, mesela benim ilk arabam 1995 model Broadway dı, 1998 de ikinci el almıştım, Keşan sanayinde 800 mark a lovato marka tüp taktırmıştım... yağ değişimi 3500 de bir olurdu o zamanlar, Geliboludaydım o aralar, sanayiye götürüdüm, peruklu bir usta vardı :) usta ne koyuyor naapıyor bilmezdik bile... Tıkır tıkır da kullanırdık. Hey gidi günler.... Şimdi ise en küçük detaya bile kafa yorar hale geldik. Bazen acaba bu kadar kafa yormasak mı? götür ustaya/servise napıyorsa yapsınlar diye düşündüğüm de olmuyor değil hani... Neyse, İşin esprisi bir yana teknik bilgilendirmelerin için teşekürler....
Eski ustalar bana çok daha usta ve vicdanlı geliyor, yada eskiden araçlar daha basit mekanikte oldukları için çözümlerde daha kolayda olabilir, bilemiyorum :)
Kendi adıma maalesef sanayidekilerin basit sorunlarda yaratmayı başardıkları çözümsüzlükleri sonrasında normal bir kullanıcının pekte bilmesine gerek olmayan motor kulağı, iç-dış aks kafası ve körüğü, teker rulmanı, lpg regülatörü, salıncak burcu gibi örnek verebileceğim elemanları öğrendim ve bu forumda daha da öğrenmeye devam ediyorum ?

Aracınız
Herhalde en rahat şekilde kullandığımız orjinal parça bujiler olsa gerek. :) Bunun yanısıra bilyalar, balata ve diskler, kayışları da orjinal veya muadil bulabilmek mümkün.

Motor yağı konusunda orjinal yağ diye bir şey olduğuna inanmıyorum, şanzıman da buna dahil, son derece başarılı bir pazarlama stratejisi bence.

Filtreler konusunda da yine orjinal veya muadil bulmak mümkün. Mann ve daha uygun ama kaliteli Filtron marka filtreler bizim grupta muadil denebilir.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Herhalde en rahat şekilde kullandığımız orjinal parça bujiler olsa gerek. :) Bunun yanısıra bilyalar, balata ve diskler, kayışları da orjinal veya muadil bulabilmek mümkün.

Motor yağı konusunda orjinal yağ diye bir şey olduğuna inanmıyorum, şanzıman da buna dahil, son derece başarılı bir pazarlama stratejisi bence.

Filtreler konusunda da yine orjinal veya muadil bulmak mümkün. Mann ve daha uygun ama kaliteli Filtron marka filtreler bizim grupta muadil denebilir.
Orijinal yağ diye birşey var dostum. Honda Tr sitesinde çok fazla bilgilendirme yok bu konuda ama Honda Rusya sitesinde oldukça kapsamlı uygulamalar ve bilgilendirmeler var. Mesela Honda Rusya da tüm araçları için sadece 0w20 ve 5w30 yağ öneriyor. Honda Green diye bir yağ çıkmış, haberimiz bile yok maalesef. Rusya sitesinin yağ ile bölümü aşağıdaki linkte...

Honda Orijinal Yağ
oil-table.png
bad-oul-3.pngAyrıca bu yağa dikkat! Sahte/lisanssız deniliyor rus sitede. Bizim ülkede de bazı alışveriş sitelerinde gördüm bu ürünü...

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Beşiroğlu kardeşim ne iş yapıyorsun bilmiyorum ama ben Makine Mühensidiyim, her ne kadar alanım farklı olsa da otomotiv konusu özel ilgi alanım. Bazen şöyle düşünüyorum; acaba fazla mı bilinçli ve bilgili mi davranıyoruz? Ustaların işine çok mu müdahil oluyoruz? Eskiden, mesela benim ilk arabam 1995 model Broadway dı, 1998 de ikinci el almıştım, Keşan sanayinde 800 mark a lovato marka tüp taktırmıştım... yağ değişimi 3500 de bir olurdu o zamanlar, Geliboludaydım o aralar, sanayiye götürüdüm, peruklu bir usta vardı :) usta ne koyuyor naapıyor bilmezdik bile... Tıkır tıkır da kullanırdık. Hey gidi günler.... Şimdi ise en küçük detaya bile kafa yorar hale geldik. Bazen acaba bu kadar kafa yormasak mı? götür ustaya/servise napıyorsa yapsınlar diye düşündüğüm de olmuyor değil hani... Neyse, İşin esprisi bir yana teknik bilgilendirmelerin için teşekürler....
Ben bu mesajınızı görmemişim hocam, geç cevap için kusura bakmayın öncelikle.

Ben de İmalat Mühendisiyim. Çalıştığım sektörler dolayısıyla da bir çok alanda ilgi ve bilgi sahibi oldum, olmaktayım da. Otomotiv sektöründe imalat olarak; plastik şekil verme (dövme) ve talaşlı imalat, iyi bir malzeme bilgisi , kalıp tasarımından tutun da, kalite departmanınaeki CMM ölçüm cihazlarına kadar hakimim aslında. Hidrolik sektöründe de yine ağır iş makinası yedek parçaları, üretim,planlama, kalite kontrol ve tasarımına kadar bilgi ve tecrübem mevcut. Hobi olarak da bilgisayar donanımı takibi ve marangozculuk işlerini çocukluğumdan beri yaparım. Laptop, telefon vs. tamir edebilirim. Arabalara da son 1-2 yılda ilgi duymaya başladım aslına bakarsanız. Bunun sebebi de aslında yetkili serviste hava ve polen filtrelerimin değiştirildi deyip, değiştirilmediğini farketmem ve daha sonra bakımlarımı kendim yapmaya başlamam ile oldu.

Bunun dışında yağların üzerine abartı düştüğümü ben de düşünüyorum aslına bakarsanız? Pratikte normal kullanıcıyız. Çok kasmaya gerek yok.

Ustalar konusuna gelirsek; Ustaların işine müdahil olmam pek. Yani yaptıracaklarım bellidir, gittiğimde de işim düşünce bir şeyler öğrenmeye çalışırım çoğu zaman. Onların tecrübeleri pratik konularda çoktur ancak teknik kısma girince işin rengi değişiyor. Burada yine tecrübelerinden yola çıkarak yorum yaparak yanılabiliyorlar. Bu tecrübeler, hiç bilmedikleri bir alanda ise varsayımdan ibaret kalıyor. Bu sebeple ben birine güvenerek bir şey yaptıracaksam ya da hizmet alacaksam, para ödeyerek bir şey satın alacaksam asgari bir bilgiye sahip olmazsam o kişinin insafına kalırım. Siz de taktir edersiniz ki zamanımızda güven ve insaf konusu oldukça sınırlıdır. Yetkili servisler bile sizi kazıklama peşindeyken, İstanbul gibi tabiri caizse "çakalların cirit attığı" bir yerde uyanık olmak ya da bir şeyler bilmek her zaman kazandırır.

Biraz uzatacağım ama, geçen haftalarda başıma gelen bir olayı anlatayım size; Eşimin bir notebook'u var adaptörü de aylardır kayıp. İşte aylardır tabletle - telefonla vs idare ediyor, masaüstü pc'de var pek ihtiyacı olmadı. Neyse tv'ye bağlamak için laptop lazım oldu, ben de adaptör almak için Vatanbilgisayar'a notebook'u alıp gittim. 9-10 tane ucu olan adaptörlere baktım. Biri 130w diğer 90w vs adaptörler var. Neyse elaman geldi, derdimi anlattım uçları uygun olabilecek olanları dener miyiz dedim... Dedi "sizin laptop 55w, 130w'lık olan sizinkine fazla gelir yakar, 90w olan olurdu ama uygun ucu yok". Bunlar olmaz bilgisayarı yakarsınız deyip yolladı beni. Şimdi elemanın burada bilmediği şey neydi ? Bilmediği şey şu: Bu laptop 55w'ı %100 yük durumunda tüketebilir, o laptop'un alttaki yazan değerleri gördü ama bilmediği diğer nokta da adaptörün 90w olması ya da 130w olması onun sürekli bu değeri vereceği değildi, onun alternatif akımı, bilgisayarın kullanabileceği direkt akıma çevirme kapasitesiydi. Ben orada o 130w'lık kutuyu açtım ve onun tüm uyarılarına rağmen denedim, parasını ödedikten sonra da prize taktım çalıştırdım. Hala daha da çalıştırıyorum. Arkadaş da bir şeyler öğrendi orada, açıklamalarımı yaptım ona da.

Demek istediğim şey şu; ustalar pratik işleri gelen müşterilere göre halleder. Müşterinin de bilgileri ustaları geliştirir. Ben ustaya yağ değiş dediğimde usta bir şey kazanmaz ama ustaya "hocam bu aracın fabrika dolum yağı 0w20 ama buna ben bunu lpg'de kullandığım için 10w40 koyalım" dersen adam sana "kalın gelir" deme kapasitesine ya da erdemine sahip değildir. 0w30 Acea A5 koyalım önerisinde de bulunamaz. Orada yanında sigortasız çalıştırdığı çocuğa yağı boşalttırır, elindekini koydurur. Bu yüzden forum epey yararlı çoğu kişi için. Yağ konusunda vakit bulunca Ana konu'ya ekleme yapacağım, yeni bilgiler edindim.

Son düzenleme:

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Silecek konusunda bugün yeni bir şey daha öğrendim. Malumunuz Hondaların orijinal silecekleri Mitsuba marka ve piyasada bulunmuyor. Seviste de çok pahalı. Diğer markaların çengelli silecekleri bizim arabalara da oluyor; Mesela Renault Kadjar ve Nissan Qashqai ile CRV nin silecek ebatları ve şekilleri aynı. (650 mm (26 inch), 430 mm (17 inch). Bizim CRV nin orijinal silecek süpürgesinin takımı Honda servisinde 688 TL. Kadjar silecek süpürgesi takımı Renault servisinde 340 TL, Qashqai ise Nissan servisinde 311 TL. Nissan alıp takacağım. Muhtemelen FD6, FB7 ve FC5 in de muadilleri vardır diğer markalarda. en azından orijinal kullanmış oluruz.

Aracınız
Civic FC5 2017
Silecek konusunda bugün yeni bir şey daha öğrendim. Malumunuz Hondaların orijinal silecekleri Mitsuba marka ve piyasada bulunmuyor. Seviste de çok pahalı. Diğer markaların çengelli silecekleri bizim arabalara da oluyor; Mesela Renault Kadjar ve Nissan Qashqai ile CRV nin silecek ebatları ve şekilleri aynı. (650 mm (26 inch), 430 mm (17 inch). Bizim CRV nin orijinal silecek süpürgesinin takımı Honda servisinde 688 TL. Kadjar silecek süpürgesi takımı Renault servisinde 340 TL, Qashqai ise Nissan servisinde 311 TL. Nissan alıp takacağım. Muhtemelen FD6, FB7 ve FC5 in de muadilleri vardır diğer markalarda. en azından orijinal kullanmış oluruz.
Ne gerek varki orjınalı en fazla ıki sene dayanıyor

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Renault ile nissan'ın silecekleri hangi marka peki?
Açıkçası Bosch AeroTwin serisi orjinaller gibi olmasa da kullanıcısını memnun edecektir diye düşünüyorum, onu da denemediyseniz denemenizi tavsiye ederim.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Renault ile nissan'ın silecekleri hangi marka peki?
Açıkçası Bosch AeroTwin serisi orjinaller gibi olmasa da kullanıcısını memnun edecektir diye düşünüyorum, onu da denemediyseniz denemenizi tavsiye ederim.
Nissan da silecek ve akü kampmapyası var, fiyatları da bizim Honda ya göre çok çok çok ucuz, ihityacı olanların bilgisine :)

NİSSAN SİLECEK VE AKÜ KAMPANYASI

Aracınız
Civic FC5 2017
Şu ana dek 2 kere silecek değiştirdim. inwells ve şu anda kullandığım bosch marka. inwells de gayet iyi fiyatına göre güzel iş çıkardı. bosch da kaliteli rahatlıkla tercih edilebilir bir ürün. hiç gidip serviste 5 katı para vermeye gerek yok. hava filtresi olarak wunder, rixenberg, grat, nf, bosch ve ismini hatırlayamadığım bir çin markası kullandım aralarında bir fark yoktu. ama rixenberg malzeme kalitesi olarak daha iyi gibi geldi yalnızca. yağ filtresi olarak fil filtre, bosch, mann kullandım bir sıkıntı yaşamadım. ama bundan sonra mann kullanmaya devam edeceğim. polen filtresi olarak wunder, rixenberg, polbek, ve şu anda karbonlu sardes kullanıyorum gayet memnunum. yağ olarak Po, eneos, motul kullandım 0-20. motul kullanmaya devam edeceğim. filtre grubunda bence orjinal olmasa da olur. şanzıman yağını yalnızca yetkili serviste değiştirdim. bujiler henüz değişmedi ama onu da yetkilide değiştirmeyi planlıyorum.

Geri