Civic FC5 Kablosuz Android Auto

Aracınız
Hocam süreci Reddit üzerinden takip ediyorum. Honda ile ilk görüşmelerde eski modeller için ücretli olacağını 2021 de belli bir ceyregin sonunda çıkacak cihazlara kablosuz ozellik dahil edileceği gündemde. Honda kablosuz sistemi eski modellere 3 şekilde sağlayacak birinci metot ayni navigasyonu guncelledigimiz gibi bize yükleme dosyasını gönderecek. İkincisi Honda araba sasi numarasına göre usb gönderecek. Usb takılıp yazilim yüklenecek. 3.su ve en pahalı metot olan servisler bu hizmeti sağlayacak. Surec uzerinde çalışıldığını ve 2021 ikinci çeyrekte Türkiye de konu ile alakalı gelişme sağlanması planlanıyor. Halihazırda Android auto Türkiye google play store a gelmedi. Bu hizmetin sağlanabilmesi için apk indirseniz bile Türkiye yazılımında çalışabilmesi için Türkiye google store a gelmesi de şart. Kısaca daha 2-3 aylık bir süreç öngörülüyor.
Android Auto Andaroid 10 ve üzeri (belki 9 ve 8 de de olabilir ama kullanmadığım için yanlış bilgi vermek istemem) yazılımlarda direk gömülü olarak geliyor. Herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yok. Yani Türkiye satışlı telefonlarda destekliyor. Hatta Samsung için söylemek gerekirse "Ayarlar -> Gelişmiş Özellikler -> Android Auto". Ama kablosuz bağlantı için dediğiniz gibi Honda'nın multimedya sistemine yazılım gelmesi gerek. Bazı araçlarda denedim desteklediği için direk bağlandı. Araştırma yapmanıza bile gerek kalmıyor araç yazılımı size adım adım gösteriyor.
Gömülü olmayan arkadaşlar için bilgisayardan vpn ile play store a girip, telefona yükleme seçeneği ile yüklenebilir. Eski telefonumla 2020'ye kadar yükleyerek kullanmıştım. Daha önce forumda anlatmıştım. Yapamayan arkadaşlar olursa fotoğraflı anlatırım olmazsa.

Aracınız
Civic FC5 2021
Herkese merhabalar.Samsung Galaxy S10 Lite android 11 yüklü telefonumdan kablolu olarak anroid autoyu 2021 honda civic aracımda kullanabiliyorum.Android 11 de artık kablosuz olarak android auto kullanılabiliyor.Aracın wireless bağlantısı da açık.Telefonda wi-fi ayarlarında hotspot da açık.Ama android autoyu ne yaptıysam kablosuz olarak aracımda kullanamadım.Ben mi bağlayamıyorum yoksa multimedya ekran güncellemesi mi gerekiyor?Hatta hareket halinde youtube bile var.Telefona root da gerekmiyor.Ama neden kablosuz bağlanamıyorum?

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Herkese merhabalar.Samsung Galaxy S10 Lite android 11 yüklü telefonumdan kablolu olarak anroid autoyu 2021 honda civic aracımda kullanabiliyorum.Android 11 de artık kablosuz olarak android auto kullanılabiliyor.Aracın wireless bağlantısı da açık.Telefonda wi-fi ayarlarında hotspot da açık.Ama android autoyu ne yaptıysam kablosuz olarak aracımda kullanamadım.Ben mi bağlayamıyorum yoksa multimedya ekran güncellemesi mi gerekiyor?Hatta hareket halinde youtube bile var.Telefona root da gerekmiyor.Ama neden kablosuz bağlanamıyorum?
Bende aynı şekilde ne yaptıysam olmadı kablosuz bağlantı

Aracınız
Civic FC5 2021
Araç modeli uyumlu araçlar listesinde görünüyor ve kablosuz bağlantı için bir dipnot düşülmemiş. (https://www.android.com/auto/compatibility/)

5GHz WiFi desteği olan;
  • Android 11 yüklü telefonlar
  • Android 10 yüklü Google ve Samsung telefonlar
  • Android 9 yüklü Samsung Galaxy S8, Galaxy S8+ ve Note 8 modelleri
kablosuz Android Auto kullanabilecekmiş.

5GHz WiFi desteği olan telefonların bir kısmı bu sitede var: https://www.kimovil.com/en/best-smartphones-wifi-5g

Eğer telefon özellikleri içinde 802.11ac, WiFi 5 veya WiFi 5G ifadeleri varsa telefonunuz WiFi 5GHz bandını destekliyor demektir.

Ancak telefonun WiFi erişim noktasına bağlanarak WiFi bağlantısı yapıp Android Auto'yu çalıştırmayı hiç denemedim. Yarın da ona bakacağım. Alttaki adresini verdiğim siteye göre, çalışmamasının tek sebebi olarak geriye sadece bölgesel kısıtlamalar kalıyor.

Aracınız
Civic FC5 2021
Forumda bahsi geçmiş.Bizim araçların wi-fi çalışma frekansı 5 ghz desteklemiyor.O zaman kablosuz android auto bağlantısı olamayacaktır.Hondanın bir güncellemeyle araçlarımızdaki wi-fi frekansı 5 ghz olabilir mi ki?Bence olmaz.Zaten yeni honda reklamında kablosuz android autodan bahsediliyor.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Forumda bahsi geçmiş.Bizim araçların wi-fi çalışma frekansı 5 ghz desteklemiyor.O zaman kablosuz android auto bağlantısı olamayacaktır.Hondanın bir güncellemeyle araçlarımızdaki wi-fi frekansı 5 ghz olabilir mi ki?Bence olmaz.Zaten yeni honda reklamında kablosuz android autodan bahsediliyor.

Yazılımsal değil 5ghz olayı donanımsal olduğu için güncelleme ile çözülmez. 2.4ghz desteklidir ekranlarınız o yüzden android auto yu kablosuz kullanamazsınız.
Ben son 2 haftada 5 farklı araç kiraladım iş nedeniyle, bunlar;
passat 2020, (kablolu olarak hızlıca bağlandı)
3008 2020, (bağlayana kadar göbeğimiz çatladı, 3 farklı telefon denedik)
tiguan 2020, (kablolu bile bağlayamadık)
jeep renegade 2020 (android auto hiç yok)

kısaca android auto kablosuzu 2021 yılı ve 5ghz wifi desteği olan araçlarda bağlanıyor. Piyasadaki araçların büyük çoğunluğu 2.4ghz destekli olduğundan sadece kablolu bağlanıyor.
50 veya 30 cmlik kablo alırsanız ortalıkta kalabalık olmadan keyifle kullanırsınız.

Aracınız
Civic FC5 2020
Yazılımsal değil 5ghz olayı donanımsal olduğu için güncelleme ile çözülmez. 2.4ghz desteklidir ekranlarınız o yüzden android auto yu kablosuz kullanamazsınız.
Ben son 2 haftada 5 farklı araç kiraladım iş nedeniyle, bunlar;
passat 2020, (kablolu olarak hızlıca bağlandı)
3008 2020, (bağlayana kadar göbeğimiz çatladı, 3 farklı telefon denedik)
tiguan 2020, (kablolu bile bağlayamadık)
jeep renegade 2020 (android auto hiç yok)

kısaca android auto kablosuzu 2021 yılı ve 5ghz wifi desteği olan araçlarda bağlanıyor. Piyasadaki araçların büyük çoğunluğu 2.4ghz destekli olduğundan sadece kablolu bağlanıyor.
50 veya 30 cmlik kablo alırsanız ortalıkta kalabalık olmadan keyifle kullanırsınız.
Dün denedim, kablo ile devam edin diyor son aşamada.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-10-19-09-03-59-340_com.google.android.projection.gearhead.jpg
    Screenshot_2021-10-19-09-03-59-340_com.google.android.projection.gearhead.jpg
    34.7 KB · Görüntüleme: 52
Aracınız
Civic FC5 2020
Geçen n 11 de gördüm 900-1000 tl fiyat aralığında kablosuz carplay ve android auto modülü satan bir yer vardı. Yorumlara baktım gerçekten de kablosuz bağlanmışlar o para verilirni bilemem android autonun uyumlu program sayısı o kadar az ki.fazla olsa değer ama

Aracınız
Civic FC5 2021
Araç modeli uyumlu araçlar listesinde görünüyor ve kablosuz bağlantı için bir dipnot düşülmemiş. (https://www.android.com/auto/compatibility/)

5GHz WiFi desteği olan;
  • Android 11 yüklü telefonlar
  • Android 10 yüklü Google ve Samsung telefonlar
  • Android 9 yüklü Samsung Galaxy S8, Galaxy S8+ ve Note 8 modelleri
kablosuz Android Auto kullanabilecekmiş.

5GHz WiFi desteği olan telefonların bir kısmı bu sitede var: https://www.kimovil.com/en/best-smartphones-wifi-5g

Eğer telefon özellikleri içinde 802.11ac, WiFi 5 veya WiFi 5G ifadeleri varsa telefonunuz WiFi 5GHz bandını destekliyor demektir.

Ancak telefonun WiFi erişim noktasına bağlanarak WiFi bağlantısı yapıp Android Auto'yu çalıştırmayı hiç denemedim. Yarın da ona bakacağım. Alttaki adresini verdiğim siteye göre, çalışmamasının tek sebebi olarak geriye sadece bölgesel kısıtlamalar kalıyor.

Maalesef telefonu 5GHz bandına alıp access point'i açınca araçlarımız WiFi sinyalini yakalayamıyor.

2021 model araç alıyoruz, 2013'ün işletim sistemi ve geleceği olmayan eski bir donanımın sahibi oluyoruz.

Hulk

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2020
Cihazımız 5Ghz wi-fi bandını desteklemese bile. Araya bir adaptör bağlayarak bu problemi çözebiliyoruz.

Parası önemli değil diyenler aşağıdaki ürünü değerlendirebilirler.
Bir çok alternatif cihaz var ama incelediğim kadarıyla en kaliteli ve hızlı bağlantı yapanı AAWireless cihazı.
Linkte göreceğiniz şekilde bir startup. Yaklaşık 45bin kişinin 4 milyon dolara yakın bir fonlama sağladığı başarılı bir proje.
Şimdiki ürün 2. versiyon ve dağıtıma 2022 ocak ayında başlanacağı yazıyor.

85$ + 20$ kargo + %20 Gümrük vergisi ile günümüz döviz kuruyla bence pahalıya geliyor. ?

Ürünün çalışması hakkında detaylı videolara youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.:cool:

Geri