Klima fonksiyon sorunu?

Aracınız
Civic FB7 2013
İyi akşamlar arkadaşlar. Fb7 aracımda bugün yaşadığım bir sorun hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Seyir halindeyken aracın ön camı buhar yaptı dışarıdaki yağmur nedeniyle. Neyse ben de doğal olarak klima tuşlarından havalandırma modunu değiştirerek hem ön cama hem ayak kısmına verecek şekilde ayarladım ancak camdaki buhar bir türlü gitmedi. Ben de daha sonra ön cam ısıtma tuşuna bastım ve hava direkt ön cama verildi ve buhar gitti. Sorunum şu. Ön cam havalandırma tuşuna bastığımda diğer havalandırma mazgalları devre dışı kalıyor doğal olarak sıcak ya da soğuk üfelmiyor. Modu ön cam + ayak kısmına verme yaptığımda mazgallar üflemeye başlıyor ama bu seferde ön camdaki buhar gitmiyor. Biraz karışık oldu ama inş anlatabilmişimdir.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
@seckins33 hocam bu konuya bir baksan güzel olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Merhaba, @maksu hocamın da dediği gibi iç sirkülasyon motoru arızalı olabilir. Araç bir yerlerden su alıyor ve buna bağlı olarak aşırı nem yapıp buğuyu yeteri kadar çözemiyor olabilir. Aşırı nemli havalarda hem ayak hem cama verdiğinizde nem yeterince çözülmeyebilir.
Bende kullandığım tüm araçlarda nem çok fazla ise klimayı çalıştırıyorum. Max. 10 sn içinde tüm nemi yok ediyor. Hemde araç içi çok sıcak olmuyor ?

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba, @maksu hocamın da dediği gibi iç sirkülasyon motoru arızalı olabilir. Araç bir yerlerden su alıyor ve buna bağlı olarak aşırı nem yapıp buğuyu yeteri kadar çözemiyor olabilir. Aşırı nemli havalarda hem ayak hem cama verdiğinizde nem yeterince çözülmeyebilir.
Bende kullandığım tüm araçlarda nem çok fazla ise klimayı çalıştırıyorum. Max. 10 sn içinde tüm nemi yok ediyor. Hemde araç içi çok sıcak olmuyor ?
Anladım hocam. Ben hiç klimayı açıp denemedim. Klima tek yönlü olduğu için gerek olmadığını düşündüm. Bir de o şekilde denerim. Teşekkür ederim

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Anladım hocam. Ben hiç klimayı açıp denemedim. Klima tek yönlü olduğu için gerek olmadığını düşündüm. Bir de o şekilde denerim. Teşekkür ederim
Rica ederim hocam. Klima tek yönlü, fakat klimanın çalışma mantığında nem toplama olduğu için anında buğuyu çözüyor. Aracınızdaki klima manuel ise butonu kırmızı ve mavinin ortasına getirin. Hem ılık bir hava üfler, hem de anında buğuyu çözer. Dijital ise araç içini istediğiniz derecede tutarak yine buğuyu hızlıca çözersiniz. İyi günler dilerim ?

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Nasıl yani klimanızdan buğu çözmeyi seçtiğinizde (ön cam) klimanız otomatik açılmıyor mu? Siz elle mi ön cama getiriyorsunuz havalandırmayı?

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Nasıl yani klimanızdan buğu çözmeyi seçtiğinizde (ön cam) klimanız otomatik açılmıyor mu? Siz elle mi ön cama getiriyorsunuz havalandırmayı?

Özetle işaretli düğmeye basmıyor musunuz?

Ekli dosyalar

• inCollage_20191105_011928484.jpg
    inCollage_20191105_011928484.jpg
    488.7 KB · Görüntüleme: 26
Aracınız
Civic FB7 2013
Özetle işaretli düğmeye basmıyor musunuz?
Hocam o düğmeye bastığım zaman sadece ön cama hava veriyor ve buğuyu çözüyor fakat diğer havalandırma mazgallarından sıcak hava üflemiyor doğal olarak aracın içi ısınmıyor. Ön cama verme tuşunu kapattığımda ise 1-2 dakika içinde ön cam yine buğu yapıyor. Modunu değiştirip ön cam+ayaklara hava vermeyi seçtiğimde ise ön camın buğusu gitmiyor. Umarım anlatabilmişimdir

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam o düğmeye bastığım zaman sadece ön cama hava veriyor ve buğuyu çözüyor fakat diğer havalandırma mazgallarından sıcak hava üflemiyor doğal olarak aracın içi ısınmıyor. Ön cama verme tuşunu kapattığımda ise 1-2 dakika içinde ön cam yine buğu yapıyor. Modunu değiştirip ön cam+ayaklara hava vermeyi seçtiğimde ise ön camın buğusu gitmiyor. Umarım anlatabilmişimdir

Yaz kış araca her bindiğimde ön cam+iç sirkülasyonu açıp sıcaklık ve fan hızını kendim ayarlarım. Hem yazın serin hava çarpıp hasta olmayı önler hem de kışın buğu olmaz hiçbir zaman. Çok sıcak veya soğuk olursa da yine kendim müdahale ederim. Bugüne kadar klimayı hiç auto da kullanmadım. En optimum çözüm bu.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV

Bir de havalandırma çalışırken kapılar kapalı bir test yapmanızı rica edeceğim. Araç çalışır vaziyette havalandırmayı açın ve aiz içeride iken bir arkadaşınız ön cam ile sileceklerin o araya bir deodorant sıksın. Siz o kokuyu hemen içeride alıyor musunuz bir kontrol edin. Fan hızı en az 2 de olsun. Eğer hemen alamıyor iseniz sirkülasyon motoru bozuk. Alıyor iseniz arka havalandırma pencereleri kapalı olabilir, aracınızın döşemeleri nemli veya su almış olabilir, aracınızda bakteri kaynaklı bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca ön camı sildikten sonra kuru bir güderi veya mikrofiber bez ile kurulamanız gerekir. Su izi kalıyor ise iç ve dış sıcaklık farkından kaynaklı su buharını daha hızlı oluşturur.

Geri