Klima (kullanım, hatalar, bakım, hatıralar :)...)

Aracınız
Civic FB7 2012
Akrabanın arabası ikinci elde 140.000TL eden BMW 520i. Sadece klimasını anlatıyorum.

Hızlı-normal-yavaş seçenekleri var. Çift bölgeli bağımsız. Önceki Peugeot 508 dizel arabasında 4 bölge halindeydi ve benzer seçenekler vardı. Koltuk ısıtması da seçenekliydi, bunda da öyle.

Yaz gelince normalde camlar açık gezer. Klima aç deniyorsa cam önde kapatılır, arkadaki kaynananın camı devamlı açıktır. "Azcık hava gelsin" diyerek 38°C hava içeri alınır, 70 km/h üzerinde rezonansa girerek "wuvn wuvn" sesler dinlenir. Başındaki örtü rüzgardan dağılmadıkça o cam kapanmaz. Filmli camlar açılınca güneşi kesmediği için yüz yandığından yüze torunun şapkası siper edilir.

Camlar açık veya kapalı, klima açılmışsa mutlaka "Lo" konumundadır. Fanlar maksimumda çalıştırılır. Yeterince soğuyunca tamamen kapatılır. Çift bölge denen kullanımda her iki bölge de aynı ayara getirilir. Sonra sürücünün eşi olan hanımefendi, "ay klima hasta edicek" deyince klima kısılmaz, tamamen kapatılır.

Cam açılır, içerisi biraz ısıtılır...

Peki arabada ben varsam: Şoföre, kullanım kılavuzuna göre iki bölgedeki sıcaklık farkının 3°C üzerinde ayar yapılırsa dengeli bir dağılımın garanti edilmediği söylenir. Çarpma tehlikesi için slow modda önce 24° sonra ihtiyaca göre 21° konfor sıcaklıkların tavsiye edildiği anlatılır. Uygulamalı olarak insani derecelere ayarlanarak fanın sesinin birden azaltığı gösterilir. "Biz hemen soğutsun diye en düşüğe alıyoruz" şeklinde bir mazeret dinlenir.

Muhabbet uzar gider. Bir sonraki araba ziyaretinde aynen başa sarar.

Araç sahibi bir küçük esnaftır. Ankara'da yeni gelişen mekanlarda arsa ve daire kovalar. Ona bu aklı veren ben ise sabit maaşla ay sonunu görmeye çalışmaktayım. Ama teknik konularda benden hala temp hafızaya (RAM/cache) bilgi talebi devam etmektedir.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
en uyuz oldugum sey klima hasta eder denmesi. İnsanlar klimayi acmak icin iyice isinip terlemeyi bekliyor sonra klima aciyor vay efendim carpti. İlk bindigin an klimayi acip o radde gelmese olmaz yani. Kimse neyin ne icin icad edildigine bakmadan kafasina gore kullaninca boyle sonuclar doguyor. Gulunc ama gercek :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bir de klimayı açmak için motor ısınsın biraz yol alalım diyen servis şoförleri ile muhattab olan benim gibiler ne yapsın?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

:)Eger dogru kullanilmazsa klima fena hasta eder.Once, belki bir iki dk. Arac ici havalandirilir, sonra ise direk ustumuze yuzumuze vurmayacak sekilde, auto modda (ben disardaki havaya gore en fazla 6 7derece fark ile) calistirilir. Ornegin dun istanbul vocik vicik nemli ama aracin derecesi 27 gosteriyordu, klima derecem belki inanmazsiniz ama 26 idi. Auto modda calistiroyrdum. Icerisi boyle aci bir soguk degil, ama gayet iyi bir serinlikte idi....Ben kendi konforumu boyle yapiyorum, tabi klimanin duzenli bakimi ve ozellikle uzun kullanimlarda kisa sureli arac ici havalandirma yapmak da sart

Enes35

0
Ya benim klimanın gazı bitmiş 4 cam açık takılıyoz :D

D6502 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kara82

0
Aracınız
Klimayi devamli kullanıyorum, kullanim sekli de yuzde doksan itibariyle auto modda (yazin devamli ic sirkülasyonu ve yuze vermeyi açiyor) ve izgaralar tam yukari bakacak sekilde 25-26 dereceye ayalayarak kullanıyorum. Bu sekilde oglen sıcağında binince pervane 4-5 dişte başlıyor, birkac dakika sonra tek dişe düşüyor.

Econ düğmesi basılıysa devamlı ic sirkülasyon açık olur,ancak econ basılı değilse bir süre sonra dıştan Hava almaya başlar...

kara82

0
Aracınız
Econ düğmesi basılıysa devamlı ic sirkülasyon açık olur,ancak econ basılı değilse bir süre sonra dıştan Hava almaya başlar...

Tesekkur ederim, evet benim gozlemim de o sekilde. Zaten "econ"un en onemli etkisi klima uzerinde diye biliyorum, bu yuzden otomatik modda econu acip kapayinca ic-dis sirkulasyon ve diş sayisi degisiyor

Geri