Koltuk ayariniz nasil?

Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba arkadaslar.

1.5 vtec 2019 elegance kullanicisiyim.
Lakin koltuk ayarimen dusugun biraz ustunde sirtlik hafif yatik geride.direksiyon kendime gore cekik en son bolumde ve en altta.

Gene de manevra yaparken rahat edemedim.
Direksiyon hala bana uzak kaliyor.kollarim havada kaliyor.boyun da 180.
Koltugu ileri alinca bu sefer pedallarda dizlerim cok bukulu kaliyor.
Yabi bir turlu kendimi yola hakim.hissedemedim.arabanin yapisindan dolayi midir?
Siz neler dusunuyorsunuz?

gunesec

Özel Üye
Merhaba arkadaslar.

Lakin koltuk ayarimen dusugun biraz ustunde sirtlik hafif yatik geride.direksiyon kendime gore cekik en son bolumde ve en altta.

Yabi bir turlu kendimi yola hakim.hissedemedim.arabanin yapisindan dolayi midir?
Merhaba,
Sırt kısmını biraz dikleştirin. Bacaklarınızın rahat ettiği pozisyonda, omzunuz koltuğa değecek şekilde, bileğiniz direksiyonun üstüne değecek şekilde ayarlayın. Ben öyle ayarlıyorum.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Koltuk pozisyonu ile ilgili benim için iki seçenek var.
1. Şehir içinde koltuk yarıda ve dik. (Aracın tepkilerini daha iyi hissettiğimi ve aracın kontrolünü daha fazla ele aldığımı düşünüyorum, belki de öyle sanıyorum bilmiyorum)

2. Şehirler arası yolda koltuk en altta, en geride ve arkaya yatık şekilde direksiyon kendime doğru çekik, kolçak ileride :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba arkadaslar.

Hocam öncelikle ayaklarınızı ayarlayın. Koltuğa oturduğunuzda genel yazıyorum gaz, fren ve debriyaja vücudunuz hareket etmeden rahat ve tam basacak konumda olmalı. Bunu hissetmelisiniz. Uzun boylu olduğunuz için koltuğa tam oturmalısınız. Bazı koltuklar küçük kalıyor. İnsan ek baldır desteği arayabilir. Bu yüzden ya koltuk yukarı kaldırılmalı veya koltuğun ön tarafı yukarı kaldırılmalıdır.

İkinci aşama oturma pozisyonu. Tam dik veya bir tık aşağı olabilir. Daha fazla eğik olur ise uzun yolda bel ağrısı yapabilir. Bel desteği ise benim favorimdir.

Üçüncü aşama direksiyon. Diğer ayarları hallettik. Koltuğa oturduk iki elinizin bilekleri direksiyonun üst kısmına doğru uzatın. Bilekleriniz direksiyona temas konumda olmalı. Ardından direksiyonu 9:15 konumunda tuttuğunuz zaman dirsekler hafif kırık bir şekilde olmalı. Direksiyonun daha çok dış kenarlarını kullanın. Tek el ve çift el kullanma taktiklerini araştırın.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Koltuk pozisyonu ile ilgili benim için iki seçenek var.
1. Şehir içinde koltuk yarıda ve dik. (Aracın tepkilerini daha iyi hissettiğimi ve aracın kontrolünü daha fazla ele aldığımı düşünüyorum, belki de öyle sanıyorum bilmiyorum)

2. Şehirler arası yolda koltuk en altta, en geride ve arkaya yatık şekilde direksiyon kendime doğru çekik, kolçak ileride :)
Hocam 2 numara bana pek temkinli gelmedi. Tehlike anında tepki süreniz uzar o zamana kadar çok fazla yol almış olursunuz! Şehir dışı yolculuklar da pek masum değil.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam 2 numara bana pek temkinli gelmedi. Tehlike anında tepki süreniz uzar o zamana kadar çok fazla yol almış olursunuz! Şehir dışı yolculuklar da pek masum değil.
O konuda bir sıkıntı yok hocam. Koltukla birlikte direksiyonun konumu da paralel olarak geriye doğru gelmis oluyor. Aynaları da zaten yeni konuma göre ayarliyorum. Bir yandan da geride olduğu için oluşabilecek bir kazada sürücü açısından daha güvenli olabileceğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi ayak fren ve gaza kolayca erisebilmeli. Yatık derken de üzerime battaniye alıp yatmiyorum hocam ??

Aşağıdaki gibi değil yani :)

Ekli dosyalar

• images (11).jpeg
    images (11).jpeg
    33 KB · Görüntüleme: 33

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
O konuda bir sıkıntı yok hocam. Koltukla birlikte direksiyonun konumu da paralel olarak geriye doğru gelmis oluyor. Aynaları da zaten yeni konuma göre ayarliyorum. Bir yandan da geride olduğu için oluşabilecek bir kazada sürücü açısından daha güvenli olabileceğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi ayak fren ve gaza kolayca erisebilmeli. Yatık derken de üzerime battaniye alıp yatmiyorum hocam

Aşağıdaki gibi değil yani :)
O zaman sıkıntı yok gibi duruyor. :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Ben derdimi anlatamamisim galiba ?
Baldir destegi yok zaten.ucunu yukari kaldiramiyorum.
Koltugu yukari aliyorum bu sefer kafam tavana degcek gibi.
En asagi alinca cok dusuk kaliyor.
Arabanin yapisi mi bu arkadaslar hic anlamadim.
Direksiyonu kendime cektim sonuna kadar ve en altta.ama gene manevrada omuzum koltuktan ayriliyor.ins anlatabildim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Ben derdimi anlatamamisim galiba
Baldir destegi yok zaten.ucunu yukari kaldiramiyorum.
Koltugu yukari aliyorum bu sefer kafam tavana degcek gibi.
En asagi alinca cok dusuk kaliyor.
Arabanin yapisi mi bu arkadaslar hic anlamadim.
Direksiyonu kendime cektim sonuna kadar ve en altta.ama gene manevrada omuzum koltuktan ayriliyor.ins anlatabildim.
Hocam garip olan tarafta bu oluyor. Benim araç 20 yaşında boyum 1.83, koltuk desen ileri geri oynamaktan başka işe yaramaz. Direksiyon ise sadece yukarı aşağıya hareket etme özelliği var. Sizin gibi problem çekmiyorum. Birde aracınız 3 yaşında bende buna şaşırdım doğrusu. :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Abicim ben diger araclarinda boyle sorunla karsilasmadim.
Ford fiestam vardi.oturma pozisyonu asiri rahatti.
Bu aracta hakimiyetsiz ve yerde kaliyorum.yukari alsam da bu degismiyor.aracin yapisi sanirim.
Arkadasimin Ww jettasini kullandim.
Sahsen o arac daha rahat hissettirdi.
Demekki bana cok alcakta kalmak ileri uzanmak vs yaramiyor.

Geri