Koltuktan ses geliyor

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba arkadaşlar Aracımla virajlara falan girerken koltuğun surt dayama kısmından tık diye ses geliyor sanki bi parça gevşemiş yada yerinden çıkmış gibi virajdan çıkıp da araç düzelince tekrar aynı ses geliyor yerin e oturmuş gibi virajlarda belim araçla beraber sağa sola kayarken oluyor çok rahatsız edici olmaya başladı ancak nasıl tamir yada kontrol yapılır hiç-bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim döşeme varken içine bakma imkanı nasıl olur acaba

İlbeyli58
Hocam bu sese çözüm bulabildiniz mi

Aracınız
Civic FB7 2015
O lanet sesin çözümü için 3 farklı yetkili servise gittim ama maalesef çözüm bulamadım. Genelde verdikleri cevaplar şu şekilde; "daha önce de gelen oldu ne yaptıysak tam çözemedik, daha önce de merkeze sorduk garantilik birşey yok dediler , olur öyle, koltuğu değiştirsek yine olacak...". Garanti kapsamında koltuk iskeletini değiştirebilen birkaç arkadaş olmuş sanırım ama ben zaten 30k bakımından sonra bu ve benzeri şeyler yüzünden lanet edip garantiyi bozmuştum. Ses halen var ve sesin sebebi bariz tasarım hatası. Bir arkadaşımız plastik sırtlık ve sırtlık yayının fotoğrafını eklemiş mesajına, sesin kaynağı o plastik parça ve yayın kendisi değil maalesef. Öyle olsa ben çoktan çözmüştüm, plastik sırtlığı tutan iki yay var. Şeffaf silikon akvaryum hortumu alıp alt yayı komple hortuma geçirdim geri yerine taktım. Üsttekini de yerinden çıkarmadan aynı hortumu kesip yayın plastik sırtlığa temas ettiği noktaların çevresine sararak tüm sürtünme sesini engelledim. Ancak sesin esas kaynağı bunlar değil. Alttaki kalın sırtlık yayının koltuk iskeletine bağlandığı sağdaki ve soldaki delikler başkaca spiral yaylı bir mekanizmaya bağlı. Koltuk sırtı alt tarafının yaylanmasını sağlayan esas mekanizma bu. Alt yayı kenarından kuvvetli bir şekilde geriye doğru çekerseniz bu yaylı sistemi görmeniz mümkün. İşte sorun sırtlık yayını tutan bu sağlı bu yaylı sistemde. Bu yaylı mekanizmayı geriye doğru çekip bıraktığınızda, yolda hoplayıp zıplayınca koltukta oluşan aynı sesi duyuyorsunuz, çünkü bu yaylı sistem geriye kapandığında iskelet metaline çarpıyor. Koltuğu dizayn eden vatandaşlar bunu düşünmemiş veya düşünememişler, iki metalin çarpıştığı alan yumuşak bir malzeme ile izole edilseydi bu problem yaşanmazdı. Düzeltmek için koltuk kılıfının falan adam akıllı sökülmesi ve araya bir izolasyon yapılması gerek, başka türlü o ses çözülmez. Kilosu biraz fazla olup koltuğu biraz da arkaya fazla yatırarak kullananlar bu sesi daha fazla duyuyordur muhtemelen. Ben koltuğu şimdi biraz daha dik bir konumda kullanıyorum, eskiye nazaran daha seyrek ses yapıyor en azından...

Geri