LED ampuller ile kullanilan direncler hakkinda .. ısınmaya dikkat !

sk67a

0
Konunun onemine dikkat cekmek icin ayri bir baslik altinda yazilari topladim. Once Sn. Mesudum'un yazisi; affina siginarak buraya kopyaliyorum:

[quote author=Mesudum link=topic=835.msg15205#msg15205 date=1413526533]
Paralel bağlanıyorlar, tahmin ettiğim gibi.

Cree sitesine baktım. [tt]Bir LED, akkor flamanlı ampule göre yaklaşık altıda bir güç harcıyor.[/tt] Bilgisayarın hata görmemesi için tasarruf edilen enerjiyi bir yerlerde harcamaya devam etmek lazım. Siz bunu dirençte harcıyorsunuz.

Orta-lise elektrik bilgisiyle Ohm kanunundan başlayarak teoriyi halledersek:
Gerilim 12V (14,4V)
Direnç: 6 Ohm
LEDin harcadığı güç: 80/6=12,5 Watt (14,4 Volt gerilimde). 12V gerilimde ise ışık gücü aynı kalırken sarfiyat ~9 Watt olur!
Dirençte harcanan güç: V²/R=24W (35W)
Şimdi harcadığınız güç: Ampul+Direnç=2x9+24=42W (2x12,5+35=60W)

Orijinal sinyal ampulü: 21W, iki lamba için 42W

Her iki durumda da 42W ortak olmasından anlaşılıyor ki, 6 Ohm direnç değeri hesaplanarak verilmiş bir değer.

Sonuç:

Aracın elektrik sisteminden çekilen güç aynı kalıyor. Enerjinin yaklaşık %43'ü lambada, %57'si dirençte harcanıyor.
50W dirençte 24W harcandığı için yarım kapasitede çalışıyor. Tam şarj durumunda ise aynı dirençte 35W harcanması gerektiği için 50W güç uygundur. Aslında direncin gücü daha aşağı çekilebilir.
Enerji yönünden tasarruf gibi bir amacımız zaten yok. Beklentimiz daha parlak ışığı elde etmek ve uzun ömür (1000 saate karşı 25-50 bin saat) ile sorunsuz aydınlatma sağlamaktı. Genelde LED chipler arıza yapmaz, onu süren elektronik devre su koyverir.

Öneri:

Aradaki fark olan 24 Watt (aslında Watt.saat, Wh) enerjiyi direnç yerine normal ampulde yakmak da mümkün olabilir. Çıkan lambalardan birini direnç ile yer değiştirirsek, hem bagajda aydınlatma elde edilebilir, hem ısı kaybına gerek kalmamış olur.

Tek sorun, ampulün kısa ömründen dolayı harlaması halinde sinyaller tekrar hızlı çalışmaya başlarlar. Dirençlerde ise teorik olarak ömür yoktur.
[/quote]

Sn. Mesudum,

Eski Cree LED ampullerim icin toplam 4 adet direnc sart idi

Yeni Power Cree LED ampuller icin temizyurek ve gelendostlu forumdaslarimiz sadece 2 adet direncin yeterli oldugunu bildiriyorlar.

Demek ki bendeki 4 adet direnci de 2 adede indirebilirim. Cunku butun sinyallerim su an Power Cree LED.

Eger 4 adet direnci 2 adet dirence indirirsem; bu Power Cree LED ampullerime daha cok guc gidecegi anlamina gelip, ampulun daha parlak yanmasi mi demek olur?

[member=251]Mesudum[/member]
[member=122]temizyurek[/member]
[member=12]Gelendostlu[/member]
[member=5]avansis[/member]

sk67a

0
Ynt: LED ampuller ile kullanilan direncler hakkinda .. ısınmaya dikkat !

[quote author=avansis link=topic=835.msg15539#msg15539 date=1413729037]
onu ancak @temizyürek arkadaşın arabasıyla benim arabayi yan yana koyunca anlaya biliriz.oda önümüzdeki 10 yıl pek mümkünmüş gibi görünmüyor
bence bi fark olmaz hatta 4 direnç olması daha iyi dirençler daha az ısınacaktır
[/quote]

Isinma olayini orijinal mesajimda yazacaktim; unutmusum. Sagol Ismail; sen yazdin. Bu onem arz eden bir konu.

Ben de oyle dusunuyorum; direncler (ozellikle aluminyum olan) yuzey alani ile dogru orantili olarak isiyi yayiyor.
Tek aluminyum direnc, iki adet aluminyum dirence gore daha cok isinacaktir. (burada tek direnc ile iki direnc durumunda direnc basina dusen
watt gucu de dikkate almak lazim - paralel direnc baglama durumu - Sn. Mesudum belki teknik aciklamayi yapabilir
).
Benzer bir sekilde toplamda 2 adet direnc, diger alternatif olan toplamda 4 adet dirence gore cok daha isinacaktir.
Direnclerde uzun sureli sinyal veya dortlu flasor kullanmak ciddi miktarda isinmaya yol aciyor.
Eger direncler de kasaya maksimum temasli monte edilmemisse, bagaj ici siyah kumasimsi kaplama malzemesine olabildigince temas
etmeyecek sekilde monte edilmemislerse, cok fazla isinan direncler bagaj kaplama malzemesi ile fazla temas ettiklerinde,
Allah korusun, cesitli riskler ortaya cikabilir.

[member=251]Mesudum[/member]

[member=122]temizyurek[/member]

[member=12]Gelendostlu[/member]

sk67a

0

Sn. Gelendostlu'dan direnc fotografi:

5FuWFPO.jpg

sk67a

0

Sn. temizyurek'den direnc fotografi:

xmKzfOM.jpg

Trust

0
Aracınız

bana benim elektrikcim bunu tavsiye etmişti direnç bağlamadan ek bir ampul bağlamak gibi ama bagajın içinde gereksiz bi şekilde sinyal verdıgimde yanan ışık hiç mantıklı gelmedi.
ısınma ile kısa bi bilgide vereyim.
ısınma ile ilgili sordugum elektrikçi bana araç içindeki sigorta atar ve hiçbi risk teşkil etmeyeceği bilgisini verdi.

sk67a

0

sk67a'dan direnc fotografi: (beyaz renkli direnc Putco seramik tipidir; isiya karsi daha efektif - aluminyum dirence kiyasla - aracimda hem seramik, hem de aluminyum direnc mevcut)

1bs7.jpg

sk67a

0

[quote author=avansis link=topic=850.msg15569#msg15569 date=1413735176]
bana benim elektrikcim bunu tavsiye etmişti direnç bağlamadan ek bir ampul bağlamak gibi ama bagajın içinde gereksiz bi şekilde sinyal verdıgimde yanan ışık hiç mantıklı gelmedi.
ısınma ile kısa bi bilgide vereyim.
ısınma ile ilgili sordugum elektrikçi bana araç içindeki sigorta atar ve hiçbi risk teşkil etmeyeceği bilgisini verdi.
[/quote]

benim endiselendigim isinma; cok sicak olan direncin bagaj ici kumasimsi kaplama malzemesine bu isiyi aktarmasi.
sigorta bu isi transferini algilamaz. sigorta sadece hattaki akim (Amper biriminden) belli bir seviyeyi gecerse atar.
hattaki amper akim miktari sabit oldugunda dahi, sinyaller calistigi surece direncler gitgide artan bir sekilde isinacaktir.

Bu testi ben bizzat yaptim. Direncler acikta iken dortlu flasorleri yaktim. Elimle surekli direnclere dokunarak isilarini yaklasik
olarak olctum. Zaman gectikce direncler artan bir sekilde isinmaya devam ettiler. Sigorta atmadi. Zaten atamaz.
Ama direncler surekli olarak isinmaya devam ediyorlar.

Teknik acidan bu boyle.

Maazallah; asiri bir isinma durumu ... daha sigorta atmadan ... kumasin yuksek isiya maruz kalmasi ...

Yani.

Trust

0
Aracınız

[quote author=sk67a link=topic=850.msg15571#msg15571 date=1413735278]
benim endiselendigim isinma; cok sicak olan direncin bagaj ici kumasimsi kaplama malzemesine bu isiyi aktarmasi.
sigorta bu isi transferini algilamaz.
Maazallah; asiri bir isinma durumu ... daha sigorta atmadan ... kumasin yuksek isiya maruz kalmasi ...

Yani.
[/quote]
direncin bağlandığı kısımda beyaz pamuk a benzeyen koruma var ve bagaj dosemeside yanmaz abi.
ben çakmakla yakmaya çalıştım yanmadi

sk67a

0

[quote author=avansis link=topic=850.msg15573#msg15573 date=1413735441]
direncin bağlandığı kısımda beyaz pamuk a benzeyen koruma var ve bagaj dosemeside yanmaz abi.
ben çakmakla yakmaya çalıştım yanmadi
[/quote]

hangi pamuk malzeme? fotosunu paylasir misin?

senin arabada toplam 4 adet mi direnc mevcut?

Trust

0
Aracınız

[quote author=sk67a link=topic=850.msg15574#msg15574 date=1413735557]
hangi pamuk malzeme? fotosunu paylasir misin?

senin arabada toplam 4 adet mi direnc mevcut?
[/quote]
su an elimde fotosu yok.
sizin kesin görmeniz gerekirdi çakmaklı çektiğiniz yerde beyaz pamuk gibi duran ama yanmaya karşı dayanıklı bir malzeme.

Geri