Lpg de motor arıza ışığı yaktı! Yardım

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba.
Konuyu hortlatmış gibi olacağım. Kusura bakmayın. Fb7 aracımda iki gündür yaşadığım bir sorun var. LPG’de ilk kalkışlarda ve düşük rölantide gaz yemiyor ve arıza ışığı yanıp sönüyor.

Hal böyle olunca gittim LPG bakımı yaptırdım. En son ne zaman yaptırdım hatırlamıyorum. LPG bakımlarını yaptırdıktan sonra performansla kullandım yaklaşık 50km kadar sorun çıkmadı. Bu sabah yine aynı durum oldu.
LPG olarak hep Opet kullanım bugüne kadar. Yakınımdaki istasyon kapatınca Shellden aldım son iki depoyu. Acaba sorunum gaz mı yoksa başka bir şey mi? Ustam bobin arızası da olabilir diyor. Benzinde hiç sorun yok bu arada.
Arıza lambası ateşleme ile ilgili bir hata veriyor olmalı. Arıza taraması yaptırdınız mı?
Benzinde yapmıyor ise lpg üstüne yoğunlaşın.
Bujiler göz ile kontrol edilebilir.
Lpg enjektörleri kontrol edilebilir.
Subap ayarı en son ne zaman yapıldı?
Lpg ayarı için rolanti ve üstü gaz ayarına bakılabilir.
Lpg gazının alt devirlerde yanıcı özelliği azalır.

Aracınız
Civic FB7 2012
Arıza lambası ateşleme ile ilgili bir hata veriyor olmalı. Arıza taraması yaptırdınız mı?
Benzinde yapmıyor ise lpg üstüne yoğunlaşın.
Bujiler göz ile kontrol edilebilir.
Lpg enjektörleri kontrol edilebilir.
Subap ayarı en son ne zaman yapıldı?
Lpg ayarı için rolanti ve üstü gaz ayarına bakılabilir.
Lpg gazının alt devirlerde yanıcı özelliği azalır.

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Bulunduğum yerde sadece LPG bakımını yaptırdım ve güvendiğim bir usta olmadığı için başka işlem yaptırmadım. Normal bakımlarımı yaptırdığım yere gidecek fırsat da bulamadım. Önümüzdeki hafta götürüp göstereceğim.

Benzinde hiç sorun yok.
Bujiler 10 bin km önce değişti.
Subap ayarı 20 bin km önce yapıldı.

LPG bakımından sonra ve dünkü ilk çalıştırma sonrasında hiç sorun çıkmadı yine gazda. 80 km yapmışımdır dün gazla. Bugün henüz denemedim. Deneyip bakacağım bakalım nedir durum.
Haftaya kadar yaşadıklarımı ve tespit edilebilecek sorunları da paylaşırım.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yanıtınız için teşekkür ederim.

Bulunduğum yerde sadece LPG bakımını yaptırdım ve güvendiğim bir usta olmadığı için başka işlem yaptırmadım. Normal bakımlarımı yaptırdığım yere gidecek fırsat da bulamadım. Önümüzdeki hafta götürüp göstereceğim.

Benzinde hiç sorun yok.
Bujiler 10 bin km önce değişti.
Subap ayarı 20 bin km önce yapıldı.

LPG bakımından sonra ve dünkü ilk çalıştırma sonrasında hiç sorun çıkmadı yine gazda. 80 km yapmışımdır dün gazla. Bugün henüz denemedim. Deneyip bakacağım bakalım nedir durum.
Haftaya kadar yaşadıklarımı ve tespit edilebilecek sorunları da paylaşırım.
Ek olarak boğaz kelebeği temizliği ve hava filtre körüğüde kontrol edilebilir.

Aracınız
Civic FB7 2012
Ek olarak boğaz kelebeği temizliği ve hava filtre körüğüde kontrol edilebilir.

Bunu da dikkate alacağım Ahmet Bey. Teşekkür ederim.

Haber vereceğim.

Aracınız
Civic FB7 2012
Tekrardan merhaba.

Bugün sırasıyla Lastik Basınç, VSA, Motor Arıza ışığı yanıp Check System deyince aracı çekiciyle sanayiye götürdüm. Marş basınca motor rölantide acayip dalgalanıyor ve sarsılıyordu. Hem de benzinde. LPG'de zaten sorun vardı.

Aracı bağladığımızda 4 bobinin 3'ünde arıza verdi. Tüm bujileri de çıkardık. Parçacılarda tam bobin takımı bulamadığımızdan bujileri değiştirerek bi deneme yapalım dedik. Bujileri değiştirdik ve tüm ışıklar söndü. Araç eskisi gibi hem benzinde hem de LPG'de sorunsuz çalıştı. Hatta spor modda baya bir bastık denemek için. Performansta da başka bir şeyde de sıkıntı çıkmadı.

Umarım başkalarına da yardımcı olur.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Tekrardan merhaba.

Bugün sırasıyla Lastik Basınç, VSA, Motor Arıza ışığı yanıp Check System deyince aracı çekiciyle sanayiye götürdüm. Marş basınca motor rölantide acayip dalgalanıyor ve sarsılıyordu. Hem de benzinde. LPG'de zaten sorun vardı.

Aracı bağladığımızda 4 bobinin 3'ünde arıza verdi. Tüm bujileri de çıkardık. Parçacılarda tam bobin takımı bulamadığımızdan bujileri değiştirerek bi deneme yapalım dedik. Bujileri değiştirdik ve tüm ışıklar söndü. Araç eskisi gibi hem benzinde hem de LPG'de sorunsuz çalıştı. Hatta spor modda baya bir bastık denemek için. Performansta da başka bir şeyde de sıkıntı çıkmadı.

Umarım başkalarına da yardımcı olur.

Geçmiş olsun hocam ana problem bulununca verilen masrafa değiyor. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz.

Aracınız
Civic FB7 2012
Çok teşekkür ederim. Başına gelince insanın en ufak bir bilgi bile ne kadar önemli oluyor meğer.

Herhangi bir durum olursa (inşallah olmaz :) güncelleyeceğim.

Keyifli forumlar.

Geri