Civic FB7 Marş motoru gacırtısı hakkında

Aracınız
Merhabalar, şu mars motorundan soğuk havalarda ve özellikle motor soğuk iken 1 sn kadar surtme sesi geliyor. Marş motoru çok pis bir yerde emme manifoldunun altında kalıyor. Bunun için saftin sokulmesinden filan. Bahsetti bir tamirci doğru mu bu ? Mafsal ile bunu sokmek mümkün değilmidir ? Ortalama maliyeti ne kadar ? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa sevinirim garajda yapmıyor sıcak olduğu için.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün yaptırdım marş motoru bakımını. Kömürleri ellememişler. Fakat dişliler değişmiş ustanın demesine göre. Lifte kaldırdılar. Sökme takma işi biraz zahmetli evet. Oğlan baya bi söylendi. "Abi senin bu araba canıma okudu bugün diye."
Marş motorunu söküp elektrikçiye götürdüler.
Dişlilerin değişmesine gerek var mıydı bilmiyorum. Dişliler değişti kömürler niye değişmedi onu da bilmiyorum. Dişlileri sıyıracak kadar da olmadi. Toplasan 10 kez anca yapmıştır gıcırtıyı.

Elektrikçi 80₺
Sökme takma parası 100₺ verdim.

Aracınız
Civic FD6 2010
5 yaşındaki aracımın marş motoruna bakım yapıldı düzelmeyince dişlileri degişti sorun düzeldi. gerçekten sinir bozucu bir durumdu
Benim araç da düzeldi. Henüz hiç ses duymadım.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün yaptırdım marş motoru bakımını. Kömürleri ellememişler. Fakat dişliler değişmiş ustanın demesine göre. Lifte kaldırdılar. Sökme takma işi biraz zahmetli evet. Oğlan baya bi söylendi. "Abi senin bu araba canıma okudu bugün diye."
Marş motorunu söküp elektrikçiye götürdüler.
Dişlilerin değişmesine gerek var mıydı bilmiyorum. Dişliler değişti kömürler niye değişmedi onu da bilmiyorum. Dişlileri sıyıracak kadar da olmadi. Toplasan 10 kez anca yapmıştır gıcırtıyı.

Elektrikçi 80₺
Sökme takma parası 100₺ verdim.
Muhtemelen kömürlerin durumu iyi olduğu için gerek görmediler.
Fiyat olarakta bence uyguna yaptırmıssınız gibi (y)

Aracınız
Civic FD6 2010
Muhtemelen kömürlerin durumu iyi olduğu için gerek görmediler.
Fiyat olarakta bence uyguna yaptırmıssınız gibi (y)

İşçilik biraz fazla tuttu gibi geldi bana. Fakat bizim marş motoru biraz zor ulaşılan bir yerdeymiş. Söküp takan arkadaş baya sitem etti :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
İşçilik biraz fazla tuttu gibi geldi bana. Fakat bizim marş motoru biraz zor ulaşılan bir yerdeymiş. Söküp takan arkadaş baya sitem etti :)
Otomotiv sanayi Türkiye'de böyle maalesef, belkide Türkiye'nin işçilik açısından en iyi kazanan grupları bu ustalar ancak hiçbir şekilde o maddiyatlarını göstermezler.
Yoksa o kadar kirli ve kötü koşullarda parası iyi olmazsa çalışırlar mı sanıyorsunuz :)
Ortalama bi hammal günlük 70-100 lira yevmiye ile ağır taşıma koşullarında çalışıyor, sanayide usta görünümlü teknisyenler 1 saatte o parayı alıyorlar.
Mesela aracın bakımını göz önüne alın, normalde sadece yağ değişiminin ücreti 20-25 lira. Ancak bakım yapılacak dediğinizde 50-70lira arası oluyor.
Halbuki Honda grubu araçlarda Hava ve Polen filtresini söküp yenisi takmanın gerçekten hiçbir zorluğu yok. Her filtre başına 5 dk.lik işlem için 15-20 lira işçilik parası alıyorlar ve bunların hiçbir vergi kaydıda olmuyor çoğunlukla. Bu işleyiş bana pek mantıklı gelmiyor.
Kolayca halledilebilecek ufak tefek işlemlerde araca zarar verme potansiyelleri de cabası :(

Polen filtresi değişimi merak ediyorsanız linkten bakabilirsiniz,

Aracınız
FB7 için konuşuyorum ön sağ aksi yerinden sokuyor ve marş motorunu direk alıyor. Bilmeyen kişiler üstten boşaltma yapiyor tabi insani baya bir yoruyor oda. Hava hortumlarina zarar gelme durumuda var. Ondan sonra performans düşüklüğü zengin karisim vs arıza lambası gelsin problemler. Çok basit durumlar ama bilmeyenler için büyük problem ve stres sadece 30 Dk sürdü sökme işlemi hiç acele etmeden. Çay sohbet muhabbet diğer arabalarla ilgilenme Toplam 2 saatte indirdik liftten.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben garantiden yaptıemıştım, ama 1 gece honda efe açık otoparkta yattı. Sabah 8 de gittim. Marşa bastık yapınca marş motorunu söktüler ve yağladılar. Revizyon dedikleri olay. Sonra yapmadı. Ama 2 sene geçti bazen yine yapmaya başladı ama nadir. Öyle şaft sökme felan da olmadı. Aracım fb7

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam geçen hafta ailedeki FB7de iki gün arayla iki kere üst üste yaptı :unsure:
Bende garanti bitmeden belki garantiden yapılır diye randevu için arayınca aynı sizin vakadaki gibi aracın gece beklemesi gerekiyor sabah ilk marşa bizim basmamız lazım diye ısrar ettiler, bende mecburen Bora'ya bıraktım aracı, evdekilerde benim FD6ya el koydu :) Herkes Pazar günü arabasıyla ilgilenir rahatça, ben ise arabasız kaldım :D

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Hocam geçen hafta ailedeki FB7de iki gün arayla iki kere üst üste yaptı :unsure:
Bende garanti bitmeden belki garantiden yapılır diye randevu için arayınca aynı sizin vakadaki gibi aracın gece beklemesi gerekiyor sabah ilk marşa bizim basmamız lazım diye ısrar ettiler, bende mecburen Bora'ya bıraktım aracı, evdekilerde benim FD6ya el koydu :) Herkes Pazar günü arabasıyla ilgilenir rahatça, ben ise arabasız kaldım :D

Dostum bence sabah erken git. Hava ısınınca gidersen yapmayacaktır :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Dostum bence sabah erken git. Hava ısınınca gidersen yapmayacaktır :)
Aracı onlara bıraktım hocam :) Sabah 8.30da ilk randevuya yazdılar, artık motor ustaları marş yaptıracak bensiz, inş sorun ortaya çıkar :unsure:
Yanlız şaşmazda özel servislere sorduğumda sök-tak 100, elektrikçide 100 alır dediler.
Bora ise 250ye bakım yapıyoruz diye söylemişti, eğer garanti süresi içinde yaptıramazsam serviste cepten yaptırmakta pek pahalı değil gibi geldi :unsure:

Geri