Civic FB7 Motor soğutma suyu değişimi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Motor fanını beklemekten ise klima ile daha hızlı olur mu?

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Klima ile motor suyunun ısınmasının birbiri ile hiçbir bağlantısı yok hocam. Sen klimayı açsanda açmasanda motor suyu defroster içinde devirdaim yapar.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet klima ile motor ısınması olmaz. Amacım su devir daimini hızlandırmak. Araba çalıştırmadan kontak açık klima çalıştırıldığında devir daim hızlanıyor. Sonuçta motor çabuk soğumakta. 120 dereceyi gören aracı çalıştırmadan böyle soğutmuştum. Amacımız suyu döndürmek.
Klima ile motor suyunun ısınmasının birbiri ile hiçbir bağlantısı yok hocam. Sen klimayı açsanda açmasanda motor suyu defroster içinde devirdaim yapar.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Evet klima ile motor ısınması olmaz. Amacım su devir daimini hızlandırmak. Araba çalıştırmadan kontak açık klima çalıştırıldığında devir daim hızlanıyor. Sonuçta motor çabuk soğumakta. 120 dereceyi gören aracı çalıştırmadan böyle soğutmuştum. Amacımız suyu döndürmek.

Hocam hiç alakası yok. Araba çalışmadan devirdaim nasıl çalışacak ki? Devirdaim pompası araçtan araca değişmekle birlikte, triger veya V kayışı sayesinde döner. Araç çalışmadığı için defroster içerisinde su devirdaim yapmaz. Bu sebeple siz motor suyunun soğuduğunu zannedersiniz ama soğuyan sadece defroster peteğinin içindeki su.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Vay be. Demek ki dediğinize göre su sıcaklık göstergesi bizi aldatmış oluyor. Birşey daha öğrenmiş oldum. Seçkin hocam teşekkür ederim.
Hocam hiç alakası yok. Araba çalışmadan devirdaim nasıl çalışacak ki? Devirdaim pompası araçtan araca değişmekle birlikte, triger veya V kayışı sayesinde döner. Araç çalışmadığı için defroster içerisinde su devirdaim yapmaz. Bu sebeple siz motor suyunun soğuduğunu zannedersiniz ama soğuyan sadece defroster peteğinin içindeki su.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Vay be. Demek ki dediğinize göre su sıcaklık göstergesi bizi aldatmış oluyor. Birşey daha öğrenmiş oldum. Seçkin hocam teşekkür ederim.

Yok hocam onu demek istemedim. Hararet göstergesine inanın, asıl doğru olan o. Araç çalışmıyorken defrosterden gelen hava soğudu diye motor soğumuyor bunu demek istedim. Defrosterin içinde de radyatöre benzeyen bir petek var. Motor suyu bu peteğin içinde dolaşıp tekrar motor radyatörünün içine ve daha sonra motorun içinde dolaşır. Bu olay araç çalıştığı sürece sürekli bir döngü halindedir. Biz araç içindeki fanı açtığımız zaman üflenen hava, içerideki küçük peteğe çarpar ve sıcak hava bize bu şekilde ulaşır. Yani asıl konumuza gelecek olursak, radyatördeki havayı alırken klimayı veya fanı açmaya gerek yok. Zaten sıcak su biz istesekte istemesekte defroster içinde dolaşıyor. Termostat açtıktan sonra radyatör kapağını açarak hava almak yeterlidir.

Aracınız
Klimayı çalıştırmanıza gerek yok. Motor fanının açılmasını beklemek yeterlidir.

Klimadan kastım bu heater içindeki sıvının da devir daime girmesini sağlamak. Kalorifer peteği mi diyolardı tam bilmiyorum. Isıtıcı fan var ya o işte. Değişim öncesi seyreltme yaparken de termostat açınca aynı zamanda sıcakta çalıştırdım o kaloriferi ki onun içindeki sıvı da değişsin. En son da hava vs kalmasın

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Klimadan kastım bu heater içindeki sıvının da devir daime girmesini sağlamak. Kalorifer peteği mi diyolardı tam bilmiyorum. Isıtıcı fan var ya o işte. Değişim öncesi seyreltme yaparken de termostat açınca aynı zamanda sıcakta çalıştırdım o kaloriferi ki onun içindeki sıvı da değişsin. En son da hava vs kalmasın
Hocam siz kaloriferi açsanızda açmasanızda, araç çalışırken ve termostat açık olduğu sürece yaz kış farketmez sıcak su heather içinde devirdaim yapar.

Sent from my SNE-LX1 using CivicTR Forum mobile app

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Resimdeki heather, benim üretiminde çalıştığım araca ait. Örnek olarak atıyorum. Suyu açıp kapatan herhangi bir parça yok. Heather içerisine su girer ve çıkar.IMG_20190117_093010.jpg

Son düzenleme:
Geri