motor su kaynatıyor?

Aracınız
herkese günaydın arkadaşlar çarşamba günü aracıma su ekledim hemen hemen 2cm boşluk kaldı ve yedek su deposunda da 5 cm kadar boşluk kaldı. şimdi yakın bir yere gitsem dahi motor su kaynatıyor ve kapaktan kaçırıyor acaba hava mı yaptı yoksa çok mu su ekledim...

yedek depoda su seviyesi max seviyeyi geçmemeli . genleşme payı için boşluk gerekli . bir de antifriz ilave ekmek gerekli .motor içi contalar aşınır.antifriz olmazsa motor 100 dereceye ulaştığında su kaynatır. antifriz olursa 120-130 derecelerde kaynama olur. tabi ki fan muşuru motor termostatı ve fan sigorasını kontrol etmek koşulu ile

Aracınız
[MENTION=562]nevizade[/MENTION] / antifiriz suyun donmaması için değil mi hocam. Adı üstünde hatta anti-freeze. Donmayı önler.
Suyun kaynama sıcaklığını yükseltmek için herhangi bir sıvı veya ek madde kullanılmıyor.
Sizin araç ise su eksiltiyorsa kaçak vardır hortumlarda o yüzden su kaynatır.
Eğer kaçak yoksa hararet yükselip su kaynatıyor ise fan veya müşürde veya termostatda sorun vardır.
Bu şekilde kullanılırsa aracınız conta yakar kapak gider.
Baştan rektefe gibi bir duruma düşebilirsiniz.
Geçmiş olsun [MENTION=3431]fatihaydemir[/MENTION]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Trust

0
Aracınız
Bise yapmanıza gerek yok fazla suyu kendi tahliye eder zaten bence siz arabayı gösterin.

kara82

0
Aracınız
Eski arabamda başıma gelmişti, yukarıda belirtildiği gibi çok fazla ihtimal var. Benimkinde borulardaki bir kaçaktan şüphelenmişlerdi, su yerine litrelerce kırmızı bir sıvı koyulmuştu, sonra lifte alıp kaçak olan yeri buldular

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
[MENTION=562]nevizade[/MENTION] / antifiriz suyun donmaması için değil mi hocam. Adı üstünde hatta anti-freeze. Donmayı önler.
Suyun kaynama sıcaklığını yükseltmek için herhangi bir sıvı veya ek madde kullanılmıyor.
Sizin araç ise su eksiltiyorsa kaçak vardır hortumlarda o yüzden su kaynatır.
Eğer kaçak yoksa hararet yükselip su kaynatıyor ise fan veya müşürde veya termostatda sorun vardır.
Bu şekilde kullanılırsa aracınız conta yakar kapak gider.
Baştan rektefe gibi bir duruma düşebilirsiniz.
Geçmiş olsun [MENTION=3431]fatihaydemir[/MENTION]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sn hocam doğru bilinen yanlışlardan birisi de antifreezin sadece soğukta işe yaraması. Antifreez sıcak ortamlarda arkadaşımın da dediği gibi suyun ısınmasını geciktirici özelliğinin yanı sıra tesisattaki hortumların yıpranmasını da engeller. Çünkü içeride kireç tutmaz. Siz 7 yıllık antifreezde de dome ile donma noktasını eksilerde görürsünüz ama içinde kireç çözme özelliğini kaybeder. O yüzden her arabamda 2 veya 3 senede bir değiştiririm. Not antifreez slikatsiz olmalı ve aracınızın içindeki renge uyumlu ( benim fb7 mavi) olmalı. Kırmızı organik koymamışlar yani. Farklı renk kullanmak içindeki kireçleri çözeceğiz için tesisatta delik oluşabilir.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sn hocam doğru bilinen yanlışlardan birisi de antifreezin sadece soğukta işe yaraması. Antifreez sıcak ortamlarda arkadaşımın da dediği gibi suyun ısınmasını geciktirici özelliğinin yanı sıra tesisattaki hortumların yıpranmasını da engeller. Çünkü içeride kireç tutmaz. Siz 7 yıllık antifreezde de dome ile donma noktasını eksilerde görürsünüz ama içinde kireç çözme özelliğini kaybeder. O yüzden her arabamda 2 veya 3 senede bir değiştiririm. Not antifreez slikatsiz olmalı ve aracınızın içindeki renge uyumlu ( benim fb7 mavi) olmalı. Kırmızı organik koymamışlar yani. Farklı renk kullanmak içindeki kireçleri çözeceğiz için tesisatta delik oluşabilir.

merhaba
antifriz suyun donma sıcaklığını düşürdüğü gibi kaynama sıcaklığınıda yükseltir. donma sıcaklığı 1.86 derece düşerse kaynama sıcaklığı da 0.52derece yükselir.. antifriz olmadan 100 derecede 760 mm hg buhar basıncına ulaşan su ANTİFEİZ OLUNCA DAHA YÜKSEK SICAKLIKTA AYNI BASINDA ULAŞMAKTADIR.Horumu patlatan sıcaklık değil basıçtır.unutmayınız ki antifriz olmazsa 100 derece de araç su kaynatır .antrifiz yeterli oranda ise 120 derecede bile su kaynatmaz. birde şunu söyleyeyim antifriz yoksa yüksek rakımlara (1000 metre )çıkarsanız 95 derecelerde bile araç su kaynatır ve basınçtan dolayı hortum patlar,
not:ben kimyagerim bu konuda uzun araştırmalarım var. tabi ki karar kullanıcıların dır

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
merhaba
antifriz suyun donma sıcaklığını düşürdüğü gibi kaynama sıcaklığınıda yükseltir. donma sıcaklığı 1.86 derece düşerse kaynama sıcaklığı da 0.52derece yükselir.. antifriz olmadan 100 derecede 760 mm hg buhar basıncına ulaşan su ANTİFEİZ OLUNCA DAHA YÜKSEK SICAKLIKTA AYNI BASINDA ULAŞMAKTADIR.Horumu patlatan sıcaklık değil basıçtır.unutmayınız ki antifriz olmazsa 100 derece de araç su kaynatır .antrifiz yeterli oranda ise 120 derecede bile su kaynatmaz. birde şunu söyleyeyim antifriz yoksa yüksek rakımlara (1000 metre )çıkarsanız 95 derecelerde bile araç su kaynatır ve basınçtan dolayı hortum patlar,
not:ben kimyagerim bu konuda uzun araştırmalarım var. tabi ki karar kullanıcıların dır
Hocam bilimsel olarak aktarmış. Hatta rakıma göre 1 atm deki değişimi bile vermiş. Diyecek bir şey bırakmamış. Ek olarak bahsettiğim gibi kireç tutmama özelliği de bunlara artı.

Hocam bilimsel olarak aktarmış. Hatta rakıma göre 1 atm deki değişimi bile vermiş. Diyecek bir şey bırakmamış. Ek olarak bahsettiğim gibi kireç tutmama özelliği de bunlara artı.

Evet motor içindeki termostat muşiri çontası nı bile korumak için antifriz şart. tabi ki araç radyodörüne damıtık su (akü suyu )koymak en güzeli

Geri