Önemli !!! Ötv'ye Zam Geldi !!!!!

Aracınız
-- Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyenler

--- Özel tüketim vergisi matrahı 46.000 TL’yi aşmayanlar

--- Özel tüketim vergisi matrahı 46.000 TL’yi aşıp, 80.000 TL’yi aşmayanlar

%60 ÖTV

SM-G800H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
---- Özel tüketim vergisi matrahı 57.000 TL’yi aşmayanlar

---- Özel tüketim vergisi matrahı 57.000 TL’yi aşıp, 91.000 TL’yi aşmayanlar

%110 ÖTV

Aracınız
---- Özel tüketim vergisi matrahı 114.000 TL’yi aşmayanlar

%160 ÖTV

Aracınız
Hocam bence siz iyi okuyun satırı satırına.. ben. Elektrikli araçlar derken hibrit yani tözellikle Toyota modelleri onlardada motor hacmi söz konusu. Birde gönderdiğiniz resimde dikkat ederseniz tablonun eki onun bile üsütünü okursanız sadece elektrikli araçlar diye bahsediyor diğer taraftan gündemi ve haberleri takip eden birisi olarak böyle bir durum olsaydı Meclis’te kanunlaşmadan önce otomotiv üreticileri bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirirdi. Eğer yine öyleyse bu gerçekten zor bir durum yeni araç almaktan vazgeçerim. Ama bunun en doğrusu bir bayii arayıp bilgi almak gerçekte ne olduğu son satıcı olarak oradan daha teyid edilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Hocam kanunun hepsini okumadım siz deyince az biraz okudum ama bahsettiğiniz veriler kilowatt cinsinden elekrtikli araçlar için, burda arkadaşında belirttiği noktalarda ise motor hacmi 1600 cc vb olarak belirtilmiş eğerki sadece elektrikli motorlar olsa orada sadece elektrikli motorlarda motor hacmi şunu aşmayan diye belirtirdi onun aksine devlete karşı dava açıp ilgili ilk defa kazanmış biri ve istinaf mahkemeleri getirilip atadıkları yeni hakimlerle keyfe kader kaybettirilmiş biriyim. Eğer yazdığınız gibi olsa elektrikli araçlara madde 18 madde yada madde 21 in son kisminda tablo 87.03 e gore degerlendirlecektir diye not dusulurdu. Benim okudugumdan anladigim ise hepimizin anladigi gibi %60 yapılmış. motor hacmi ile elektirikli araclarin kilowatt cinsinden degerlendirilmesi farkli bir olay bu torba kanun ile girdi bize duyurulmaz şuan için ohal hala devam ediyor, ama sanmıyorum ki satılan 3-5 elektrikli araç için vergi düzenlemesi yapsın benzin motorin araçlarına vergi zammı yapmak varken. bakalim zaman göstersin umarim senin dedigin gibi olur. Saygılarımla.

Hocam kilowatt beygir gücünü ifade eder. Saf elektrikli motorlarda dahil bu gücü üretirler. Şuan Tesla var böyle yakında Jaguar çıkaracak onun dışında Renault Zeo modeli var saf elektrikli olarak birde megane larda denendi sanırsam Toyota’da ise hibrit olayı var daha önce Honda nında üretip sattığı civic 1.4 modeli olarak. Toyotanın hibridi ise benzinli motor ve elektrikli motor bir arada ve bunlarda kwatt cinsinden güç üretimi söz konusu..

Aracınız
Şunuda unutmamak lazım 2016 yılı sonunda 110 binliraya sattığı en dolu Toyota hibridi bu ötv zammı öncesi 280 binliraya çıkarmış birde Toyota var. Şuan ne olur bilmem ama bizde devlet indirirse satan bindiriyor. Devlet bindiririse satan indiriyor. Kural bu maalesef bunda kuralları belirleyen biz tüketicileriz ama maalesef onda da almama cüretini gösteremiyoruz maalesef..

ywzckr

0
Önemli !!! Ötv'ye Zam Geldi !!!!!

Hocam kilowatt beygir gücünü ifade eder. Saf elektrikli motorlarda dahil bu gücü üretirler. Şuan Tesla var böyle yakında Jaguar çıkaracak onun dışında Renault Zeo modeli var saf elektrikli olarak birde megane larda denendi sanırsam Toyota’da ise hibrit olayı var daha önce Honda nında üretip sattığı civic 1.4 modeli olarak. Toyotanın hibridi ise benzinli motor ve elektrikli motor bir arada ve bunlarda kwatt cinsinden güç üretimi söz konusu..

Kilowatt beygir gücünü değil üretilen enerjiyi ifade eder, dediğin gibi horsepower olarak da dönüştürülebilir.
Gelirsek elektrikli araç için verdiğin bilgiye eski bir gazete yazisi 20 şubatta sabah gazetesine maliye bakanliğının cevabı verdigin fotografi en altta bulabilirsin
https://www.google.com.tr/amp/s/m.s...maliye-bakanligindan-otv-zammi-aciklamasi/amp

Şuanki torba kanun için yorumuna gelirsek:
https://www.otopark.com/2018/03/otv-zammi/

Her bir madde kanunlarda kendini belirtir dediğim gibi tabloda karşısına bakarsanız
Sadece elektrikli araçlar için yapılmış olan düzenleme madde 18 ve 21 de araç yaşına göre %25
Tabloda ise sadece elektrikli araç için %10-%15 gibi
Diğerleri yazan kısım ise motorhacmi için belirtilmiş eger hybrid araçlar belirtilseydi elektrikli motoru ve içten yanmalı benzinli motoru bulunup motor hacmi bunu geçmeyen diye belirtirdi.
Neyse hocam bekleyelim görelim.

Son düzenleme:
Geri