Plaka ampullerinin giriş yerinde yanma

Guest

0
Plaka ampullerini photon led ile değiştirdim yaklaşık 2 ay önce ancak led'in biri bazen sönüyordu ampulün camına vurunca düzeliyordu.

Bugün açıp baktım sokette ve ledte yanma olmuş gibi sizce sıkıntı ampulde mi sokette mi ?

Ledin yerini değiştirdim öteki taraftada yanığ yanıp sönüyor. Sıkıntı soketlerde sanki çünkü telleri ne kadar sıksamda ledler yukarı aşağı sallanıyor gevşek gibi kalıyor

Ledte sıkıntı olsa hiç yanmaz diye düşünüyorum ledleri oynatınca yanıyor sonra bi süre sonra hareket ediyor sanırım sönüyor.

Guest

0
Ynt: Plaka ampullerinin giriş yerinde yanma

maslak oto sanayide toptancı gibi bir dükkandan aldım 18 lira gibi bir fiyatı vardı photon 8 led li

Trust

0
Aracınız
Aracınız

Yalnız o ledin ve yuvanın o kadar yanık izi olması hiç normal değil. Yanıp sönmesi sizin için bir şans olmuş. Allah göstermesin oradan yangın bile çıkabilirdi. O ledde ciddi bir arıza var.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Guest

0

[quote author=Gelendostlu link=topic=696.msg11522#msg11522 date=1409694068]
Yalnız o ledin ve yuvanın o kadar yanık izi olması hiç normal değil. Yanıp sönmesi sizin için bir şans olmuş. Allah göstermesin oradan yangın bile çıkabilirdi. O ledde ciddi bir arıza var.

Sent from my iPhone using Tapatalk
[/quote]

abi ledi 1 dakika falan açık bırakıp yuvadan çıkardığım zaman acayip ısınmış oluyordu. şimdi sarı orjinal ampulleri geri taktım artık bi sıkıntı olmaz değil mi korktum açıkcası

Aracınız

[quote author=erkanyılmaz link=topic=696.msg11525#msg11525 date=1409719895]
abi ledi 1 dakika falan açık bırakıp yuvadan çıkardığım zaman acayip ısınmış oluyordu. şimdi sarı orjinal ampulleri geri taktım artık bi sıkıntı olmaz değil mi korktum açıkcası
[/quote]Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Led ve devrelerinde arıza olduğu için o sararma yapmıştır. Ben de 6 lı olan ledden var. Bir ara ben de kontrol edeyim böyle ısınma var mı diye.

[quote author=erkanyılmaz link=topic=696.msg11525#msg11525 date=1409719895]
[/quote]

Hocam ledler sari ampüle göre mantiken daha az ısı yaymasi gerekir diye biliyordum ben bunlar çin malı diye mi fazla isinmislar nedir durum ?

Aracınız
Civic FB7 2012

Acayip ısınmış olması sorun değil. Sorun olan, ısınmaması gereken elektriksel iletkenlerin ısınmış olması.

Yoksa ampulün ısınması açısından bakılınca flamanlı/halojen normal ampullerin camları öyle ısınır ki, çıplak elle tutamazsınız. Halbuki LED ısınır ama hala elle tutabilirsiniz.

LED tasarımı düzgün yapıldığında 12 Volt akü gerilimi 3-4 Volt ile çalışan seri bağlı LED chiplere eşit dağıtılır ve enerjinin çok az kısmı ışık vermeyen (akım ve gerilim kısıtlama amacıyla konan-burada 150 Ohm SMD direnç kullanılmış) ön dirençlerde harcanır.

Bilgi kısmını geçelim, yanma ve kararma olayı kontak noktasında. Burada kesinlikle temas sorunu var. Demek ki ampul standart dip ölçülerinin altında ve temassızlık olan yerde ilave küçük direnç oluşur. Basit fizik bilgisinden bilirsiniz ki, direnç üzerinden akım geçince enerji kaybedilir ve ısı olarak açığa çıkar. Bu ısı yanlış yerde açığa çıkınca kararma ve gereksiz yerlerde erime söz konusu olur, ışık kesintiye uğrar, ki bu aslında yanıkları engellemesi açısından iyi bir şeydir.

Usta işi pratik öneri isterseniz ampul duyunu ısırabilir/penseyle sıkıştırabilir ve teması geçici olarak sağlayabilirsiniz. Doğrusu ise uygun olan ekipmanı kullanmaktır.

Bence Burada muhtemelen paralel yüksek watt lı direnç kullanılmış ısınmayıda bence uygun watt lı direnç kullanmamaktan veya direnç arızasından kaynaklanıyor olabilir ledlerin bu kadar ısınması normal değil. Benim aracımda da paralel direnç Kullanılmayan 5 SMD led li park ampulleri var ısınma yok fakat ledler titriyor yanıp sönüyor

Guest

0

[quote author=Attila Khan link=topic=696.msg11539#msg11539 date=1409732908]
Hocam ledler sari ampüle göre mantiken daha az ısı yaymasi gerekir diye biliyordum ben bunlar çin malı diye mi fazla isinmislar nedir durum ?
[/quote]

Abi durum bence kesinlikle [member=251]Mesudum[/member] beyin dediği gibi. Ben çok anlamam elektrik işinden ama dün biraz kurcaladım olay temassızlıktan ibaret gibi geldi banada led tam uyumlu değilmiş sanırım yuvaya buda yanıp yanıp sönünce artık kısa devre mi yaptı nasıl bişey yaptıysa yuvayı fazladan ısıtarak zarar vermiş sanırım.

Sarı orjinal ampullerimi geri taktım inşallah artık yanma falan gibi bir durum olmaz

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=erkanyılmaz link=topic=696.msg11572#msg11572 date=1409756243]
...
Sarı orjinal ampullerimi geri taktım inşallah artık yanma falan gibi bir durum olmaz
[/quote]
Doğrusu da böyle temas konusunda sorunsuz olan ekipmanı kullanmak.
Aksi halde oradaki kızışma sonucu duyun iletkenleri bozulacak, paslanacak ve daha sonra sağlam ampul takılsa bile randıman vermeyecektir.

SMD dirençler (üzerinde 151) yazan parça 0,1 Watt mertebesinde gücü sorun çıkarmadan harcayabilir. 12V akü geriliminde 150 Ohm dirençte harcanacak güç, eğer LED kullanılmamış ve akü kutup başlarına doğrudan bağlanmış haldeki en kötü durumda dahi, 1 Watt civarında (veya tam şarjlı akünün 14,4 Volt geriliminde 1,4 Watt) olurdu ve dediğiniz gibi direnç önce kendisini yakardı, sonra zamanla LEDlerin monte edildiği plakayı karartırdı. Ancak bu seviyedeki kayıp ısı bir metali karartmazdı. Bizim sorunumuz enerjinin devredeki direnç veya LED üzerinde değil, mükemmel! iletmesi beklenen kontak noktalarında ısı şeklinde harcanması, oraları karartması, iletken kontakların kimyasal yapısını bozarak kalıcı olabilen sorunlara yol açması.

Geri